Očekávání další podpory ekonomiky z prostředků americké centrální banky potažmo spekulace o její podobě působí příznivě na cenu zlata, které má nakročeno k další rally, shodují se analytici. A alespoň částečnou evidencí budiž počet sázek na růst této komodity za poslední dny.
Za týden končící 28. srpnem navýšili investoři počet čistých dlouhých pozic na zlato o 19 procent na téměř 132 tisíc futures a opčních kontraktů, vyplývá z dat Americké Komise pro obchodování termínových kontraktů na komodity (CFTC). Sázky na růst ceny zlata tak stouply jen několik dní před klíčovým projevem šéfa Fedu Bernankeho, který sice žádný okamžitý krok nepředstavil, vrátka pro další měnové uvolňování si však nechal otevřená a dal tak prostor pokračujícím spekulacím o QE3.
Za poslední dva týdny vzrostla spotová cena zlata téměř o pět procent a v pátek – v den Bernankeho ostře sledovaného projevu – vystoupalo na 5měsíční maximum 1692,71 USD za trojskou unci. Pravděpodobně zamíří k úrovni 1700 dolarů, kde se komodita obchodovala naposledy v březnu, a která nemusí být zdaleka stropem, soudí stratégové. Ačkoli bankéři z ECB ani Fedu ke konkrétní stimulaci zatím nepřikročili, zlato zůstává atraktivní z pohledu bezpečné investice; po 12měsíční konsolidační fázi by mělo pokračovat v růstu, domnívá se technický analytik Capital Phil Roberts, který zdůraznil, že minulý pátek uzavřela cena zlata v eurovém vyjádření na nejvyšší úrovni za rok. Jakmile podle něj dojde k proražení úrovně 1700 USD/tr. unci, je prostor k dalšímu růstu.
„Osobně jsem rally na zlatu trochu překvapen, nyní ale věřím v její pokračování,“ zhodnotil Ned Naylor-Leyland z investiční firmy Cheviot. Zároveň nesouhlasí s názory, že oživení ceny zlata, která je stále téměř pětinu pod maximy před rokem, by mělo být jen krátkodobé. „Řekl bych, že odraz právě začíná, z technického pohledu rally teprve přichází…“, uvedl.
Zlato je ještě stále vnímáno jako tradiční konzervativní investice, jejíž hodnota vzrostla v období od prosince 2008 do června 2011, během něhož Fed nakoupil v rámci QE1 a QE2 vládní dluhopisy za 2,3 bilionu dolarů, o 70 procent. „Kdykoli pouštíte další peníze do ekonomiky, je to dobrá zpráva pro zlato. Už jen výhled na měnový stimul uvolňuje ochotu riskovat zpět na trhy,“ vysvětluje Dan Denbow z USAA Precious Metals & Minerals Fund.
„Nekonvenční měnová intervence od centrálních bank v roce 2012 by mohla vytlačit cenu zlata výše,“ uvedl šéf výzkumu Patrick Lehland. Pouhé spekulace, že Fed vytiskne další objem peněz k podpoře ekonomického růstu, a obavy z inflace tak navýší poptávku po cenných kovech jako uchovatele bohatství, předpokládají analytici.
Komoditám se přitom daří obecně, když v srpnu již druhý měsíc v řadě porazily co do výkonnosti akcie, dluhopisy i dolar. Index S&P GSCI Index, který zahrnuje 24 komodit, v srpnu vzrostl o 6,4 % a za poslední dva měsíce posílil o více než 12 procent.
(Zdroj: CNBC, Bloomberg)