Ve snaze přežít ekonomickou krizi se vedení společností uchyluje i k dramatickým krokům. Patří mezi ně omezení kapacit, outsourcing, propouštění zaměstnanců či snižování jejich mezd. V současné době čelí zaměstnavatelé zejména volbě mezi tím, zda si zaměstnance ponechat s předpokladem, že přijde zlepšení ekonomické situace, či zda je propustit. Jaký postup preferuje management v jednotlivých evropských zemích?
Data z Dánska, Německa, Švédska, Polska, Itálie a Nizozemí obsahují širokou škálu zemí s různě rozvinutým státem blahobytu a s různou regulací pracovního trhu.V našem průzkumu jsme se zaměřili na to, jaké jsou preference vedení společností v jednotlivých zemích ve chvíli, kdy má dojít k větší reorganizaci. Základních šest možností vypadá následovně: Propouštění na základě věkové struktury zaměstnanců v organizaci, propouštění na základě „první dovnitř, první ven“, snížení platu u všech zaměstnanců, kratší pracovní doba, dobrovolný odchod motivovaný vyšším odstupným a předčasný odchod do důchodu u starších zaměstnanců. Graf ukazuje, jaké možnosti obvykle dávají přednost jednotlivé země (jde o procento odpovědí v průzkumu, které významně preferují danou možnost):

Z obrázku je patrné, že v rámci restrukturalizace preferují evropští zaměstnavatelé hlavně předčasný odchod do důchodu. Jedinou výjimku představuje Dánsko, kde problémy řeší raději zkrácením pracovní doby. Tento krok je také relativně populární i v ostatních zemích. Obecně nejméně oblíbené je naopak propouštění či snižování mezd. U propouštění to platí zejména o Dánsku, u snižování mezd o Itálii. V Německu je nejpopulárnější předčasný odchod do důchodu a snížení délky pracovní doby, i zde je nejméně populární propouštění.
Uvedené je výtahem z „The downsizing dilemmas of European employers“, autory jsou Hendrik P. van Dalen a Kene Henkens.
(Zdroj: VOX)