Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Cochrane: Stačí, aby pominuly obavy nebo se objevilo alternativní bezpečné útočiště, a USA budou čelit inflační hrozbě

Cochrane: Stačí, aby pominuly obavy nebo se objevilo alternativní bezpečné útočiště, a USA budou čelit inflační hrozbě

31.8.2012 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Měl by Fed riskovat inflaci, aby dosáhl vyššího růstu? Již nyní se Fed maximálně snaží o podporu růstu a určité zvýšení inflace. Vytvořil nové peníze ve výši asi 2 bilionů dolarů, nastavil sazby na nulu a zavázal se, že je tam bude držet roky. K tomu nakoupil vládní dluhopisy a cenné papíry kryté hypotékami v hodnotě stovek miliard s cílem snížit dlouhodobé sazby na úrovně, které jsme za posledních padesát let neviděli.

Pravda je taková, že pro zvýšení inflace Fed nyní nemůže udělat téměř nic. To samé platí o podpoře růstu. Sazby nemohou klesnout pod nulu, prodávání jedněch dluhopisů a nakupování jiných má pochybný efekt. Během recese bylo důležité zabránit deflaci a Fedu se to podařilo. Ale myšlenka, že vyšší inflace je cestou ze současných politických problémů, nedává smysl. Utažená monetární politika totiž není zdrojem našich problémů. Současná monetární politika je totiž podle všech měřítek uvolněná. Problém představuje ekonomická politika, která podkopává růst. Ekonomiku totiž dusí přílišná regulace, politická nejistota a chaotický daňový systém. Peníze se vydělávají lobbováním, a ne tím, že se zakládají nové firmy. Napravíme to pouze reformami zaměřenými na podporu růstu.

Inflace přitom zůstává nebezpečím, a ne kvůli tomu, co dělá Fed. Zadlužení Spojených států totiž roste raketovým tempem a neexistuje rozumný plán, jak tomu zamezit. Nyní zahraniční investoři stále ve velkém objemu nakupují naše dluhopisy. Jejich motivací je ale hlavně strach z toho, že jiné vlády jsou na tom ještě hůře. Jde o krátkodobé investory, kteří se bojí bouře, ne o dlouhodobé investory, kteří věří, že své dluhy splatíme. Až obavy na trzích pominou, nebo se objeví nový bezpečný přístav, situace se může změnit. Inflace, po které dnes někteří touží, pak může dorazit velmi rychle. Momentálně se tak ještě neděje, sazby leží nízko. To samé ale platilo u hypotéčních sazeb před krizí a u výnosů řeckých vládních dluhopisů. Inflace ani nemusí dorazit, pokud uděláme fiskální reformy. Jestliže ale přijde, bude to rychlé, bez dlouhých varování. Fed pak bude bezmocný a namísto prosperity přijde stagnace.

Autorem je John H. Cochrane z University of Chicago Booth School of Business.

(Zdroj: Blog Johna H. Cochraneho)


Váš názor
  • FED nemuze jinak
    18.9.2012 20:50

    Souhlasim s autorem, ze hlavnim problemem je obrovske zadluzeni. Kdyby FED nedrzel sazby takhle nizko, Amerika uz by mozna zkrachovala, protoze stat by vysoke uroky neutahl. FED jenom pomaha oddalovat neprijemny moment pravdy.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data