Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kapitálové výdaje jako investiční signál - 10 společností, kterým dle něj věřit

Kapitálové výdaje jako investiční signál - 10 společností, kterým dle něj věřit

13.08.2014 17:25
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Nákupy akcií na burze kotovaných společností jsou sázkou na budoucnost. I proto investoři pátrají po sebemenších signálech, které by indikovaly růžový výhled do portfolia vybraných firem. Jedním z takových signálů mohou být i výdaje. Teda alespoň ty kapitálové…

Kapitálové výdaje se v obecné rovině liší od těch klasických provozních v povaze ziskových toků. Výdaje jako takové (například spotřeba materiálu, mzdy zaměstnanců, apod.) totiž slouží k dosažení zisku v roce, ve kterém byly vynaloženy. Kapitálové výdaje však, alespoň z logiky definice, nesou zisky po více period. Společnost, která jich v jednom roce nashromáždí velký objem, může tedy počítat s generováním vyšších zisků v budoucnosti.

USA TODAY na základě dat S&P Capital IQ sestavil seznam desítky společností zahrnutých do indexu S&P, které v posledních dvanácti měsících vykázaly kapitálové výdaje na úrovni pěti a více procent a zároveň jejich objem v posledním čtvrtletí navýšily o minimálně 50 %. U takových společností by tedy měl existovat dostatečný potenciál budoucích zisků, který by se měl promítnout do ocenění samotné akcie. Pokud tedy investor hledá signál pro úspěšnou budoucnost skrze kapitálové výdaje, právě tahle desítka může mít na americkém trhu navrch.

capex

Pochopitelně je situace daleko komplikovanější. Kapitálové výdaje totiž sice potenciálně nesou zisky v budoucnosti, rozhodně však samy o sobě nejsou zárukou profitability. I proto musí investor kromě výše kapitálových výdajů zvažovat také návratnost investic, které společnosti dosahují. Vyšší návratnost signalizuje lepší práci managementu s financemi a jejich efektivní využití. Kapitálové výdaje pak daleko pravděpodobněji zamíří do oblastí, které reálně vygenerují zisky. Dalším problémem je vůbec samotné rozřazení jednotlivých položek do provozních a kapitálových výdajů. Že společnost vyrábějící stroje zařadí do kapitálových výdajů investici do opravy výrobní linky je poměrně zřetelné, může však například konzultantská společnost považovat za kapitálový výdaj náklady spojené se školením zaměstnanců? Vždyť přece na jejich znalostech je postavena celá podstata konzultantského podnikání.

Kapitálové výdaje jsou pro byznys zcela neodmyslitelnou složkou. Na rozdíl od klasické „útraty“ totiž mají (mít) potenciál generovat dodatečné zisky v budoucích letech podnikání. Pro investory je pak zhodnocení jejich možného budoucího vlivu zásadní otázkou. Sázka na budoucnost je totiž obestřena závojem nejistoty, kterou může alespoň do určité míry zažehnat pouze správné vyhodnocení dostupných informací. Jednou takovou je i ziskový potenciál plynoucí z kapitálových výdajů…

Zdroj: USA Today, S&P Capital IQ


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data