Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Glencore osladil nabídku na převzetí Xstraty.

Glencore osladil nabídku na převzetí Xstraty. "Stále nás podhodnocujete a výměna šéfa je riskem," odpověděl těžební gigant

7.9.2012 15:00, aktualizováno: 10.9. 8:53

Aktualizováno

Největší světový obchodník s komoditami Glencore opravdu stojí o převzetí švýcarského těžebního gigantu Xstrata. Dokázal to, když po nátlaku ze strany minoritních akcionářů necouvnul od jednacího stolu a nabídnul za spojení se Xstratou vyšší cenu. Akcie zareagovaly následovně: Glencore pod tíhou vyšších nákladů na fúzi propadl až o 7 procent, zatímco Xstrata smazala ranní ztráta a vylétla až o 11 procent. Následně ale přišla studená sprcha od nezávislých ředitelů Xstraty...

Akcionáři Xstraty dostanou za každou svou akcii 2,8 akcie Glencoru, zněla původní únorová nabídka obchodníka s komoditami, který již drží v těžební společnosti 34% podíl. Po tlaku na navýšení od několika menších akcionářů, kteří hrozili zabráněním historicky nejvýznamnější fúzi v daném segmentu blokační minoritou, ale Glencore dnes nabídku navýšil na 3,05 vlastní akcie. To by znamenalo navýšení celkové ceny pro Glencore z 31 miliardy dolarů na 35 miliard dolarů.

Xstrata dnes na mimořádné schůzi akcionářů také uvedla, že nabídka Glencore ještě není konečná a podléhá schválení představenstva. Glencore dále prý dále navrhuje do čela nové skupiny svého generálního ředitele Ivana Glasenberga, zatímco původně to měl být naopak šéf Xstraty Mick Davis. Glencore sám potom již ráno ohlásil odsunutí původní schůze akcionářů, kteří měli spojení se společností Xstrata původně posvětit již dnes. Nový termín prý sdělí později. V pondělí potom Glencore přišel s prohlášením, že nová navýšená nabídka je již konečná.

Úspěch stále nejistý, proti i ředitelé
 

Nejvlivnějším odpůrcem původní nabídky byl dosud katarský suverénní fond Qatar Holding, který je s 11,67% podílem dle informací agentury Bloomberg druhým největším akcionářem Xstraty právě za společností Glencore držící 33,65% podíl. Katarský fond Qatar Holding si současný podíl v Xstratě vybudoval teprve v průběhu letošního roku, a zřejmě tak spekuloval právě na zisky z obří fúze.

Fond Qatar Holding již v červnu oznámil, že namísto navrhovaných a představenstvy obou firme schválených 2,8 akcie společnosti Glencore za jednu akcii Xstrata žádá 3,25 akcie za jednu akcii Xstrata. Minulý týdne potom Qatar Holding oficiálně oznámil, že je sice pro fúzi obou firem ale za současných (cenových) podmínek spojení nepodpoří.

Nespokojenost s navrženým výměnným poměrem dala najevo například společnost Standard Life (277,5 GBp, 0,40%) Investments, což je čtvrtý největší akcionář Xstraty, a také společnost Schroders. Dohromady má tento jen triumvirát firem, které se k původnímu návrhu oficiálně vyjádřily, podíl v Xstratě mírně přes 16 procent. Je tak kriticky blízko blokační minoritě stanovené pro tuto fúzi na 16,48 procenta. Analytici proto již varovali před možností neproběhnutí sloučením firem Xstrata a Glencore, z něhož měl vzniknout komoditní obr, který by obsáhl vše od těžby surovin, přes pěstování zemědělských plodin až po obchod s těmito komoditami.

Hodinu před závěrem dnešního obchodování ale překvapili nezávislí ředitelé těžební společnosti Xstrata, když sami vyjádřili pochybnosti nad novými podmínkami nabídky. Nově nabídnutý poměr výměny akcií podle nich firmu stále podhodnocuje a nabídka navíc prý doznala významných strukturálních změn, u nichž žádají vysvětlení. Dříve nenavrhovaná výměna ředitele Xstraty Davise by navíc podle dnešního prohlášení nezávislých ředitelů mohlo znamenat výměnu celého představenstva.

Mračna zahalující budoucnost nabídky na spojení firem Xstrata a Glencore tak dnes po prvotním rozplynutí opět zhoustnula, což se projevilo i na zmírnění zisků akcií Xstrata, které své zisky zredukovaly ke 4 procentům. 

(Zdroj: Glencore, Xstrata, AP, Bloomberg)


Čtěte více:

Glencore expanduje do obilovin. Kupuje Viterru s 48% prémií
20.3.2012 16:11
Největší veřejně obchodovaný obchodník s komoditami Glencore (412,1 GB...
Obří fúze Glencore + Xstrata má vlivného odpůrce. Katar je proti ceně 31 mld. USD a bude bojovat
30.8.2012 15:52
Spojení největšího obchodníka s komoditami na světě Glencore (358 GBp,...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data