Zisky obvykle prudce rostou během první fáze býčího cyklu. Jak tento cyklus postupuje, růst zisků snižuje své tempo. Pokud se podíváme na vývoj očekávaných zisků za poslední rok, můžeme se domnívat, že se býčí trh dostává do pozdní fáze. Koneckonců za sebou bude mít příští měsíc už tři a půl roku. Budu sice pozitivně překvapen, pokud se index S&P 500 dostane v následujících měsících za můj celoroční cíl ve výši 1.450 bodů. Je ale stále těžší najít důvody pro jeho další růst. Ten by mohl být tažen zejména růstem PE, protože očekávané zisky budou po zbytek roku pravděpodobně stagnovat. Podívejme se na některé základní fundamentální ukazatele:
Růst výnosů zpomaluje. Analytici snižují odhady tohoto růstu pro letošní rok a pro rok 2013. V polovině srpna tak dosahoval očekávaný růst výnosů v tomto roce 2,7 % a v roce příštím 4,1 %. Zároveň se čeká, že zisky porostou rychleji než výnosy. Srpnová očekávání totiž ukazují, že podle analytiků by měly zisky firem letos růst o 5,7 % a dosáhnout tak na 103,39 dolaru na akcii. Příští rok by měl růst zisků dosáhnout 11,7 % a zisk na akcii by se měl vyšplhat na 115,46 dolaru.
Uvedené znamená, že musí růst ziskové marže, protože jinak zisky nemohou růst rychleji než výnosy firem. Analytici konkrétně očekávají, že marže letos dosáhnout 9,5 %, v roce minulém dosahovaly 9,3 %. V příštím roce by se měly vyšplhat na 10,1 %. Nejsem si jistý, že takového zvýšení marží lze letos i příští rok dosáhnout. Pro stárnoucí býčí trh je totiž také charakteristické to, že marže postupně dosahují svého vrcholu a pak klesají. Růst zisků pak klesá na podobnou úroveň jako růst výnosů. A jeho tempo se se stárnutím býčího trhu snižuje také.
(Zdroj: Blog Eda Yardeniho)