Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Velká část německých firem zřejmě přijde o výjimku ze slevy na energie

Velká část německých firem zřejmě přijde o výjimku ze slevy na energie

19.3.2014 12:50
Autor: Redakce, Patria Online

Velká část německých průmyslových podniků zřejmě přijde o výjimku z placení příspěvku na podporu obnovitelných zdrojů. Podle připravované dohody mezi Berlínem a Evropskou komisí by se výjimka měla nově vztahovat pouze na 65 odvětví namísto dosavadních 179, uvedl s odvoláním na zdroje z komise německý list Handelsblatt. Podle listu by se měl navíc zvýšit poplatek, který budou platit firmy, na něž se výjimka bude nadále vztahovat.

Výjimku ze stále rostoucí "zelené přirážky" má v Německu kolem dvou tisícovek velkých odběratelů energie. Podle vlády je taková výjimka nutná, aby vysoké náklady na obnovitelné zdroje nepřipravily německý průmysl o jeho konkurenceschopnost na globálním trhu. Podle názoru některých zemí Evropské unie ale Berlín touto výjimkou poskytuje domácímu průmyslu nedovolenou státní podporu a tím narušuje hospodářskou soutěž v osmadvacítce.

Výjimku začala loni prověřovat Evropská komise, podle Handelsblattu se ale nyní zdá, že se podaří nalézt kompromisní řešení. O zvýhodnění přijdou dvě třetiny odvětví, mimo jiné by to mělo postihnout firmy v oboru zpracování masa, ovoce a zeleniny či společnosti zaměřené na těžbu hnědého uhlí, ropy a zemního plynu. Nárok na výjimku by nadále měli mít výrobci elektroniky, textilu, cementu či hnojiv, vztahovat by se měla i na rafinerie.

Návrh také počítá se zvýšením poplatku, který nyní firmy odvádějí. V současnosti zvýhodněné podniky platí "zelenou přirážku" ve výši 0,05 centu za kilowatthodinu. V budoucnu by výše přirážky měla činit pětinu poplatku, který odvádějí domácnosti. Při současném odvodu domácností 6,24 centu za kilowatthodinu by tak zvýhodněné firmy platily zhruba 1,25 centu za kilowatthodinu.

Podle Handelsblattu ještě není dohoda konečná a není vyloučeno, že se seznam zvýhodněných odvětví ještě změní. Vyřešení sporu se očekává v první polovině dubna.

(Zdroj: Handelsblatt, čtk)


Váš názor
  • To je standa
    20.3.2014 8:43

    - nebyt to takovy pru..svih - jak se ti politici snazi lavirovat mezi ho..y, ktera si sami pod nohy nahazeli. A my to vsechno platime.
    mph1
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data