Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Který kontinent je největší hrozbou pro svět?

Který kontinent je největší hrozbou pro svět?

23.10.2013 7:27
Autor: Redakce, Patria Online

U kterého kontinentu nejvíce hrozí, že svými problémy nakazí zbytek světa? Například u Afriky a Latinské Ameriky taková nákaza většinou nehrozí, problémy jiných jsou ale „systematičtější“. Agónie některých regionů se tak projevuje po celém světě bez ohledu na to, jak daleko se nachází. Nejnebezpečnější je v tomto ohledu Asie. Pro ty, kteří vnímají asijský ekonomický zázrak a považují ho za model pro celý svět, to může být překvapivé tvrzení. Stejně tak pro ty, kdo považují za největší hrozbu Blízký východ, který může znamenat zdroj dlouhodobého válečného konfliktu. Přestože tomu tak skutečně je, problémy Asie budou tíživější.

Lidstvo nyní čelí několika významným hrozbám. První z nich je změna klimatu, druhou šíření jaderných zbraní, další rozšíření neléčitelné nemoci s velkým počtem obětí, čtvrtou ekonomická krize a poslední ozbrojený konflikt mezi světovými mocnostmi, tedy například mezi Čínou a Indií. Samozřejmě jsou tu i jiné hrozby jako terorismus, nedostatek pitné vody, strukturální nezaměstnanost či zločinné režimy. Ty by ale neměly tak mohutné dopady jako zmíněných pět hrozeb. A Asie je kontinentem, který má největší potenciál pro vznik a rozšíření uvedených problémů. Existence asijských tygrů pak jen maskuje to, že jde o region, který představuje největší hrozbu pro stabilitu ve světě.

Podle Asijské rozvojové banky by měla Asie do roku 2035 zdvojnásobit svou spotřebu ropy a ztrojnásobit spotřebu zemního plynu; spotřeba uhlí by měla vzrůst o 81 %. Samotná Asie pak bude zodpovědná za emise oxidu uhličitého, které jsou vědci považovány za maximální udržitelnou úroveň pro celou planetu. Asie je také největší hrozbou co se týče jaderných zbraní. Vysoké riziko představuje Severní Korea a Pákistán, tyto země navíc nemají problém s prodejem jaderné technologie tomu, kdo nabídne nejvíce peněz.

V Asii také najdeme řadu dlouhodobých konfliktů počínaje Afghánistánem přes Srí Lanku po Kašmír. A najdeme tu řadu potenciálně explozivních hraničních konfliktů: Čína a Indie, Pákistán a Indie či obě Koreje. Z Asie také přišla epidemie ptačí chřipky. Ta nakonec nenaplnila naše obavy co se týče úmrtnosti, svět si je ale od té doby vědom nebezpečí, které Asie ohledně šíření nemocí představuje.

(Zdroj: The Atlantic)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data