Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ spouští v Turecku ve zkušebním provozu paroplynovou elektrárnu

ČEZ spouští v Turecku ve zkušebním provozu paroplynovou elektrárnu

24.04.2014 14:06
Autor: ČTK

Energetická společnost ČEZ spouští v jihovýchodním Turecku ve zkušebním provozu paroplynovou elektrárnu. Projekt elektrárny Egemer jde podle plánů, zahájení provozu ČEZ plánuje v letošním 3. čtvrtletí. ČTK o tom dnes informovala mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová. 

Komise tureckého ministerstva energetiky provedla v polovině dubna inspekci chodu plynové turbíny elektrárny a na základě pozitivních výsledků vydala povolení. "Je to velký úspěch, který nemá v Turecku obdoby. Díky platbám za elektřinu již během testovacího provozu a také úsporám při výstavbě výrazně snížíme výdaje na investici," uvedl ředitel divize distribuce a zahraničí Tomáš Pleskač. 

Zkušební provoz byl zahájen zapálením první plynové turbíny na konci března. V dubnu následovala synchronizace generátoru a zapálení druhé plynové turbíny. Počátkem května by měla být v provozu také parní turbína. Elektrárna s účinností přesahující 57 procent a životností minimálně 30 let by měla ročně vyrobit až 7000 GWh elektrické energie. 

Výstavba paroplynového zdroje o celkovém instalovaném výkonu 872 MW byla zahájena na podzim 2011. ČEZ spolupracuje s tureckou společností Akkök. 

Skupina ČEZ zahájila své podnikání v Turecku v roce 2008 podpisem dohody o strategické spolupráci se společností Akkök Group. Společný podnik Akenerji provozuje dvě paroplynové, jednu větrnou a osm vodních elektráren o celkovém instalovaném výkonu přes 640 MW.


Váš názor
  •  
    24.04.2014 14:49

    Hurá na chvíli důvod k oslavám. Za půl roku soudruzi turci zjistí , že je elektřina od ČEZu drahá a odeberou licenci . Dál už si každý představí - žaloby arbitráže , smíry , narovnání ,urovnání. Čez má na to aby "utrousil" mrzkých pár desítek milónů za právníky, kteří rádi zase utrousí provizi za kšeftíček. Proto se musí šetřit a ne vyházet peníze akcionářům vč. státu . Dividenda je největší zlo - počítá se až ze zisku po zdanění . Vzkaz od Čezu zní : akcionáři máme vás rádi, ale polibte nám p...l.
    karelIV
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.