Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Privatizace řeckých plynovodů se protáhne. Bruselu se nelíbí ruští uchazeči

Privatizace řeckých plynovodů se protáhne. Bruselu se nelíbí ruští uchazeči

15.01.2013 11:36
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Privatizace řecké energetické infrastruktury, která se po dvou záchranných balíčcích, dvou odpisech veřejného dluhu, pěti letech recese a nekonečné sérii úsporných opatření konečně rozjela, bude kvůli politickým faktorům zřejmě opět odložena. Prodej státního podílu ve společnosti DEPA, provozovateli řeckých plynovodů a distributorovi plynu, kvůli velkému zájmu a pravděpodobnosti výhry ruských subjektů, včetně Gazpromu, vyvolává nelibost Evropské komise. Brusel vládu v Aténách varoval, že prodej 65% balíku v DEPA do rukou ruského plynárenského gigantu by byl v rozporu s ustanoveními tzv. třetího energetického balíčku, jehož cílem je liberalizace trhu s energiemi.

Deník Financial Times přinesl minulý týden zprávu o tom, že hlavními kandidáty na privatizaci DEPA jsou Gazprom a společnost Negusněfť ze skupiny Sintěz. Evropská komise se obává, že prodej plynovodní sítě, skrz niž má procházet surovina z Ázerbájdžánu a perspektivně i z nově objevených ložisek ve východním Středomoří, by mohl zesílit monopolizaci řeckého trhu s plynem a ztížit přístup neruských dodávek do Evropy. Zároveň je Řecko pod tlakem zahraničních věřitelů, jelikož jimi schválený oddlužovací program počítá s příjmem víc než deseti miliard EUR z rozprodeje státního majetku do roku 2016.

Cena státního podílu v DEPA, která je hlavním dovozcem, distributorem a dodavatelem plynu v zemi, by podle odhadů řeckých úřadů měla činit nejméně 1 mld. EUR. Její dceřina společnost DESFA, provozovatel plynovodné soustavy kompletně vlastněný DEPA, by měla do státní pokladny přinést další peníze. Zbylých 35 % v DEPA vlastní státní ropná společnost Hellenic Petroleum. Čistý zisk DEPA se v roce 2011 vyšplhal na 191 mil. EUR.

Gazprom, který do Řecka v roce 2011 dodal 2,9 mld. m3 plynu (90 % řecké spotřeby) – buď přes DEPA, nebo přímo koncovým zákazníkům - se tendru účastní prostřednictvím své dcery GazpromFinance. Dlouhodobý kontrakt s Rusy platí do roku 2016. Dalšími uchazeči jsou krom Sintězu řecké skupiny M&M GasCo a GEK Terna (spolu se skupinou PPF Petra Kellnera chce pouze DESFA) a také ázerbájdžánský státní těžař SOCAR.

DEPA také vlastní (a DESFA provozuje) jediný terminál na zkapalněný plyn (LNG) v jihovýchodní Evropě - Revithoussa na poloostrově Attika, jenž odebírá surovinu z Kataru a Alžírska. Jeho kapacita 5 mld. m3 plynu ročně zatím není plně využívána. To by se ale mohlo změnit po výstavbě interkonektoru Řecko-Bulharsko, který podporuje EU a díky němuž by dodávky z Revithoussy mohly putovat i Bulharska, dosud odkázaného na plyn od Gazpromu. Bulharsko se loni s konečnou platností přidalo do konsorcia na výstavbu plynovodu South Stream, který přivede ruský plyn do Evropy po dně Černého moře.

Řecko je jako tranzitní země důležité i pro Ázerbájdžán. Prochází jím totiž navrhovaná přípojka k plynovodu TANAP, který spolu staví SOCAR a turecký Botas. TANAP, který z ázerbájdžánských polí povede přes Turecko do Evropy a bude realizován místo již mrtvého Nabucca, se v evropské části Turecka bude dělit, přičemž jedna z větví – TAP – by měla odbočovat přes Řecko do Itálie. SOCAR má proto na řecké plynovody velký zálusk. Jelikož ale také těží plyn, teoreticky by se na něj měla vztahovat stejná omezení jako na Gazprom.

Gazprom potvrdil, že má o DEPA zájem a je ochoten nabídnout 1 mld. EUR. Plynovody, soustředěné v dceři DESFA, ale údajně monopolistu nezajímají. Sintěz by podle svého mluvčího rád koupil obě společnosti a je připraven za ně dát 1-2 mld. EUR. Působí už na Balkáně a chce „dále rozvíjet své aktivity v regionu“. Sintěz nevlastní těžařská aktiva v plynárenském sektoru, a proto prý nehrozí žádný konflikt zájmů „jako u jiných uchazečů kvůli třetímu energetickému balíčku“.

Vítěz privatizačního tendru by měl být znám do konce března. Zdroje deníku Kommersant, obeznámené s průběhem procesu, však o dodržení termínu pochybují. Schválení užšího seznamu kandidátů bylo už dvakrát posunuto a nyní jsou analyzovány pouze předběžné nabídky.

Podle ruských analytiků by koupě DEPA umožnila Gazpromu plně ovládnout řecký trh s plynem. „Kontrola nad duem DEPA/DESFA by Gazpromu umožnila propagovat své mezinárodní projekty a přímo blokovat konkurenční plynovody, nebo si do nich proklestit cestu. Také by vyústila v kompletní dobytí řeckého plynárenského sektoru Gazpromem, posílení již tak silného ekonomického a politického vlivu Ruska v Řecku a vytvoření odrazového můstku pro další expanzi Gazpromu,“ hodnotí dopady možného ruského vítězství v tendru Vladimir Socor z Jamestown Foundation.

Na konci října schválil řecký parlament zákon, který zemi umožní prodej státního majetku. V rámci druhé vlny prodeje státního majetku se chystá například prodej některých přístavů či letišť, privatizace čeká i Hellenic Petroleum. Země tak chce do roku 2016 získat 11,1 mld. EUR.

Jádrem bruselského liberalizačního tažení je „unbundling“, tedy oddělení segmentů dodávek plynu, jeho přepravy a těžby, pokud jsou koncentrované v rukách stejného vlastníka, což je případ Gazpromu v Litvě a vybraných zemích SNS.

České předsednictví Rady EU dojednalo v březnu 2009 kompromis mezi členskými státy a Evropským parlamentem ohledně liberalizace unijní energetiky. Každá země tak má mít na výběr ze tří cest vedoucích k liberalizaci. První je úplné vlastnické oddělení (na tomto principu funguje český trh s elektřinou, kde rozvodovou síť vlastní ČEPS), druhou představuje vytvoření nezávislého systémového operátora, který převezme kontrolu nad investičními a obchodními aktivitami týkajícími se přenosových sítí. Třetí cesta umožňuje, aby jak transport, tak distribuce zůstaly nadále součástí jediné společnosti, avšak se sníženou možností matky zasahovat do běžného provozu své dcery starající se o rozvodnou síť, a zvýšeným dohledem státu (této variantě odpovídá české plynárenství).

(Zdroje: Kommersant, New Europe, FT)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.01.2025
22:03Čtvrtek na Wall Street v režii hodnotových akcií z Dow Jones  
18:48Dva pohledy na další vývoj na nejdůležitějším globálním finančním trhu
16:59Americké indexy rotují u maxim  
16:51Akcie Colt CZ Group na maximech. Podívali jsme se do závodu v Uherském Brodě
15:58Philip Morris ČR investuje miliardu korun do rozšíření výroby v Kutné Hoře
15:40Turecká centrální banka snížila základní úrok o 2,5 bodu na 45 procent
14:14První rok DIPu: Do dlouhodobého investičního produktu dalo peníze 116.500 Čechů, chystá se první legislativní zlepšení
11:38Na akciích dnes smíšené obchodování, pod tlakem jsou technologie  
11:22RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení o změně funkční měny k 1.1.2025
11:14Putina podle zdrojů Reuters čím dál více znepokojují potíže ruské ekonomiky
10:36Škoda Auto loni vyrobila celosvětově přes 925.000 aut, meziročně o 4,2 pct víc
10:07Saúdská Arábie chce vynaložit 600 miliard USD na investice a obchod s USA
9:11Rozbřesk: Evropa stabilizovala dluh, premiantem je Řecko. Jaká jsou rizika do budoucna?
8:42Trump stále v centru dění díky TikToku a Stargate, turecká centrální banka sníží sazby. Evropské futures smíšené  
6:28Akcie, které nabízí vysoký růst dividend a mají silný cash flow podle Wolfe Research  
22.01.2025
22:01Hlavní zámořské indexy druhý den vlády Trumpa posilovaly  
17:30Dvě zajímavé teorie
16:57Index S&P500 útočí na historická maxima  
14:42Daňové změny kolem investic s rokem 2025: Časový test, prodeje, dividendy
13:54Jakub Blaha: Netflix přidal nejvíce uživatelů v historii  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Alaska Air Group Inc (12/24 Q4, Bef-mkt)
American Airlines Group Inc (12/24 Q4, Bef-mkt)
CSX Corp (12/24 Q4, Aft-mkt)
Freeport-McMoRan Inc (12/24 Q4, Bef-mkt)
General Electric Co (12/24 Q4, Bef-mkt)
Intuitive Surgical Inc (12/24 Q4, Aft-mkt)
Texas Instruments Inc (12/24 Q4, Aft-mkt)
7:00Swedbank AB (12/24 Q4)
13:45Union Pacific Corp (12/24 Q4)
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.