Aktualizováno Bulharské distribuční společnosti tuzemského a rakouské EVN musejí odpojit obnovitelné zdroje energie na západě a jihozápadě Bulharska. Nařídil jim to provozovatel sítě ESO EAD, aby tak přispěly k zajištění rovnováhy energetického systému země. Akcie ČEZ v Praze ztrácejí 2,1 % na úroveň 568 Kč.
Opatření vyvolala hrozící nerovnováha mezi objemem vyráběné elektřiny a její spotřebou. Odbyt elektrické energie se v poslední době v Bulharsku snížil o nejméně sedm procent. Akcie energetiky ČEZ jsou pod tlakem od včerejška, kdy státní prokuratura na základě auditů v energetickém sektoru iniciovala pět trestních řízení, z nichž dvě se týkají ČEZ - kvůli údajnému porušování zákona o veřejných zakázkách a nevykonávání akcionářských práv v ČEZ státem.
má vyřadit v jím spravované oblasti ze sítě větrné a solární zdroje na západě země včetně okolí hlavního města Sofie. Opatření má platit v časech mezi 10:00 až 18:00 hodinou. To pro dnešek potvrdil ČEZ, u EVN obnovitelné zdroje stojí mezi 10:00 a 17:00. Stejné opatření uložil správce sítě ESO EAD na jihozápadě země i pobočce rakouské energetiky EVN. i EVN potvrdily, že jsou připraveny požadované kroky provést. "Kvůli nemožnosti udržet rovnováhu mezi dodávkami elektřiny do sítě a spotřebou z ní jsme přikročili k omezením pro všechny zdroje energií," uvedl ESO EAD.
Energetický operátor rozhodl i o omezení všech ostatních zdrojů energie včetně vodních elektráren a jaderné elektrárny Kozloduj. Její pátý a šestý 1000 MW bloky již běží na výkonu 750 MW a 550 MW. Bozhan Stoyanov, ministr hospodářství a enegetiky v přechodné vládě, uvedl, že taková rozhodnutí "nejsou ničím neobvyklým" v situaci, v jaké se spotřeba země nachází.
Opatření je údajně dočasné a souvisí s poměrně výrazným poklesem spotřeby. Podílí se na něm jak nižší výkon bulharské ekonomiky, tak nižší odběr domácností. Na rozdíl od minulých let navíc Bulharsko elektřinu nevyváží, protože s poklesem výroby se potýká i sousední Řecko. Vývoz elektřiny je nyní o 30 % pod úrovní roku 2012. "Spotřeba energií je velmi nízká a musíme učinit rozhodnutí, které zdroje zastavit," uvedl Stoyanov.
Před "rozbuškou" je podle bulharských odborů situace v těžbě uhlí v zemi kvůli situaci v energetickém sektoru a útlumu uhelných zdrojů energie (tepelné elektrárny). "Situace v sektoru je explosívní a je nejvyšší čas hledat řešení, jak jej vyvést z krize," uvedl Valentin Valchev z konfederace odborových svazů Bulharska. Odbory za zásadní problém bulharské těžby uhlí označily také způsob regulace prodejních cen uhlí. Zatímco na energetický sektor dohlíží a tedy podmínky má znát a reagovat na ně regulátor v energetice a vodárenství DKEVR, prodejní ceny uhlí určuje ministerstvo hospodářství, energetiky a turismu.
(Zdroj: Focus, Novinite, Reuters, čtk)
Dění kolem ČEZ v Bulharsku sledujte na Patria.cz:
