Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Akciové společnosti přivítají monistický systém, čekají je ale výkladové potíže

Akciové společnosti přivítají monistický systém, čekají je ale výkladové potíže

06.02.2013 5:30
Autor: Jan Dědič, KSB

Druhou zásadní změnou corporate governance akciové společnosti, kterou zákon o obchodních korporacích zavede, je tzv. monistická struktura vnitřního řízení, a to po vzoru některých zahraničních jurisdikcí (například Anglie, federální státy USA nebo Francie). Nicméně když dva dělají totéž, není to úplně totéž. Český zákonodárce totiž koncepci monistické struktury vnitřního řízení moc nepochopil. Zatímco ve standardních monistických systémech vnitřního řízení mají akciové společnosti pouze jediný orgán (odtud „monistický systém“), zvolil český zákonodárce poněkud atypické řešení. V českém monistickém systému jsou orgány dva, správní rada a statutární ředitel. Přitom druhý jmenovaný (v zahraničí spíše známý jako tzv. CEO) obvykle orgánem společnosti není,  je „pouze“ výkonným zaměstnancem společnosti.

Skutečnost, že v českém monistickém systému budou dva orgány vnitřního řízení, přinese podnikatelské praxi celou řadu problémů. Jelikož vedle statutárního ředitele je i správní rada výkonným orgánem společnosti, je v řadě případů sporné, jaké záležitosti patří do působnosti kterého orgánu. Tyto problémy, plynoucí z nevhodných odkazů na právní úpravu dualistického systému, nutně povedou k tomu, že implementace tohoto institutu do české podnikatelské praxe bude zejména v počátcích značně ztížena. Sporné může být například to, který orgán připravuje a schvaluje účetní závěrku nebo zprávu o vztazích mezi propojenými osobami.

Monistický systém vnitřního řízení ale skýtá i mnohem záludnější otázky. Například není vůbec zřejmá odpověď na tak základní otázku, který orgán struktury vnitřního řízení volí statutárního ředitele, zda valná hromada, nebo správní rada. Zatímco jedno ustanovení zákona stanoví, že statutárního ředitele volí správní rada, jiné ustanovení vymezující působnost valné hromady stanoví, že volba statutárního ředitele patří do působnosti valné hromady. Jde o přímý rozpor zákona, který staví české podnikatele do značné právní nejistoty. Do příslušné novelizace zákona totiž nebudou mít jistotu, zda statutárního ředitele zvolil ten správný orgán vnitřního řízení.

Jednoduše shrnuto: zákon sice od příštího roku chvályhodně umožní tuzemským podnikatelům zvolit si nově i tzv. monistický systém vnitřního řízení u a.s., stalo se tak ale bohužel způsobem, který přináší celou řadu výkladových problémů. Ty budou bez dostatečné novelizace využití této novinky především v prvních letech ztěžovat.

K textu přispěl rovněž advokát Jan Lasák.

 

Reklama:

S dalšími změnami, jež už brzy čekají akciové společnosti, se můžete seznámit na semináři profesora Dědiče a dalších lektorů KŠB Institutu, který se koná 19. 2. 2013.

 

 

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.04.2024
8:58Víkendář: Vysoký dolarový optimismus, zdravá korekce na akciích, ale trend mířící vzhůru
20.04.2024
16:00Summers: Vyšší inflační tlaky nejsou překvapením, celkově je ale stále pravděpodobnější mírný pokles sazeb v letošním roce
8:54Víkendář: Monetární politika je utažená, ale ekonomika hodně stimulována
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data