Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Podruhé zvolení prezidenti více škodí, než prospívají

Podruhé zvolení prezidenti více škodí, než prospívají

18.8.2014 17:55
Autor: Redakce, Patria.cz

Podruhé zvolení prezidenti to mají velmi složité. Podívejme se krátce do historie Spojených států: George W. Bush se na počátku svého druhého funkčního období marně snažil o reformu systému sociálního zabezpečení, do paměti se zapsal zejména kvůli finanční krizi a hurikánu Katrina. Své nejvýznamnější kroky provedl během prvního období. Druhé funkční období Billa Clintona si lidé pamatují hlavně kvůli jeho skandálu a jeho ústavní obžaloby. Nejdůležitější legislativní kroky tohoto prezidenta přišly také během prvního období. Ronald Reagan prošel druhým funkčním obdobím tak, že většina lidí byla přesvědčena o tom, že je velmi vzdálen práci své vlády. Během prvního období naopak prosadil velké snížení daní i výdajů a deregulaci.

Dwight Eisenhower čelil ve druhém funkčním období významnému skandálu, stejné to bylo s Harrym Trumanem, který přidal mimořádně nízkou podporu veřejnosti a korejskou válku. První období naopak přineslo Marshallův plán a snahy o posílení ekonomiky. Franklin Roosevelt byl ve druhém období také méně úspěšný, žádný z jeho kroků v tomto období se nepřiblížil k New Deal či jeho vůdcovskému jednání během války.

Byli bychom na tom lépe, kdyby byli prezidenti voleni jen na jedno funkční období, které by mohlo být například šest let dlouhé? Za diskusi to stojí. Historie ukazuje, že by taková změna prospěla. Proti ní hovoří to, že prezidenti, jimž se blíží konec funkčního období, už nejsou schopni ovlivňovat jiné lidi prospektem budoucích odměn či trestů. Pokud by to bylo jádro problému, odstranění možnosti opětovného zvolení by celou věc pouze zhoršilo.

Podle mého názoru hraje v celém problému klíčovou roli toxická kombinace arogance a vyčerpání objevující se ve chvíli, kdy je prezident podruhé zvolen. Pokud věříme v „tentokrát to bude jinak“, obvykle to přinese jen problémy. Platí to i o znovuzvolení prezidentů. Všichni doufají, že u toho dalšího prezidenta bude kletba druhého období prolomena. Nikdy se tak ale nestane. Znovuzvolení prezidenti stáli během posledního století v čele Spojených států po celkovou dobu 40 let. Reforma už měla dávno proběhnout.

Autorem je ekonom Lawrence Summers.

Zdroj: FT


Čtěte více:

Dva vítězové prezidentských voleb - i taková je Indonésie. Co na to akcie?
10.7.2014 10:15
Indonéská volební komise zahájila přepočet hlasů, který rozhodne o bud...
Ruský prezident hodlá zavést prodejní daň
1.8.2014 12:19
Ruský prezident Vladimir Putin prý hodlá zavést prodejní daň, která se...
Rozbřesk - Američané jsou zpět v Iráku; v Turecku překvapila prezidentská volba a česká koruna je apatická
11.8.2014 9:10
USA dostály svým slibům a o víkendu vojensky zakročily proti islámským...

Váš názor
  • Kdo víc škodí
    18.8.2014 22:03

    Kdyby jenom prezidenti . To u nás v kotlině české škodí i premiéři , hejtmani, starostové a další . V druhém volebním období si všichni již jen chrochtají u koryta a ho..o dělají.
    Karel IV
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university