Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dnes je třeba mnohem více než keynesiánství

Dnes je třeba mnohem více než keynesiánství

20.12.2012 7:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Oživení keynesiánských myšlenek je ve Spojených státech taženo takovými jmény jako Lawrence Summers, Paul Krugman či Ben Bernanke. Tato země se vydala cestou strukturálních rozpočtových deficitů ve výši sedmi a více procent HDP a nulových sazeb. Nyní se objevují požadavky na to, aby i v příštím roce vláda přikročila ke stimulační politice. Fed se již zavázal, že bude držet sazby u nuly až do chvíle, kdy nezaměstnanost klesne na 6,5 procenta. Po roce 2010 se podobným směrem nevydala žádná evropská ekonomika, i když ECB není daleko za Fedem. Nemůžeme říci, jak úspěšná tato politika bude, protože nemáme srovnání. Měli bychom o ní ale vážně pochybovat. Oživení trhu práce se nedostavilo, růst zůstává utlumen a poměr dluhu k HDP se téměř zdvojnásobil z 36 procent v roce 2007 na letošních 72 procent.

Krize v jižní Evropě představuje podle keynesiánů důsledek utažené fiskální politiky. Její primární příčinou je ale nevyřešená bankovní krize. Zpomalení britské ekonomiky pak je spíše důsledkem krize v eurozóně, klesající těžby ropy v Severním ledovém moři a nevyhnutelné kontrakce bankovního sektoru. Několikaletý posun k rozpočtové rovnováze hraje vedlejší roli. A důvodů, proč pochybovat o keynesiánském pohledu, je více. Fiskální expanze měla převážně formu přechodných úlev na daních a transferů a většina z nich byla namísto podpory spotřeby uspořena. Nulové sazby sebou nesou riziko, které Fed nezmiňuje. Je jím vytvoření další bubliny.

Naší skutečnou výzvou nebyla Velká deprese, jak tvrdí keynesiáni, ale hluboká strukturální změna. Keynesiáni přesvědčili Washington, že buď přijde stimulace, nebo kolaps. Na konci roku 2008 a počátkem roku následujícího skutečně krátce hrozila deprese, to byl ale jen důsledek paniky po pádu Lehman Brothers. K předkrizové ekonomice se nevrátíme se stimulací ani bez ní. Automatizace a offshoring vedou v bohatých zemích ke ztrátám pracovních míst v nižších příjmových kategoriích, v USA stoupá zaměstnanost u univerzitně vzdělaných, zatímco v segmentech s nižším vzděláním klesá. Investice do infrastruktury jsou mimo těžbu plynu téměř paralyzovány. Spojené státy nemají žádný plán přechodu na energeticky méně intenzivní ekonomiku a moderní transportní systémy. A kde je nějaký plán obrany před stále častějšími a ničivějšími záplavami pobřeží?

Správný ekonomický management hledí 10 – 20 let dopředu a zahrnuje spolupráci mezi veřejným a soukromým sektorem. Náš svět nejde spoutat do mechanických pravidel, rychlé změny znemožňují vytvoření nějaké obecně platné teorie. Jak Hayek jednou řekl Keynesovi, místo takové teorie potřebujeme plán pro naší dobu. Nyní to znamená plán pro výzvy spojené s globalizací, změnou klimatu a informačními technologiemi.

Autorem je ekonom Jeffrey Sachs.

(Zdroj: FT)


Váš názor
  • Pokrytecké kecy
    20.12.2012 9:26

    Ve světě, kde čínské dítě vyrobí adidasky za 150,-Kč, si nemůžeme myslet, že někdo bude chtít americké, když je vyrobí za 700,-Kč. Snažíme se vyrobit blahobyt z ničeho zázračným bezbolestným zmnožováním peněz a jejich přeléváním přes stát apod. Toto ovšem nikdo nechce masám a střední třídě říct. Zničil by si tím politickou pozici.
Aktuální komentáře
17.05.2025
15:45Invesco: Centrální banky postupují opatrně
9:00Víkendář: Pár výjimečných firem zvedá celou ekonomiku
16.05.2025
22:01Trhy končí rekordní týden dalším nárůstem  
17:20Zisková bublina?
17:15J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.: Pozvánka na Valnou hromadu emitenta J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.
17:10J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Pozvánka na Valnou hromadu J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.
16:47Americké akcie se přibližují historickým maximům  
15:05Velká jména na Wall Street sází na malé společnosti. Jako krátkodobá spekulace mohou fungovat
13:18UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o páté výplatě úrokového výnosu
13:11Random Thoughts #7: ReadIt  
11:56Perly týdne: Trhy opět s prémiemi na sliby, dynamika zisků na vrcholu
10:28Část bankovní rady ČNB je zdrženlivá k dalšímu snižování úrokových sazeb
9:22RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení o rozhodovaní per rollam valné hromady akciové společnosti RMS Mezzanine, a.s.
9:03Rozbřesk: Růst v eurozóně: španělská euforie, německý útlum
8:51GEVORKYAN ve čtvrtletí zlepšil tržby, zisk i marži a dostává práškovou metalurgii do nových odvětví včetně zbrojařství
8:48ČEZ o výsledcích i Dukovanech, GEVORKYAN vykázal vyšší zisk i tržby a Trump uzavřel dohodu se SAE. Futures v zeleném  
7:37Finanční ředitel ČEZ Novák: Víme, že jsme dividendový titul. EDF učiní proti podpisu vše
15.05.2025
22:03Kontrasty na trhu: Krize důvěry v UnitedHealth a nákupní euforie kolem Foot Lockeru  
17:20Podceňují akcie současnou situaci?
17:10Dick's Sporting Goods kupuje menšího konkurenta Foot Locker za 2,4 miliardy USD

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data