Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Větrné elektrárny zažívají v EU největší boom, hned za solárními. ČR ale zaostává

Větrné elektrárny zažívají v EU největší boom, hned za solárními. ČR ale zaostává

8.2.2013 11:13
Autor: IHNED.cz

V celé Evropské unii byly loni postaveny nové větrné elektrárny s instalovaným výkonem 11,6 gigawattu, což teoreticky odpovídá asi šesti jaderným elektrárnám Temelín. Nejvíce jich přibylo v Německu, Británii a Itálii. Česko na poli rozvoje větrné energie evidentně zaostává.Výkon větrných elektráren v Evropské unii roste a v loňském roce byl z pohledu nových kapacit na druhém místě hned po solárních elektrárnách. Česká republika ale patří do skupiny zemí, které v rozvoji větrné energie zaostávají.

Rok 2013 bude pro větrnou energetiku slabší kvůli politické nejistotě kolem podpory obnovitelných zdrojů. Uvádí to aktuální statistika Evropské asociace pro větrnou energii (EWEA). A v tomto týdnu se tématem zabývala i pravidelná evropská konference věnovaná větrné energii.

V celé EU taky byly loni postaveny nové větrné elektrárny s instalovaným výkonem 11,6 gigawattu (GW). Celkový instalovaný výkon větrných elektráren na území unie vzrostl na 105,6 GW. Nárůst nových kapacit je vyšší, než byl v roce 2011, kdy dosáhl 9,4 GW.

"Čísla za rok 2012 jsou dobrá díky realizaci objednávek zadaných ještě před vlnou politické nejistoty, která odstartovala v roce 2011 a má velmi negativní dopad na sektor větrné energie," říká výkonný ředitel EWEA Christian Kjaer. Očekává, že se tato nejistota výrazně projeví až v číslech o instalacích za rok 2013 a 2014. 
 
Větrná energie představuje čtvrtinu ze všech nově instalovaných kapacit v EU. Do nových větrných elektráren bylo loni investováno nejméně 12,8 miliardy eur. Větrná energie nyní pokrývá asi 7 % poptávky po elektřině v Evropě, v roce 2011 to bylo 6,3 %.

Evropské unii se tak téměř daří naplňovat akční plán pro obnovitelnou energii, který počítal s celkovým výkonem vyšším o 2 GW (1,7 %). V jeho plnění zaostává osmnáct členských států. Zpráva EWEA z nich vyjmenovává Slovensko, Řecko, Českou republiku, Maďarsko, Francii a Portugalsko. 
 
vetrne-elektrarny-eu-2012
 
/Grafiku zvětšíte kliknutím/

Podíl obnovitelných zdrojů na nárůstu energetické kapacity v roce 2012 dosahuje 69 procent kvůli pokračujícímu trendu vyřazování starších uhelných elektráren a odstavování jaderných kapacit v Německu v důsledku politického rozhodnutí po jaderné havárii v japonské Fukušimě.

Premiantem je Německo

Právě Německo loni instalovalo nejvíce větrných elektráren (2,4 GW, 21 % veškerých nových větrných kapacit). Následují Velká Británie (1,9 GW, 16 %), Itálie (1,3 GW, 11 %), Rumunsko (0,9 GW, 8 %) a Polsko (0,9 GW, 8 %).

V celkové instalované kapacitě vede také Německo se 31,3 GW (30 %), následované Španělskem (22,8 GW, 22 %), Velkou Británii (8,4 GW, 8 %), Itálií (8,1 GW, 8 %) a Francií (7,2 GW, 7 %).

Rozšíření využití větrné energie po celé Evropě dokazuje fakt, že Dánsko, Německo a Španělsko se v roce 2012 podílely na 33 % ročního přírůstku v EU, zatímco v roce 2012 to bylo 85 %.

Větší podíl na tvorbě nových zdrojů energie než vítr s 26 % měly pouze sluneční elektrárny s celkovým instalovaným výkonem 16 GW (38 %). Plynové měly podíl 24 %, nově instalovaný výkon 10,5 GW.

Tradiční zdroje při instalaci nových kapacit výrazně zaostávají. Uhelné elektrárny 3 GW (7 %), biomasa 1,3 GW (3 %). Minimální jsou nově instalované výkony jaderných elektráren – pouze 22 MW, což je jen o málo více než nový výkon přílivových či vlnových elektráren (6 MW) a geotermálních elektráren (5MW).

iHNed

Související články na IHNED.cz

Nečas se kvůli fotovoltaice sejde s šéfkou ERÚ. Chce omezit vliv soláru na cenu elektřiny

Za malér se solární energií může Fischerova vláda, tvrdí Bursík. Kritizuje i Vitáskovou

ČEZ plánuje v Polsku postavit tři větrné farmy. Výkon mají mít téměř jako Chvaletice


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů