Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
V řízení o zrušení rozhodčího nálezu soud řeší už jen procesní pochybení

V řízení o zrušení rozhodčího nálezu soud řeší už jen procesní pochybení

25.09.2012 5:30
Autor: KŠB, KSB

Stále častější rozhodování sporů v rozhodčím řízení se mnohdy přenese do sporu před „běžnými“ civilními soudy, a to v podobě žaloby o zrušení vydaného rozhodčího nálezu. Zákon stanoví, že takovou žalobu je třeba podat ve lhůtě 3 měsíců od doručení rozhodčího nálezu. Znamená to však, že i měnit či rozšiřovat důvody, pro které je žaloba podána a pro které je požadováno zrušení napadeného rozhodčího nálezu, lze pouze v zmiňované tří měsíční lhůtě? Touto otázkou se zabýval Nejvyšší soud ve svém nedávném rozhodnutí.

Žaloba o zrušení rozhodčího nálezu byla dle mínění žalobce na místě hned z několika důvodů. Jedním z nich byla i neplatnost smlouvy, kterou byla rozhodčí doložka sjednána. Tento důvod však žalobce neuplatnil v žalobě samé, ale až během ústního jednání ve věci. Protože žalobce nebyl v prvním stupni u soudu úspěšný, proti zamítavému rozhodnutí se odvolal.

Ani v odvolacím řízení však neuspěl. Odvolací soud totiž konstatoval, že další důvod pro zrušení rozhodčího nálezu žalobce uplatnil pozdě. Podle něj bylo třeba v zákonem předepsané lhůtě tří měsíců podat nejen samotnou žalobu, ale rovněž uvést důvody pro zrušení rozhodčího nálezu.

Poslední zastání hledal žalobce u Nejvyššího soudu. Tento soud zdůraznil, že je vždy třeba rozlišovat povinnost žalobce v žalobě uvést všechny rozhodné skutečnosti (tj. popsat skutkový děj, na jehož základě se uplatňuje právo) a povinnost namítat důvody pro zrušení rozhodčího nálezu (tj. popsaný skutkový děj doplnit o právní kvalifikaci).  Skutková zjištění z provedeného dokazování soudy samy přiřadí k příslušným právním normám a též samy posoudí, které důvody pro zrušení rozhodčího nálezu byly v daném případě naplněny.

Doplňující skutečnosti nelze uvádět kdykoli během řízení

Zákon o rozhodčím řízení stanoví lhůtu tří měsíců k podání žaloby na zrušení rozhodčího nálezu. Tato lhůta však neomezuje, do kdy lze během již zahájeného řízení uvádět doplňující skutečnosti a tedy o nové důvody pro zrušení rozhodčího nálezu. Nelze je ale uvádět kdykoliv během řízení – tomu brání zákonné procesní limity – například princip koncentrace řízení.

Na závěr Nejvyšší soud připomněl, že soudní řízení o zrušení rozhodčího nálezu nemá sloužit jako jakési náhradní odvolací rozhodčí řízení. Často se totiž opomíjí zásadní skutečnost, že v soudním řízení o zrušení rozhodčího nálezu se nález zkoumá pouze z hledisek procesních, nikoliv věcných. Hmotněprávní otázky tedy soud už neřeší.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Index ekonomické důvěry
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y