Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tlustý: Rostoucí dluhovou krizi může vyřešit razantní devalvace. Některé země opustí euro

Tlustý: Rostoucí dluhovou krizi může vyřešit razantní devalvace. Některé země opustí euro

21.05.2013 15:47
Autor: ČTK

Devalvaci měny jako lék na dlouhodobou dluhovou krizi dnes nabídl na ekonomickém fóru v Brně bývalý ministr financí a politik ODS Vlastimil Tlustý. Tuto možnost však mají pouze státy, které nejsou členy eurozóny. Tlustý proto tvrdí, že euro už brzy nebude měnou některých ze zemí, které jím nyní platí. Oponoval mu však člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) a poradce prezidenta Jiří Rusnok. 

Tlustý odmítá zdánlivé řešení dluhové krize v Evropě tím, že se budou snižovat výdaje státních rozpočtů o jednotky procent. "Už několik let platí, že hospodářství členských zemí nedokáže vyprodukovat tolik, kolik spotřebuje státní rozpočet. Státy stejně jako lidé si zvykli půjčovat na spotřebu. Dluhy se tak zvyšují a tyto půjčky nemohou přinést zvýšenou výrobu, tudíž je není možné splácet," uvedl Tlustý. Stejně tak je podle něj nesmyslné zvyšovat daně. 

Řešení jsou tedy podle něj dvě. Buď snížit platy ve státní i soukromé sféře, nebo devalvace měny. A to dramatická, klidně o 30 až 40 procent. "Zlevní se služby, zdraží se dovoz, takže se začnou vyrábět v tuzemsku věci, které byly do té doby neefektivní. Je to mnohem přijatelnější varianta než snižování mezd," míní Tlustý. Jako příklad uvedl Řecko. "Je pro ně trest, že mají euro a ne drachmu. Tu by mohli zdevalvovat a zase by to byl turistický ráj. Podle mě ji mít budou, akorát čím později, tím to pro ně bude dražší," řekl Tlustý. 

 Oponoval mu však Rusnok. Sice připustil, že Evropa řeší problémy klopotně a často málo účinně, devalvace však má podle něj nejistý účinek. "Je to řešení, které nabízí rychlou naději, že začne země růst, ale objektivně zchudne a vyváží bohatství do zahraničí pod cenou. Je také potřeba mít i nějakou přidanou hodnotu při vývozu, jinak to nemusí pomoct. Některé země si prošly několika devalvacemi a nepomohlo jim to," řekl. 

Oba se rozcházejí i v názoru na přijetí eura a jeho budoucnost. Zatímco Tlustý tvrdí, že je potřeba nějakou dobu počkat, jaké euro vlastně bude, Rusnok míní, že je potřeba činit kroky, aby v brzké budoucnosti České republiky vstoupilo do eurozóny. "Některé země euro přestanou používat.

Otázka je, jestli to budou státy jako Německo, nebo státy jako Španělsko či Itálie. Pak je potřeba zvážit, jestli takové euro přijímat či nikoliv," řekl Tlustý. Rusnok naopak tvrdí, že eurozóna vydrží a vzhledem k orientaci zahraničního obchodu bude vstup Česka do ní přínosný. "Vyčleňovat se z hlavního proudu je chyba," prohlásil.


Čtěte více:

Mladí Francouzi své zemi nevěří a houfně si přejí ji opustit
02.05.2013 7:59
Podle průzkumu institutu Viavoice provedeného v únoru letošního roku s...
Co poškodilo periferii, posílilo Německo
06.05.2013 7:58
Před vstupem do eurozóny řešily země na její periferii své problémy de...
Niedermayer (Deloitte) na Patria.cz: Jsem eurooptimista. Měnová politika problém ekonomiky neřeší
14.05.2013 17:43
Krize dost změnila svět centrálních bank. Zatímco „vyšší aktivita Fedu...
Francie chce ekonomickou vládu eurozóny a věří v obrat v druhém pololetí
17.05.2013 9:46
Francouzský prezident François Hollande dnes navrhl vytvoření společné...

Váš názor
 • pan Tlustý
  22.05.2013 7:39

  Možná by nebylo uplně od věci, kdyby pan Tlustý absolvoval studium ekonomie alespoň na nějaké slušné střední škole.
  Karel
  • Re: pan Tlustý
   22.05.2013 9:13

   a co pak s Rusnokem? Ten by tu střední ekonomku ani neudělal.
   tk69
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Tesco PLC (02/20 Q4)
Wirecard AG (12/19 Q4)
9:00CZ - Nezaměstnanost
20:00USA - Zápis z jednání FOMC