Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hospodářská soutěž: „Rybářské výpravy“ do sídel společností jsou zakázány

Hospodářská soutěž: „Rybářské výpravy“ do sídel společností jsou zakázány

23.01.2013 5:30
Autor: Martin Krčmář, KSB

Uvedenými rozsudky, ve kterých Tribunál došel prakticky ke stejným závěrům, byla částečně zrušena rozhodnutí Komise, dle nichž byla provedena kontrola ve společnostech Nexans a Prysmian. Obě firmy se zabývají výrobou a prodejem elektrických kabelů. V tomto se článku bude blíže pojednáno o rozhodnutí týkajícím se společnosti Nexans.  

Nexans mimo jiné u Tribunálu napadala fakt, že Komise v rozhodnutí definovala rozsah kontroly příliš široce. Z rozhodnutí totiž vyplývalo, že šetření se v podstatě týká všech druhů elektrických kabelů. Firma se bránila tím, že tato „nepřesnost“ jí znemožnila využít práva na obhajobu a rozlišit ty dokumenty, které byla povinna Komisi poskytnout, od těch, u nichž tuto povinnost neměla.  

Tribunál však tuto námitku zamítl s tím, že rozhodnutí, třebaže mělo široké a obecné odůvodnění, povinnosti při kontrole společnosti vymezilo. Nexans podle rozhodnutí mohla dovodit, že byla povinna poskytnout Komisi v podstatě veškeré informace týkající se všech elektrických kabelů a dalšího materiálu.

Podmořské kabely v centru pozornosti

Jak však dále Tribunál uvedl, Komise současně musela mít dostatečně závažné nepřímé důkazy, které by široce vymezený rozsah kontroly odůvodňovaly. Jak navíc upozornila Nexans, z jednání inspektorů při kontrole i z následné tiskové zprávy bylo zřejmé, že hlavním objektem zájmu Komise byly informace ohledně odvětví podmořských kabelů pro vysoké napětí.   

Komise nakonec v průběhu řízení před Tribunálem sama připustila, že svůj zásah v průběhu kontroly omezila především na zmíněné podmořské a podzemní kabely vysokého napětí a materiály s tím související. Tribunál současně konstatoval, že před kontrolou měla Komise dostatečně závažné důkazy pouze k tomu, aby ji nařídila právě v odvětví podmořských a podzemních kabelů. Proto Tribunál rozhodnutí Komise o kontrole v rozsahu, v němž se týkal elektrických kabelů jiných než podmořských a podzemních, zrušil.

Tribunál se v rozhodnutí výslovně nevyjádřil k osudu dokumentace, která se týkala jiných než podmořských a podzemních kabelů a kterou úředníci Komise také zabavili při kontrole. Přirozeným důsledkem jeho rozhodnutí by ale mělo být, že tyto dokumenty nemohou být v rámci správního řízení použity jako důkazy, který by svědčily o případném porušení soutěžních předpisů ze strany společnosti Nexans. Tento závěr se přirozeně dá vztáhnout i na další firmy, které by se šetření Komise musely podrobit.

 

 

 

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data