Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Gusenbauer: Imperativ transatlantického volného obchodu

Gusenbauer: Imperativ transatlantického volného obchodu

25.06.2013 17:52

Potvrzení Michaela Fromana jako obchodního představitele USA je vhodný okamžik k vyzdvižení mnoha příležitostí, jež by Evropě, Americe i světu přinesla dohoda o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy.

Dnešní třívrstvá globální ekonomika – 6% růst na rozvíjejících se trzích, 2% růst v USA a nulový v Evropě – vykazuje zlověstné známky paralýzy a nacionalistického unilateralismu. Mnozí předvídají měnové války.

V takto hospodářsky ošemetném globálním prostředí, posetém protekcionistickými nástrahami, je pakt o volném obchodu mezi dvěma světově největšími obchodními bloky, které tvoří zhruba 40 % celosvětového HDP, důležitější než kdy dřív. Volný obchod a hospodářský růst se historicky objevují ruku v ruce, stejně jako protekcionismus a stagnace, a hlubší obchodní integrace ekonomik USA a EU by posílila růst na obou březích Atlantiku.

Z letošního předpokládaného růstu americké ekonomiky o 2 %, navzdory škrtům ve vládních výdajích ve výši 1,8 % HDP, je zřejmý 3,8% růst soukromého sektoru. Přestože s cílem uspíšit ekonomické oživení aktivně intervenoval Federální rezervní systém i Evropská centrální banka, výsledky nemohly být odlišnější.

USA se s bankovní krizí vypořádaly rychle a udržitelně, kdežto Evropa jde stále od sanace k sanaci. Navíc se očividně osvědčil americký stimulační program (nehledě na kritiku levice, že je příliš malý, a útoky pravice, že je příliš velký). Svůj vliv může mít také základní rozdíl v mentalitě: mnozí Evropané mají při hodnocení příležitostí sklon zveličovat rizika.

Buď jak buď, v recesí zasažené části globální ekonomiky je Amerika první zemí, kde stimulace z veřejných prostředků vedla k dostatečné míře soukromých investic a růstu, umožňující fiskální konsolidaci. Čím víc Amerika a EU porostou společně, tím víc Evropě prospěje americké oživení.

Poptávka po evropském zboží se zvýší a členské státy EU mohou – a měly by – sbližovat své ekonomiky s americkým růstem. Historie ukazuje, že naděje na soběstačné oživení se v Evropě může snadno ukázat jako klam; evropský hospodářský cyklus téměř vždy následoval a upevňoval cyklus americký. Za největší ohrožení vytrvalého amerického oživení se dnes například kromě rozpočtových škrtů všeobecně pokládá právě vleklá recese v Evropě.

Náklady na pracovní sílu v americkém průmyslovém sektoru jsou v současnosti o 25 % nižší než evropský průměr. Ještě výraznější jsou rozdíly v nákladech na energii, které jsou teď v USA až o 50 % nižší – a tato propast se s pokračující americkou revolucí břidlicových plynů bude zřejmě dále rozšiřovat.

Energeticky náročná evropská odvětví – mimo jiné výrobce skla, oceli, chemických látek a léčiv – to vede k rozsáhlým investicím v USA. Často tam vyrábějí jakostní surové produkty, které se pak dále zpracovávají v Evropě. Rakouská ocelářská firma Voestalpine AG například začne na jihu USA vyrábět ocelové pelety, které se pak budou v Rakousku zušlechťovat na vysoce kvalitní slitiny.

Kombinace nízkých výrobních nákladů v USA a evropského potenciálu v dokončovacích pracích světové úrovně je recept na prvotřídní výrobky za konkurenční ceny. Evropské investice tak přispějí k opětovnému posílení průmyslu v USA a zároveň zabezpečí špičková pracovní místa v Evropě.

Evropa ale musí udělat víc pro povzbuzení svého výrobního sektoru. Poslední pokus vytvořit zónu volného obchodu mezi EU a USA, za prezidenta Billa Clintona, se nevydařil kvůli zkostnatělé a zastaralé zemědělské politice EU. Nové úsilí by Evropě pomohlo nahradit zemědělskou politiku systémem podpory výzkumu a vývoje se zaměřením na posílení konkurenční schopnosti průmyslu.

Nevyváženosti v globálním hospodářství rozdmýchávají vzestup napětí, vzdor všem proklamacím o koordinaci politik na multilaterálních summitech. V době, kdy mnozí hledají spásu v nacionalismu, by zóna volného obchodu mezi EU a USA byla výrazným symbolem spolupráce při překonávání celosvětových výzev.

Geopolitické prostředí se také mění vlivem narůstající ekonomické váhy Asie. Rozsáhlé zbrojní posílení Číny dokládá, že ekonomická moc bez moci vojenské je jen přechodný jev. Ohnisko světové politiky se tedy přesouvá z Atlantiku do Pacifiku.

Evropa by měla vědět, kam patří. Zóna volného obchodu mezi EU a USA by posílila transatlantické politické vazby a účinně vyvrátila časté nářky, že Amerika ztratila o Evropu zájem.

Prezident Barack Obama ve svém druhém inauguračním projevu označil zónu volného obchodu mezi EU a USA za stěžejní záměr jeho druhého funkčního období. Ministr zahraničí John Kerry to letos na jaře během své návštěvy v Německu zopakoval. Teď je na exportně orientovaných zemích EU, jako je Německo, Nizozemsko, Švédsko a Rakousko, aby naléhaly, že je třeba na americkou nabídku k jednání reagovat.

Nehybnému rozmýšlení se Evropa věnuje už dost dlouho. Její neduhy vyvolávají otázky, zda její demokratický kapitalismus přežije ekonomickou výzvu, již představují autoritářské a kvaziautoritářské režimy.

Já před pochybnostmi a sebelítostí dávám přednost politickým rozhodnutím. Transatlantický obchodní pakt by obě ekonomiky spojil s fundamentálními zájmy Západu. 
 
Autorem textu je Alfred Gusenbauer, který byl v letech 2007-2008 rakouským kancléřem.

© Project Syndicate 1995–2013


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.07.2021
14:47Zákazníci se vrací do McDonald's, nebojí se vyšších cen a objednávají více
14:27Budoucnost Netflixu a velkých technologických firem
12:58iPhony dál ukazují sílu 5G cyklu, říká k výsledkům Applu analytik Ján Hladký  
12:49Viceguvernér ČNB Nidetzký je pro rychlejší zvyšování sazeb. Inflace už zatlačuje virus do pozadí
12:02Vládní dluh Česka rostl v úvodu roku po Kypru nejrychleji ze zemí EU
11:41Ján Hladký: Microsoft a kvartál splněných přání  
11:13Pozitivní dopoledne. Obavy z Číny ustupují, reakce na výsledky techů byla smíšená  
10:56Moneta zvedla kvartální zisk o 77 % a potvrdí jeho výhled pro celý rok, odhaduje analytik Patrie  
9:16Deutsche Bank má za sebou nejlepší kvartál od roku 2015
9:13Rozbřesk: Týden před jednáním ČNB zůstává koruna slabá. Forint dělá atraktivním proměna maďarské centrální banky
8:48Trhy čeká mírně růstový úvod. Po výsledcích Apple, Alphabet, Microsoft v Evropě Deutsche Bank nebo Glaxo  
8:28Čtvrtletní zisk Microsoftu stoupl téměř o polovinu, tržby překonaly očekávání
8:17Zisk i tržby majitele Googlu díky příjmům z reklamy stouply na rekord
7:58Apple téměř zdvojnásobil zisk především díky iPhonům
27.07.2021
22:03US indexy po tlakem prodejců. Nasdaq Comp. -1,2%  
17:41Valuace amerických a zahraničních akcií – jak (ne)srovnávat hrušky a jablka
17:05Nasdaq v čele odpoledního propadu, zájem o dluhopisy sílí  
17:04UPS těží z rozmachu e-commerce, zpomalení v USA ale posílá akcie dolů
16:44ČEZ oznámil dokončení prodeje bulharských aktiv, arbitráž proti Bulharsku pokračuje
16:37ČEZ, a.s.: Skupina ČEZ dokončila prodej bulharských aktiv za 335 milionů euro

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Atos SE (06/21 Q2)
Banco Santander SA (06/21 Q2)
Boeing Co/The (06/21 Q2, Bef-mkt)
Bristol-Myers Squibb Co (06/21 Q2, Bef-mkt)
British American Tobacco PLC (03/21 Q1, Bef-mkt)
Carrefour SA (06/21 Q2, Aft-mkt)
Deutsche Bank AG (06/21 Q2)
Equinix Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Facebook Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
General Dynamics Corp (06/21 Q2, Bef-mkt)
Lam Research Corp (06/21 Q4, Aft-mkt)
McDonald's Corp (06/21 Q2, Bef-mkt)
Moody's Corp (06/21 Q2, Bef-mkt)
PayPal Holdings Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Pfizer Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
QUALCOMM Inc (06/21 Q3, Aft-mkt)
Rio Tinto PLC (06/21 Q2, Bef-mkt)
ServiceNow Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Spotify Technology SA (06/21 Q2, Bef-mkt)
Vivendi SE (06/21 Q2, Aft-mkt)
XPO Logistics Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
7:00BASF SE (06/21 Q2)
8:00Barclays PLC (06/21 Q2)
8:00Wizz Air Holdings Plc (06/21 Q1)
13:00GlaxoSmithKline PLC (06/21 Q2)
14:30USA - Velkoobchodní zásoby, m/m
18:15Suez SA (06/21 Q2)
18:30Safran SA (06/21 Q2)
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba
22:05Ford Motor Co (06/21 Q2)
22:20Xilinx Inc (06/21 Q1)