Zlato má za sebou další týden, tentokráte posetý střídavými vzestupy a pády. Volatilní vývoj sice cenu zlata několikrát vychýlil, nakonec se však vrátila k hodnotě z konce minulého týden a aktuálně se obchoduje na úrovni 1291,91 USD/unce.

Vstup do nového obchodního týdne mělo zlato více než slušný. Bez výrazného vlivu makro událostí zlato připsalo v průběhu dne 0,93 %, aby však postupně odevzdalo nabyté zisky a zamířilo zpět k hranici 1293 USD/unce. Částečně se na úvodním růstu projevila zpráva z Indie, kde nově zvolená vláda Narendra Modiho plánuje snížit restriktivní opatření na dovoz zlata do země. Indie zaujímá druhou pozici mezi světovými spotřebiteli.
V úterý pak zlato navázalo na klesající trend, když se negativně do ceny promítla zpráva o snížení poptávky po zlatých prutech a mincích, která se v 1Q dostala na čtyřleté minimum. Pokračující klesající trend nedokázala zastavit ani data spotřebitelské důvěry v Eurozóně zveřejněná během středečního odpoledne. Povedlo se to až Fedem zveřejněnému dokumentu z dubnového zasedání, který neobsahoval konkrétní časový horizont plánovaného ukončení programu kvantitativního uvolňování. Na růstu 1,1 % z týdenního minima pak během čtvrtka měla vliv především skutečnost, že záznam jednání Fedu také naznačil, že k růstu úrokových sazeb by nemělo dojít v brzké budoucnosti.
Z vrcholu dolů poslal zlato jak částečný výběr zisků, tak také pozitivní data z amerického nemovitostního trhu. Data za duben totiž odhalila růst prodejů starších domů o 1,3 % ve srovnání s březnem.
Příští týden pak zlatu příliš nenahrává. Série dat z amerického trhu, který dle všeho postupně oživuje, může negativně zapůsobit na cenu kovu. Dlouhodobě pak přílišnou naději růstu zlata nedává ani vývoj amerických státních dluhopisů. Jejich výnos sice v minulém týdnu klesl poprvé od července pod úroveň 2,5 %, avšak téměř okamžitě se vrátil nad dlouhodobou psychologickou hodnotu. Velikost výnosu státních dluhopisů je pro zlato důležitá, neboť se jedná o alternativní (navíc takřka bezrizikovou) investici. Nižší výnos by proto mohl částečně zvýšit zájem o nákup „žlutého kovu“.