Aktualizováno V březnu 2009, když akciový trh sestoupil na několikaletá minima, nakoupil výkonný ředitel řetězce hotelů a kasin Las Vegas Sands Sheldon Adelson 12,5 milionu akcií své firmy po 3 USD za kus. Sázka na vlastní byznys se vyplatila: akcie Las Vegas Sands se dnes prodávají za 54 USD a Adelsonův čistý zisk z transakce převyšuje půl miliardy dolarů.
Podobný investorský čuch a cit pro načasování, i když ne s tak pohádkovým výsledkem, projevili i jiní vysoce postavení manažeři při obchodování s akciemi firem, v nichž sami působí.
Podle údajů serveru InsiderScore, který sleduje aktivity lidí zasvěcených do dění ve firmách víc než zbytek trhu, se do vysoce ziskových obchodů pouští řada vrcholových manažerů. Pomáhá jim růst akciového trhu, který se v posledních týdnech dostal na pětiletá maxima.
Také Jamie Dimon, šéf amerického finančního ústavu , se nenechal zastrašit brutálním propadem trhů ze začátku roku 2009 a pořídil si akcie banky v hodnotě 11,5 mil. USD. Flintu do žita nehodil ani loni v létě, když vyšla najevo bota londýnské pobočky při obchodování s CDS deriváty, která banku stála několik miliard v účetních výkazech a další desítky miliard na tržní kapitalizaci odpařené z burzy. Dimon po poklesu přikoupil balík za 17,1 mil. USD. Od té doby akcie posílily o 40 % a celkový Dimonův zisk z jeho insiderovské pozice činí 18 mil. USD.
Top manažery sice svazuje omezení nakupovat a prodávat v období ohlašování výsledků či jiných závažných korporátních událostí, na druhou stranu mají ty nejlepší informace o výkonnosti firmy, její strategii, směřování a pozici na trhu. Další skupinou s přístupem k privilegovaným informacím jsou členové správní rady.
Toho pravděpodobně využila Sheryl Sandbergová, současná provozní ředitelka , když seděla ve správní radě kavárenského řetězce . Její koupě akcií z dubna 2010 v hodnotě 126 tisíc USD se od té doby zhodnotila o 104 %. Jestli Sandbergová s pozicí nějak dál manipulovala, není známo. Na konci roku 2011 správní radu opustila, čímž jí skončila povinnost hlásit transakce.
Láce akcií v samém vrcholu krize zlákala i Thomase Ryana při jeho působení ve správní radě . Mezi lednem a únorem 2009 Ryan nakoupil 50 tisíc akcií banky za průměrnou cenu 5,6 USD. Dnes se titul obchoduje za zhruba dvojnásobek. Ještě víc vynesla sázka na akcie konkurenční členovi její správní rady Robertu Hernandezovi. Jeho pozice v hodnotě 7,5 mil. USD nakoupená v březnu 2009 se od té doby zhodnotila o 240 %.
(Zdroje: CNBC, InsiderScore)