Aktualizováno Evropská centrální banka se i dubnu rozhodla ponechat úrokové sazby beze změny. Hlavní sazba tak zůstává na 0,25 procenta a depozitní sazba na nule. Šlo výsledek, jehož pravděpodobnost převažovala a také trh se podle konsensu k němu přikláněl. V měnovém výboru se jednalo o nižších sazbách i QE, zatímco minulý měsíc se o kvantitativním uvolňování přímo nehovořilo. Prostor při jednání dostala také negativní depozitní sazba.

Prezident ECB Mario Draghi ve svém doprovodném komentáři kromě obvyklých slov zmínil, že nevylučuje další uvolnění politiky. Zopakoval současný výhled, který banka poskytuje, tedy že úrokové sazby by měly zůstat na stávajících či nižších úrovních po delší dobu. ECB bude pozorně monitorovat rizika přicházející ze strany měnového kurzu a globální politiky; ponechá podpůrnou politiku tak dlouho, jak bude třeba.
V měnovém výboru se dnes vedla obsáhlá diskuse a hlavní rozdíly panovaly ohledně toho, jak současná inflace mění také střednědobý výhled. Právě inflace byla také důvodem pro zvažování QE, neboť s prodlužováním období nízké inflace hrozí také pokles inflačních očekávání. Závěr je takový, že je třeba dalších dat. ECB ale nepředpokládá, že by se rizika deflace zvyšovala, tato rizika jsou podle banky omezená.
Co se týče hodnocení ekonomiky, banka znovu konstatuje postupné oživení, které je stále více podporováno domácí poptávkou. Ta by měla sílit i nadále a vedle toho by ekonomiku měly více podporovat i exporty. Rizika pro růst však zůstávají dolů. Inflace má zůstat nízko v příštích měsících a pak postupně růst. K cíli se má podle ECB dostat do konce roku 2016. Rizika pro inflaci vidí ECB dál jako zhruba vyvážená.
Zatímco po březnovém jednání pravděpodobnost uvolnění měnové politiky klesla, po tom dubnovém znovu stoupá. ECB zahrála na holubičí notu více než minule. Prezident Draghi poskytl více informací o situaci v měnovém výboru. Tam panují rozpory v tom, jak hodnotit poslední inflační data a jestli to bude mít také vliv na budoucí vývoj inflace. Začalo se reálně diskutovat o programu QE, ale jeho spuštění brání obtížné nastavení. Draghi navíc uvádí, že je důležité, aby měnový výbor použití nestandardních nástrojů jednomyslně podpořil. Zatím tedy argumenty ve prospěch volnější politiky nebyly takové, aby bankéře přesvědčily, další data ale takový impuls mohou klidně poskytnout.
Euro reagovalo mírně pozitivně na ponechání sazeb beze změny, když zde bylo riziko jejich snížení. Při tiskové konferenci bylo obchodování volatilnější a výsledkem je slabší kurz eura. Zapůsobilo zesílení holubičí rétoriky, ale zřejmě také příprava na zítřejší americká data.
Intradenní vývoj kurzu USD/EUR (online):
