Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co poškodilo periferii, posílilo Německo

Co poškodilo periferii, posílilo Německo

06.05.2013 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Před vstupem do eurozóny řešily země na její periferii své problémy devalvací. Ta jim pomáhala dostat se z důsledků negativních šoků a zároveň se vyhnout nápravě nerovnováh, které v jejich ekonomikách přetrvávaly. Očekávalo se, že zavedení eura odstraní motivaci k používání monetární politiky na zvýšení inflace, že podpoří zdravou fiskální politiku a liberalizaci. Na konci 90. let byly země na periferii motivovány snahou dostat se do eurozóny a probíhaly v nich potřebné strukturální reformy. Po přijetí eura ale nastal příliv levných peněz a tlak na reformy polevil. Po deseti letech na tom byly tyto ekonomiky z institucionálního a systematického hlediska hůř než na počátku.

Ve Španělsku byla situace před zavedením eura slibná. Jeho fiskální pozice byla konsolidovaná a díky privatizaci se objevilo několik mezinárodně silných společností. Realitní bublina ale vše otočila, dokončeny nebyly ani pokusy o reformu trhu práce. Místní i národní vlády se propadly do korupce, která byla jedním z důsledků bubliny.

V Irsku byl vývoj podobný. Ve druhé polovině 80. let tam začaly probíhat důležité reformy v oblasti trhu práce a v dalších segmentech ekonomiky. Byly liberalizovány strategické sektory jako letecká doprava a telekomunikace. Výsledkem byl růst dosahující mezi lety 1987 – 2000 více než 6 % ročně. Pokles hypotéčních sazeb ale vyvolal prudký růst investic do bydlení. Jejich podíl na HDP dosáhl nejvyšší úrovně v EU. Vláda namísto toho, aby se snažila o tlumení tohoto vývoje, k němu přispívala změnou regulace a daňového systému. K tomu došlo ke zhoršení finančního dohledu a není zřejmě náhodou, že v roce 1997 pocházelo 49 % přiznaných darů pro vládnoucí stranu od developerů a stavebních firem. Irsko se namísto snah o dosažení udržitelného růstu, který by byl založený na zvyšování produktivity, vydalo cestou spekulace.

Jako typický příklad zanedbaných reforem lze uvést Řecko. Příkladů nutných, ale neprovedených reforem je mnoho, nejjasnějším z nich je penzijní systém. O jeho změnách se uvažuje již od roku 1990. V jeho rámci fungovalo ještě v roce 2003 celkem 236 fondů, což přinášelo velké náklady a riziko, že důchodci nakonec skončí v chudobě. Řecká vláda byla pod tlakem během vyjednávání o vstupu do eurozóny. Po něm ale tlak zmizel a od reforem se upustilo. Vláda se k nim začala vracet až v době, kdy naplno propukla poslední krize.

Produkt Portugalska se v roce 2012 nacházel níž než v roce 2001, vládní deficit se za toto období nikdy nedostal pod 2,9 %. Poměr veřejného dluhu se dostal z 51,2 % v roce 2001 na 92,4 % v roce 2010. Soukromý sektor reagoval na stagnaci snížením míry úspor a půjčkami ze zahraničí. Investice v poměru k HDP klesaly. Přijetí eura umožnilo veřejnému i soukromému sektoru oddalovat nutné změny.

Poté, co Německo přijalo euro, provedlo bolestivé reformy svého státu blahobytu a trhu práce. Jeho slabý růst dosahovaný v 90. letech, demografický vývoj a náklady spojené se znovusjednocením sjednocením totiž přivedly sociální systém do vážných problémů, na které musela vláda reagovat. Proč v případě Německa nebyl vývoj podobný jako na periferii? Podle našeho názoru mu přijetí eura přineslo utaženější fiskální politiku, nedošlo ale ke zvýšení přílivu kapitálu. Nepřišel tedy žádný finanční boom a politici tak museli jednat. Na periferii naopak příliv kapitálu bolestivé reformy oddálil. Špatná rozhodnutí nepřinášela žádné krátkodobé důsledky, růst cen aktiv schoval všechna pochybení.

Uvedené je výtahem z „Did the euro kill governance in the periphery?“, autory jsou Jesús Fernández-Villaverde, Luis Garicano a Tano Santos.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.07.2025
6:31Investiční výhled pro 2H25 - Zvykáme si na chaos: Výhled pro ekonomiku se zhoršil, ECB unikátně rychlejší než Fed  
06.07.2025
8:46Víkendář: Záhadné snižování dostupnosti bydlení a umělá inteligence v centrálních bankách
05.07.2025
8:55Víkendář: Podceňovaná nabídková strana ekonomiky a inflační vývoj posledních let
04.07.2025
16:57Česko ochromil výpadek proudu, zastavil dopravu i služby, schází se krizový štáb
16:23Analytický radar: Proč už se trhy nebojí Trumpa a kam s penězi v druhém pololetí
15:42Technická analýza: Amazon vyrovnal jarní pokles, nyní míří směrem na historická maxima
15:36Fiskální dominance v USA - jen finance fiction?
14:12Ceny nemovitostí v EU svižně zdražují, Česko zůstává výrazně nad průměrem
12:09Perly týdne: Přetrvávající americká výjimečnost a lepší výhled pro dolar
11:11Čína zavádí cla na brandy z EU až do výše 34,9 %, reaguje tak na evropská cla proti elektromobilům
10:49Evropské obchodování je nervózní kvůli clům i napětí s Čínou  
10:30Maloobchodní tržby v Česku v květnu zpomalily meziroční růst na 5,3 procenta
10:20Jan Bureš: Červnová inflace lehce vyšší, ČNB bude držet sazby stabilní do podzimu
9:14Rozbřesk: Šéf NBP - pokud data dovolí, můžem sazby snížit i v září
8:52Evropa zahájí negativně, USA slaví Den nezávislosti  
8:42"Velký krásný zákon" schválen, podle Trumpa je to začátek nové doby
6:32Investiční výhled pro 2H25 - Zvykáme si na chaos: Stále řešíme cla, ale fakt to není jen o nich  
03.07.2025
17:12Odpolední obchodování pozitivně ovlivnila americká data  
17:11Na co naráží posun k nové globální rovnováze?
16:42Von der Leyenová: EU chce dohodu s USA, ale připravuje se i na neúspěch

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y