Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČR údajně hrozí zastavení peněz ze strukturální fondů kvůli chybějícímu zákonu o úřednících

ČR údajně hrozí zastavení peněz ze strukturální fondů kvůli chybějícímu zákonu o úřednících

29.5.2013 9:20
Autor: Redakce, Patria.cz

Česku hrozí zablokování finančních toků z evropských strukturálních fondů od roku 2014, uvedl dnes ve zprávě z Bruselu Český rozhlas - Radiožurnál. Evropská komise údajně Česku vyčítá, že nepřijalo zákon o úřednících, jímž čerpání podmiňuje. Teoreticky by prý Česká republika mohla přijít v přepočtu o víc než 500 miliard korun.

Evropská komise dnes zveřejní svá doporučení pro jednotlivé členské země. Česku podle Radiožurnálu komise vytkne, že stále nepřijalo zákon o úřednících, jehož přijetí je nutnou podmínkou odpolitizování státní správy. Zástupci komise Česku sdělili, že bez přijetí kvalitního zákona o úřednících nebude moci z evropských strukturálních fondů od roku 2014 čerpat žádné peníze, uvedl Radiožurnál s odvoláním na nejmenované vysoce postavené zdroje.

Česko je jedinou zemí Evropské unie, která zákon o úřednících nemá. K jeho přijetí se přitom zavázala už při svém vstupu do EU. Komise ve svém doporučení údajně píše, že kvalita státní správy je jednou z podmínek pro čerpání evropských peněz v období let 2014-20.

Komise dnes podle Radiožurnálu Česku dále doporučí snížení rozdílu mezi tím, co státu na daních odvedou zaměstnanci, a co živnostníci. Komise připomíná, že v Česku je běžný tak zvaný švarcsystém, který doslova označuje za „zvrácený“.

Vedle toho má komise výhrady i k údajně pomalému nárůstu věku pro odchod do důchodu v České republice. Ten se u mužů zvyšuje o dva měsíce za rok. V roce 2020 by tak Česko mělo třetí nejnižší věk pro odchod do důchodu ze všech zemí EU, a to 63 let a osm měsíců. Ve velké většině ostatních členských zemí by to přitom bylo minimálně 65 let.

V doporučení, jehož konečný text může ještě projít drobnými úpravami, Evropská komise také kritizuje plánované snižování deficitu českého státního rozpočtu. Pro období počínaje rokem 2014 podle ní Česko dostatečně nespecifikovalo, jakými opatřeními chce poklesu schodku dosáhnout. Komise není spokojená se způsobem, jakým ministerstvo financí ke snižování schodku přikročilo. V dokumentu píše, že je potřeba „podstatně zlepšit kvalitu fiskální konsolidace“.

Komise už dříve uvedla, že česká vláda dosáhla snížení deficitu hlavně díky plošným škrtům a omezení investic. Nyní je podle komise pro Česko výzvou kvalitu konsolidace zlepšit, a to například tím, že se prioritou stane čerpání peněz z evropských fondů a zlepšení fungování státní správy a zadávání veřejných zakázek.

(Zdroj: čtk, ČRo)


Váš názor
 • Proč si dělat starosti.....
  29.5.2013 13:44

  zanedlouho jsou volby a podle nálady voličů to vyhrajou komunisti. Ty nás z tý prokletý EU vyvedou a bude po starostech. Zase budeme budovat socializmus za štědré pomoci Putina. Ten nás nenechá padnout. Už to přece slíbil Nečasovi.
  Janoušková
 •  
  29.5.2013 10:45

  Ale jaké to jsou pak šikovné veřejné zakázky! Koloběhh je jasný - Karel je členem, nebo příznivcem strany a straně přispěje. Strana získá křesla na různých úrovních státní/veřejné správy a občas přiklepne zakázečku, aby Karel mohl opět dát do kasičky... např. v Praze tunel Blanka - 6,4km za 37mld = 5,8 milionu za 1 metr. Intergalaktická stavba! :-)
  sgt.Mike
 • to je dobře !!
  29.5.2013 9:38

  Dnešní úřednická mafie si o sobě myslí, že jen ona může být ekonomicky činná. Nestačí jim naše daně. Manipulují s miliardami, jakoby je sami vydělali, tzv. "investují" do každého tunelu a je jim totálně jedno, jaký přinesou užitek a kdo si z nich nakrade nejvíc. Prostě a zjevně mají peběz dost. V celé ČR se zbytečně "proinvestuje" na tisíce nesmyslných projektů stovky miliard... od laviček, skluzavek, lávek, mostů které nikam nevedou atd... Ve státní správě sedí tisíce zbytečných ouřadů a nikdo nemá šanci této mašinerii konkurovat. Takhle umí investovat kdejakej debil, zvláště když je přesvědčen, že mu ty prachy musí daňoví poplatníci odvést ze zákona pod pohrůžkou trestu a nebo exekuce.
  Jesse
  • Re: to je dobře !!
   29.5.2013 10:10

   tak tak, a kdyby se vyhazeli ourednice ktere sedi na socialnich pracovnich a.j. uradech a soudkyne ktere resi "rodinu" = tezce zbytecne urednice bylo by dost penez pro lekare duchodce hasice proste zrusit ourady a ourednice a je klid
   M
 • Noc dlouhých nožů
  29.5.2013 9:29

  Ááá, kampaň se rozbíhá... Inu, bylo by příhodné, aby se tam ti, kteří byli dosazeni po noci dlouhých nožů, na těchto úřadech zabetonovali před dalšími volbami :-)
  sgt.Mike
Aktuální komentáře
21.5.2018
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data