Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Otestujte si, jak moc rozumíte ekonomii

Otestujte si, jak moc rozumíte ekonomii

26.04.2013 18:04
Autor: Redakce, Patria.cz

Chcete vědět, jak moc rozumíte ekonomii? Můžete si zkusit část testu, který byl v USA vytvořen pro žáky posledního ročníku středních škol. V roce 2012 si ho tam vyzkoušelo téměř 11 000 studentů a výsledky ukázaly, že jejich znalosti v oblasti ekonomie se od roku 2006 výrazně nezměnily. Součástí testu byly i následující otázky:

1. Předpokládejme, že výrazně vzrostou ceny hroznového vína. Co se stane v krátkém období s poptávkou po nich? Vysvětlete proč.

2. Která z následujících možností nejlépe vystihuje náklad příležitosti u studenta, který se rozhodne přestat pracovat a začít studovat na vysoké škole?

A) Placení daně z příjmů
B) Dosažení vyšší úrovně vzdělání
C) Vzdání se současné mzdy a dalších odměn
D) Placení ubytování a stravy

3. U které z následujících změn je nejpravděpodobnější, že vyvolá růst zaměstnanosti?

A) Růst spotřebitelských výdajů
B) Růst sazeb
C) Pokles investic
D) Pokles příjmů

4. Déletrvající vysoká nezaměstnanost představuje pro zemi náklady. Jmenujete dva z nich.

5. Vysvětlete, proč by ocelárny v USA podporovaly dovozní tarify u importované oceli. Vysvětlete, proč by tyto tarify podporovali zaměstnanci oceláren. Vysvětlete, proč by američtí spotřebitelé byli těmito tarify poškozeni. Vysvětlete, proč mohou být tyto tarify zavedeny i v případě, že poškodí americké spotřebitele.

6. Jaká z následujících možností představuje jeden ze způsobů, jak může ekonomický růst snížit chudobu a zvýšit životní standard?

A) Ekonomický růst zvyšuje poptávku po dovozech, a tudíž i po zahraniční měně.
B) Ekonomický růst zvyšuje nabídku práce, a tudíž i mzdy.
C) Ekonomický růst zvyšuje disponibilní příjmy, a tudíž i poptávku po luxusním zboží.
D) Ekonomický růst zvyšuje poptávku po práci, a tudíž i mzdy.


Správné odpovědi jsou podle testu následující:

1. Poptávka klesne. Jestliže vzrostou ceny zboží nebo služby, lidé budou hledat jejich substituty, aby se vyhnuli placení vyšší ceny. Množství poptávaného zboží se tedy zmenší.
2. C
3. A
4. Mezi správné odpovědi patří následující: Výdaje vlády spojené s podporou nezaměstnaných, pokles agregátní poptávky vyvolaný nižšími příjmy, ztráta daňových příjmů, růst chudoby, pokles životního standardu, růst nákladů spojených s rekvalifikací.
5. Přijatelné odpovědi na otázku A: Cena importované oceli by vzrostla a lidé by poptávali více americké oceli. Tarify by zvýšily
tržby domácích oceláren. Na otázku B: Pokud roste cena dovážené oceli, lidé kupují více domácí oceli a ocelárny potřebují k její výrobě více zaměstnanců. Ten samý mechanismus může rovněž zvýšit mzdy v amerických ocelárnách. Na otázku C: Tarify by zvýšily cenu dovážené oceli, spotřebitele by poškodily vyšší ceny, které se promítají do cen dalšího zboží. Na otázku D: Tarify by zvýšily vládní příjmy. Někdy se používají jako ochrana pracovních míst (když se stanou součástí politiky).
6. D


Zdroj: Economix


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průměrná mzda, reálný růst, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y