Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Milton Friedman a japonský monetární experiment

Milton Friedman a japonský monetární experiment

05.08.2013 7:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Milton Friedman by ve středu oslavil své 101. narozeniny. Je lepší způsob, jak je oslavit, než si uvědomit, že Abenomie je v podstatě naplněním toho, co tento ekonom Japonsku doporučoval před 13 lety? Friedman tehdy napsal: „Bank of Japan tvrdí, že sazby leží u nuly a ona už nemůže nic jiného dělat. Je to ale velmi jednoduché. Může nakupovat vládní dluhopisy a činit tak do doby, až mocné peníze rozhýbou ekonomiku. Japonsko potřebuje expanzivnější monetární politiku.“ Friedman tedy prosazoval velký program nákupu aktiv dlouho předtím, než jsme pochopili, že efektivita nákupů je dána tím, zda dojde k soběstačnému růstu monetární báze. Friedman také věděl, že tato báze a vládní dluhopisy mohou v prostředí nulových sazeb představovat téměř dokonalé substituty, v budoucnu tomu tak ale nebude. A investoři se rozhodují na základě svých očekávání týkajících se budoucího vývoje. Pokud je tedy růst báze považován za permanentní, bude mít vliv i na výši současných výdajů v ekonomice.

Význam přesvědčení o dlouhodobém růstu báze si můžeme ukázat na vývoji během první fáze Velké deprese. Monetární báze mezi lety 1929 a 1933 ve srovnání s dřívějším obdobím rychle rostla, peněžní nabídka a nominální produkt ale dále klesaly. Důvodem bylo to, že růst báze nezastavil kolaps finanční intermediace a agregátní poptávky. Byl totiž stále provázán se zlatým standardem. Veřejnost tedy nečekala, že dojde k velkému a permanentnímu růstu báze. Její růst a růst nominálního HDP (modře) ukazuje následující graf: 
 
000_Japan

Situace se změnila v roce 1933, kdy došlo ke změně monetárního režimu. Byla jasně ukázána snaha o dosažení vyšší cenové hladiny a růst báze se zrychlil, což je patrné i z uvedeného grafu. Veřejnost změnila svá očekávání směrem k vyšší bázi a vyšším příjmům v budoucnu. Následovalo prudké oživení.

Klíčem pro fungující monetární expanzi je tedy změna očekávání. Japonsko se o kvantitativní uvolňování pokusilo na počátku tohoto tisíciletí, ale dosáhnout zmíněného posunu se mu nepodařilo. Michael Woodford poukazuje na to, že po počáteční expanzi byly v roce 2006 vytvořené rezervy rychle staženy. Shinzó Abe se ale nyní snaží o podobný posun, jaký proběhl v USA v roce 1933. Cílem toho, co je nazýváno Abenomie, je dlouhodobé zvýšení báze a ukončení deflace. Centrální banka rozjela program nákupu aktiv, který je ve srovnání s programem Fedu trojnásobný (měřeno relativně k HDP). Jde o postupné naplnění toho, co prosazoval Friedman. Je příliš brzy na to hodnotit, zda bude plán fungovat. Dosavadní vývoj ale ukazuje, že dochází ke změně a podle mého názoru by měl Friedman z Abenomie radost.

(Zdroj: Blog Davida Beckwortha)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.05.2025
9:08UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o druhé výplatě úrokového výnosu
9:05Rozbřesk: Přijetí eura v Česku? Nejdříve v polovině třicátých let
8:48Soud zrušil Trumpova cla, Nvidia zveřejnila výsledky a pohonné hmoty v Česku zlevňují  
8:26Americký soud pozastavil platnost Trumpových odvetných cel
28.05.2025
17:24Americko – evropská akciová rotace a přínosy umělé inteligence pro obě ekonomiky
16:55Akciově trhy mírně ztrácí, čeká se na Nvidii a zápis z Fedu  
16:09Nvidia dnes reportuje čísla za první kvartál. Co od očekávat?
14:20Firma Shein podle zdrojů mění plány, chce vstoupit na burzu v Hongkongu
13:37Novým šéfem automobilové skupiny Stellantis se stane Antonio Filosa
12:40Grantham: Umělá inteligence je dobrá myšlenka. Právě proto na ní vzniká bublina
11:49Nebankovní firmy letos poskytly 77 miliard Kč, meziročně o 14 pct více
11:49RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:38Akcie v lehké defenzivě. Nervozita na dluhopisech se vrací a večer reportuje Nvidia  
11:24EU se blíží k cílům v oblasti klimatu a energetiky pro rok 2030, uvedla EK
11:23M2C si jde na pražskou burzu pro až 240 milionů korun. Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:59V Německu v květnu ubylo lidí bez práce, nezaměstnanost klesla na 6,2 procenta
9:43Sněmovna přiřkla ČNB větší pravomoce, týká se to bank, komoditních derivátů i informací o fondech
9:25Bloomberg: Japonsko po 34 letech přišlo o pozici největšího věřitele na světě
9:17Rozbřesk: Japonské puzzle: slabé aukce “brnkají” trhům na nervy
8:37Akciové trhy dnes zahájí po rally na Wall Street nevýrazně. Centrem pozornosti Trumpova obchodní politika a výsledky Nvidie  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.