Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Spotřebitelské ceny v červenci: Tříletá jádrová deflace

Spotřebitelské ceny v červenci: Tříletá jádrová deflace

9.8.2012 10:22
Autor: David Marek

Index spotřebitelských cen se v červenci snížil o 0,1 procenta. Přispěly k tomu zejména nižší ceny potravin a pokles cen pohonných hmot. Meziroční inflace zpomalila z 3,5 na 3,1 procenta a klesla na nejnižší úroveň v letošním roce. Jádrová inflace zůstává i nadále záporná

Ceny potravin klesly o 1,6 procenta a to především díky sezónnímu poklesu cen zeleniny. Výrazně zlevnily brambory po předchozím skokovém zdražení v červnu v souvislosti s příchodem raných brambor. Letní výprodej snížil ceny oblečení a obuvi o dalších 3,7 procenta. V poklesu pokračovaly také ceny benzínu a nafty, v nichž dozníval vliv předchozího poklesu cen ropy. Naopak začátek prázdnin tradičně zvýšil ceny rekreace. Ceny dovolených vzrostly o 12,5 procenta. Stouply také ceny léků a doplatky v lékárnách.

Inflace se sice stále pohybuje nad třemi procenty, významně k tomu ovšem přispěly změny DPH, spotřebních daní a regulovaných cen. Bez nich by inflace nedosahovala ani jednoho procenta. Jádrová inflace, která navíc odhlíží od kolísavých cen potravin a pohonných hmot, zůstává již třetím rokem záporná. Domácí poptávka setrvává v recesi a nevytváří žádný tlak na růst cen. Měnová politika centrální banky tak může i nadále zůstat uvolněná. Dokonce by mohlo přijít další snížení úrokových sazeb.


Váš názor
 • JÁDROVÁ INFLACE
  9.8.2012 10:31

  K čemu to vlastně je, když jíst musíme všichni a drtivá většina z nás se nějak přepravuje.
  ERSTEMAN
  • Re: JÁDROVÁ INFLACE
   9.8.2012 10:39

   Pro spotřebitele je k ničemu, ale makroekonem z ní usuzuje na inflační tlaky do budoucna.
   ..
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data