Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak nechybovat při výpovědi pro ztrátu zdravotní způsobilosti zaměstnance

Jak nechybovat při výpovědi pro ztrátu zdravotní způsobilosti zaměstnance

12.05.2014 5:30
Autor: KŠB, KSB

Povinnost uvést odpovídající zákonný výpovědní důvod i jeho náležitou konkrétní a jednoznačnou formulaci pochopitelně dopadá pouze na zaměstnavatele. Zaměstnanec naopak může dát výpověď z pracovního poměru, aniž by nějaký důvod sdělil. Z této zásady pak vyplývá, že jeho výpověď bude platná i tehdy, nebude-li uvedený důvod odpovídat skutečnosti. Při výpovědi podané zaměstnavatelem má naopak takový postup zpravidla neblahé následky.

U většiny zákonných výpovědních důvodů – vzhledem k poměrně odlišným skutkovým předpokladům – však v praxi zřejmě u zaměstnavatelů k omylům či nejasnostem docházet nebude. Pochybnosti však mohou vyvolávat zdánlivě podobné situace, jimž je společná nezpůsobilost zaměstnance pro danou práci a které zákoník práce vyjadřuje jako nesplňování předpokladů stanovených právními předpisy pro výkon sjednané práce, nesplňování požadavků pro řádný výkon práce, dlouhodobé pozbytí zdravotní způsobilosti podle lékařského posudku, či dokonce z lékařského posudku vyplývající zákaz konat dosavadní práci. Svědčí o tom několik případů, které v nedávné době doputovaly až před Nejvyšší soud.

V jedné ze sporných kauz se zaměstnanec bránil výpovědi z pracovního poměru, podané podle ustanovení § 52 písm. f) zákoníku práce a odůvodněné nesplňováním předpokladů stanovených právními předpisy pro sjednaný výkon práce, a to konkrétně zdravotní způsobilosti.

Argumentoval tím, že utrpěl pracovní úraz, po kterém byl nejprve v dlouhodobé pracovní neschopnosti, posléze byl uznán invalidním.  Podle jeho názoru mělo jít o výpovědní důvod podle § 52 písm. d), s kterým je také spojen nárok na nejméně dvanáctinásobek průměrného výdělku, zatímco při použití ustanovení § 52 písm. f) zákoníku práce nemá zaměstnanec na odstupné nárok vůbec.

Nejvyšší soud tomuto argumentu přisvědčil. Již z toho, že zákoník práce má speciální úpravu postupu zaměstnavatele pro případy, kdy dojde ke zhoršení nebo ztrátě zdravotní způsobilosti zaměstnance, vyplývá, že postup podle ustanovení § 52 písm. f) zaměstnavatel nemůže použít, ztratí-li zaměstnanec podle lékařského posudku způsobilost dále konat dosavadní práci.

Současně Nejvyšší soud připomněl další povinnosti zaměstnavatelů v této situaci. Zaměstnanci, který ztratil ze zdravotních důvodů způsobilost dále konat dosavadní práci, zaměstnavatel nemůže a nesmí tuto práci nadále přidělovat. V takovém případě je povinen převést ho na jinou, jeho zdravotnímu stavu odpovídající práci.  Nemá-li ji, může dát zaměstnanci výpověď z pracovního poměru podle ustanovení § 52 písm. d) nebo e) zákoníku práce. Dodejme, že tato další volba závisí na tom, co bylo příčinou ztráty zdravotní způsobilosti; tzn. zda šlo např. o pracovní úraz jako ve zmíněném sporu, nebo o obecné onemocnění.  

Existuje-li tedy důvod k výpovědi spočívající ve ztrátě způsobilosti zaměstnance vykonávat dosavadní práci ze zdravotních důvodů, nelze použít výpovědní důvod spočívající v nesplňování předpokladů stanovených právními předpisy pro sjednaný výkon práce.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.06.2021
13:56Bubliny přináší i pozitiva, pár rysů mají vždy společných, říká stratég Morgan Stanley
13:48ČEZ zahájil bezpečnostní posouzení uchazečů o stavbu nového bloku v Dukovanech. Ruský Rosatom a čínskou CGN neoslovil
12:15Týdenní výhled: Fed míchá kartami, ČNB se chystá zvednout sazby  
12:01Evropa překonala negativní úvod, hlavním tématem zůstává Fed  
10:33Ve druhé polovině roku výrazný inflační obrat, tvrdí ekonom Rosenberg. Růstové tituly opět potáhnou
10:30Bitcoin a další kryptoměny kvůli zátahu na těžaře v Číně prudce klesají
9:15Rozbřesk: Týden ve znamení ČNB - čekáme první růst sazeb
8:52Evropské burzy mohou začít týden výprodejem. Jirásková z PPF varovala před snahami zabránit fúzi  
8:34Francouzská Vivendi prodává část v Universal Music americkému miliardáři
20.06.2021
16:57Globální minimální daň pro nadnárodní giganty a jak ji narovnat
8:35Víkendář: Dolar, mezinárodní obchod a pád zlatého standardu
19.06.2021
15:13Většina Němců a Nizozemců to neví, ale stále financují zbytek eurozóny
7:46Víkendář: Na prahu technologického boomu?
18.06.2021
22:03Zámořské akcie dostaly ránu v posledních sekundách seance  
19:06Čínská brzda, americký plyn a pestrost inflačních režimů
17:57Inflace otřásá trhy. Co by o ní investor měl a musí vědět? Registrujte se zdarma na webinář s hlavním analytikem Patrie 23. června!
17:51CNBC: Investice do evropských start-upů již překonaly loňský rekord
17:45Jestřábí Bullard poslal Wall Street ještě níže. Dolar je nejvýše od jara  
16:58Postupný růst sazeb lepší než šoky. Makléř Patrie říká, jak si trhy vyložily jestřábí Fed
15:37ECB prodloužila bankám úlevy u pákového poměru až do března 2022

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  8:00Prosus NV (12/20 Q3)
  10:00PL - PPI, m/m
  10:00PL - Průmyslová výroba, m/m
  14:30USA - Index aktivity Chicagského Fedu