Aktualizováno Vývoj míry nezaměstnanosti v eurozóně v loňském roce odpovídá stabilizaci, ovšem na úrovni historických maxim. V listopadu byla sezónně očištěná nezaměstnanost na 12,1 procenta, tedy na stejně hladině jako v předchozích měsících. Žádná změna se podle očekávání nekonala. Stabilní je také nezaměstnanost v celé EU, kde se drží na 10,9 procenta.
Snižování nezaměstnanosti sledujeme v Irsku, které se už seshora blíží průměru eurozóny. Pozitivní je vývoj také v Portugalsku, ačkoli zde nezaměstnanost v listopadu klesla na stále vysokých 15,5 procenta. Podobně je na tom Slovensko, kde se nezaměstnanost pozvolna snížila na 14 procent.
Nejhorší čísla dál hlásí Španělsko s Řeckem, kde navíc žádné zlepšení vidět není. Ve Španělsku nezaměstnanost stagnovala na 26,7 procenta, v Řecku jsou k dispozici zatím zářijová čísla hovořící o 27,4procentní nezaměstnanosti. Stabilitu vidíme také u zemí s nejnižšími hodnotami, tedy Rakouska (4,8 procenta) a Německa (5,2 procenta).
Nezaměstnanost by neměla mířit dál nahoru, na druhou stranu ale zřejmě ještě nedostane prostor k poklesu. Zlepšení v letošním roce by na úrovni celé eurozóny mělo být minimální. Pozitivní trendy lze sledovat v některých menších zemích, v těch větších ale prostor ke snížení nezaměstnanosti příliš není. V Německu je už tento ukazatel hodně nízko, Francii s Itálií trápí strukturální problémy a naopak zde hrozí propouštění v zájmu posílení konkurenceschopnosti. Ve Španělsku tento proces už vyhnal nezaměstnanost hodně vysoko, ale oživení ekonomiky nebude takové, aby začala pracovní sílu znovu ve větší míře absorbovat.
