Aktualizováno Index cen průmyslových výrobců se v červenci zvýšil meziměsíčně o 0,2 procenta, meziroční inflace ve výrobních cenách pak stoupla na 1,1 procenta z červnových 0,7 procenta. Čísla jsou mírně nad konsensuálním odhadem, který činil 0,1 pro meziměsíční, respektive 1,0 procenta pro meziroční změnu. Největší vliv na růst cenového indexu v červenci měl koks a rafinované ropné produkty a potom potraviny.
Výrobní ceny v položce koks a ropné produkty se zvýšily o 2,4 procenta. Výraznější růst souvisí s ropou, která v červenci zdražila o více než 5 procent (Brent). Dalším tahounem výrobní inflace pak byly potraviny, kde vidíme zvýšení cen o 0,5 procenta. To je nejvíce od ledna a vzhledem k velké váze této položky šlo o druhý největší příspěvek k růstu indexu. Z dalších oblastí se dá zmínit růst cen počítačů a elektroniky o 0,6 procenta nebo dopravních prostředků o 0,3 procenta. Naopak klesaly ceny nerostných surovin o 1,7 procenta, elektrických zařízení o 0,6 procenta nebo chemických a pryžových a plastových výrobků (obojí -0,2 procenta).

Meziroční inflace mírně stoupla i po vyloučení nejádrových složek, které v červenci velkou měrou táhly index vzhůru. Stále však zůstává nízko, na 0,5 procenta. Ropa může táhnout výrobní ceny vzhůru i za srpen, ale pravděpodobně méně, neboť její růst už není tak strmý. Naopak zdroj inflace z potravinářských výrobků by měl být přechodný, což naznačuje pokračující pokles cen zemědělských výrobců.
Tyto ceny se v červenci se snížily o 2,1 procenta, taženy rostlinnou výrobou a především ovocem. Živočišné výrobky mírně zdražily o 0,9 procenta. Meziroční inflace v cenách zemědělských výrobců letos značně zvolnila. Ještě v dubnu byla dvouciferná, v červenci už činila pouze 4,7 procenta.