Vedle vyjednávání týkajících se rozpočtové politiky budou vývoj na trzích v letošním roce ovlivňovat další dvě významná témata. První z nich se týká kvantitativního uvolňování a finanční represe, o které se trhy domnívají, že nebude fungovat. Fungovat bude, ale z jiných důvodů, než o kterých se většinou diskutuje. Druhé téma se týká strachu investorů z rotace směrem od dluhopisů, která by měla přinést příliv peněz na akciové trhy.
Klasickým příkladem finanční represe je Argentina roku 2001, když došlo k defaultu a restrukturalizaci dluhu. Finanční represe totiž nastává v případě, kdy vláda drží sazby nízko, aby snížila své náklady spojené s dluhovou službou a reálnou hodnotu dluhu. Obvykle je represe spojována s vládami, které mají pod kontrolou domácí úspory a nejlépe funguje s vyšší inflací. Dnes ale mají trhy jinou verzi finanční represe. Sazby sice leží nízko, úspory ale pod kontrolou nejsou a cílem je natlačit investory do rizikových aktiv. Měli bychom tak hovořit spíše o finančním nátlaku, protože investoři jsou trestáni negativními reálnými výnosy v případě, že drží příliš mnoho hotovosti. Trhy se však domnívají, že tato strategie nebude fungovat. Mýlí se, protože první známky její efektivity jsou již patrné, jen je většinou hledáme na špatných místech.
Udržitelné ekonomické oživení musí být taženo soukromým sektorem. Společnosti nadále hromadí hotovost a čekají na to, jakým směrem se vydá ekonomická politika. Zároveň vydávají rekordní objem dluhopisů, čímž prodlužují průměrnou dobu splatnosti svého dluhu a navyšují hotovost. Zvyšují také dividendy a odkupy akcií. Jde o nejjasnější důsledek finanční represe, který bude nadále pokračovat. K tomu se přidají rostoucí investice. Dalším faktorem bude zvýšená aktivita v oblasti fúzí a akvizic (M&A). Valuace akcií totiž leží na rozumných úrovních, rozvahy jsou silné a zisky stabilní. Současná M&A aktivita je pak s výjimkou roku 2009 stále ve stejném útlumu jako v letech 2003 a 2004.
Z dluhopisových trhů se investoři nebudou stahovat dříve, než začnou skutečně prodělávat. V nejlepším případě letos dluhopisy vydělají polovinu toho, co v roce 2012, většina investorů ale tento posun ještě nevstřebala. Nakonec budou muset změnit svůj postoj k riziku a zvýšit investice do akcií, jinak vyšší návratnosti nedosáhnou. Celkově na trzích nepanuje chamtivost, ale stále hlavně opatrnost. Posun k rizikovým aktivům tak bude trvat delší dobu.
Autorem je Richard Madigan z (46,02 USD, -0,28%) Private Bank
(Zdroj: FT)