Maloobchod v červenci zaznamenal mírný meziroční růst o 0,3 procenta. Jde o číslo lehce pod konsensem (0,5 procenta), vypadá ale lépe než pokles o 0,8 procenta v červnu. Ovšem jen na první pohled, neboť červencovému údaji značně pomohl kalendář, tedy vyšší počet pracovních dní. Po očištění o tento efekt maloobchodní tržby poklesly. Pokles vidíme také v meziměsíčním srovnání (-0,8 procenta). Celkově nám tedy čísla neukazují, že by se spotřebitelská poptávka nějak zlepšovala. Naopak zůstává nadále pod tlakem nižších reálných mezd a zvýšené nezaměstnanosti. Negativním faktorem jsou rovněž problémy v eurozóně a horšící se ekonomický výhled, v důsledku čehož si čeští spotřebitelé více hlídají své výdaje.
Zajímavé je, že se šetření projevuje hodně na potravinách. V červenci klesly tržby v tomto segmentu reálně o 3,3 procenta, přes procento se ale snížily také nominální výdaje za potraviny, což svědčí o přechodu na levnější výrobky a někdy snížení nakupovaného množství. Šetří se také na knihách a návštěvách restaurací.
Červencová data ale ukazují, že proti nižším nákupům potravin či knih stál slušný nárůst u produktů, které charakter nezbytného zboží nemají. Takovým příkladem jsou oděvy a obuv, kde tržby meziročně narostly reálně o 7,7 procenta. Navíc u červencových slev zřejmě zafungoval efekt, že za zlevněné zboží se nakonec utratí celkově více - nominálně tržby stouply o 4,5 procenta.
Tržby za prodej a opravy aut reálně vzrostly o 0,8 procenta, nominálně stagnovaly. Za pohonné hmoty se utrácí více nejen kvůli vyšším cenám ve srovnání s minulým rokem, ale také díky vyšší spotřebě - tržby reálně stouply o 2,2 procenta.
Reálný růst tržeb vidíme rovněž u počítačového a telekomunikačního vybavení (3,0 procenta), zákazníci za něj ale díky nižším cenám vydali méně peněz. Podobné je to u vybavení domácností. Slušně rostly tržby v oblasti rekreace a kultury. Vyšší ceny léků táhly vzhůru tržby v oblasti farmaceutického zboží.