Mezinárodní energetická agentura IEA ve své poslední analýze ropného trhu vydané minulý týden poukazuje na rostoucí nesoulad mezi cenami ropy Brent a volnou těžební kapacitou OPEC. Obvykle dochází k tomu, že ceny jdou proti pohybu volné kapacity, poslední dobou se ale tento vztah otáčí, což je vidět z následujícího grafu. Červeně je vyznačena cena ropy, modře volná kapacita OPEC. V lednu začala volná kapacita růst (obrácené měřítko na hlavní ose y), zatímco ceny ropy rostly.

Volná kapacita OPEC představuje hlavní rezervu pro ropný trh. Pokud je dostatečná, je OPEC schopen reagovat na rostoucí ceny ropy a jejich nárůst by proto měl být jen omezený. OPEC se po léta skutečně choval tak, že při rostoucích cenách zvyšoval těžbu, a snažil se tím o stabilizaci cen ropy. Růst volné kapacity, který je patrný v posledních týdnech, má ale specifický důvod. Politické nepokoje v Africe totiž vedly k poklesu těžby v zemích jako Libye, Alžírsko a Nigérie. Těžbu snížila i Saúdská Arábie a Irák. Došlo tak k růstu volné kapacity, ale těžko můžeme tento vývoj vnímat jako negativní pro ceny ropy.
IEA zároveň snížila odhady poptávky po ropě pro tento rok. Na ceny ropy ale tento krok větší dopad neměl, protože zlepšující se data ve Spojených státech a v Číně mají na ceny pozitivní vliv. Navíc se vracejí geopolitické problémy spojené s opětovným krachem jednání mezi Mezinárodní agenturou pro atomovou energii a Iránem. Datum pro obnovení jednání stanoveno nebylo a roste tak riziko, že Izrael se svým dávným nepřítelem ztratí trpělivost.
Ropu Brent bychom ale neměli vnímat jako něco, co plně odráží vývoj na globálním trhu s ropou. WTI a Dubaj se ve srovnání s ropou Brent v poslední době obchodují s vysokým diskontem, což je z velké části odrazem neplánovaných odstávek v Severním moři. Situace na ropném trhu není celkově tak napjatá, jak by ceny ropy Brent napovídaly. U nich čekáme, že k výraznějšímu poklesu by v krátkém období dojít nemělo. Zároveň ale platí, že překročení hranice 125 dolarů za barel by začalo v globální ekonomice působit vážnější problémy.
(Zdroj: Danske Bank)