Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - Američané jsou zpět v Iráku; v Turecku překvapila prezidentská volba a česká koruna je apatická

Rozbřesk - Američané jsou zpět v Iráku; v Turecku překvapila prezidentská volba a česká koruna je apatická

11.08.2014 9:10
Autor: Finanční trhy ČSOB, ČSOB

USA dostály svým slibům a o víkendu vojensky zakročily proti islámským radikálům z hnutí ISIS, přičemž se podařilo zpomalit postup ozbrojenců na hlavní město Kurdské autonomní oblasti Erbil. Kromě toho se USA patrně podařilo narušit pozice ozbrojenců ISISu v horách v okolí Sindžáru, kam před nimi již dříve uprchli příslušníci komunity jezídů.

Ačkoliv vojenská pomoc USA může ve výsledku pomoci snížit napětí v zemi, tak další potenciálně rizikové události se patrně odehrávají i v hlavním městě. Současný ministerský předseda Nurí al-Málíkí totiž odmítá vzdát se (již třetí) kandidatury na post předsedy vlády. Blok šíitských stran je přitom možná blízko k nominaci nového kandidáta na tento post. Nicméně napětí v Bagdádu podle všeho roste, neboť speciální jednotky věrné současnému premiéru Málíkímu se začínají podle policie rozmisťovat na strategická místa ve městě. Málíkí sám se chystá podat ústavní stížnost na prezidenta Masúma, který podle něho prodloužil termín pro jmenování kandidáta na nového premiéra, což má podle Málíkího jasný politický podtext.

Připomeňme přitom, že vláda současného premiéra, který při jmenování na důležitá místa ve státní správě protěžoval šíity, je mnohými vnímána jako jedna z příčin růstu sektářského násilí v zemi.

V Turecku mezitím nedošlo k překvapení při prezidentské volbě (historicky první přímé) a novým lídrem země se stal současný premiér Erdogan. Výsledek voleb je sice z jeho pohledu o něco horší než očekávaný, avšak i tak si zajistil prezidentské křeslo v prvním kole volby. Ačkoliv jeho vítězství je některými investory vnímáno z dlouhodobějšího pohledu jako potenciálně rizikové (kvůli patrnému odklonu od čistě sekulárního státu), tak bezprostředně je chápáno spíše jako potvrzení stabilního kurzu země a projevuje se pozitivně na kurzu turecké liry. Ta se v minulých týdnech v souvislosti s všeobecným nárůstem geopolitického napětí rovněž ocitla pod tlakem.

Ačkoliv nadcházející týden je z hlediska makroekonomických událostí zajímavý (zejména díky zveřejnění prvních odhadů růstu HDP za druhé čtvrtletí v řadě zemí), tak je patrné, že geopolitická rizika neutichají a budou i nadále hrát důležitou roli.

Česká koruna v pátek nezareagovala nijak výrazně na zveřejnění záznamu z posledního zasedání bankovní rady. Zápis mnoho nových informací nepřinesl. Většina členů bankovní rady se shoduje, že intervence proti koruně budou pokračovat minimálně do roku 2016. Současná protiinflační rizika ale nejsou tak výrazná, aby ospravedlňovala další oslabení intervenčního kurzu.

V pátek také trochu přibrzdil svojí spanilou jízdu americký dolar. Po silnějším francouzském průmyslu se euro odrazilo od 1,335 EUR/USD. I když dolar zůstává v býčím trendu, bariéry v okolí 1,330 mu mohou začít dělat potíže a silný nástup uplynulých týdnů zpomalovat. V tomto týdnu pozornost pravděpodobně přitáhne slabý výsledek evropského HDP za druhý kvartál. Trhy ho nicméně již vesměs očekávají a euro by tak nemuselo reagovat výrazně negativně.

Upozornění:

Tento článek vytvořila společnost Československá obchodní banka, a.s., Patria Online a.s. nenese odpovědnost za jeho obsah.

Informace obsažené v tomto dokumentu poskytuje Československá obchodní banka, a. s. (dále jen „ČSOB“) v dobré víře a na základě pramenů, které považuje za správné, důvěryhodné a odpovídající skutečnosti. Přesto ani ČSOB ani žádný z jejích zaměstnanců či zmocněnců nepřebírá žádnou právní odpovědnost ani záruku vůči klientovi za jakoukoliv informaci, která je obsažena v tomto dokumentu, a zároveň ČSOB nečiní žádné prohlášení ohledně přesnosti a úplnosti těchto informací. ČSOB také nepřebírá jakoukoliv odpovědnost za případnou ztrátu nebo škodu, kterou může klient utrpět. ČSOB jako aktivní účastník obchodování na finančních trzích upozorňuje adresáty tohoto dokumentu, že obchoduje s investičními nástroji, ke kterým se vztahují informace obsažené v tomto dokumentu. Bez předchozího souhlasu ČSOB nelze tento dokument ani jeho části kopírovat nebo dále šířit. Tento dokument má pouze informační charakter a jeho text není právně závazný, nepředstavuje nabídku podle § 1732 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „občanský zákoník“), ani veřejnou nabídku podle § 1780 občanského zákoníku.

Podmínky užívání www stránek Patria Online a Investiční disclaimer.

 


Váš názor
  • Neříkejte
    11.08.2014 9:50

    A čímpak Vás ta prezidentská volba v Turecku překvapila. I tady už platí, že každý klik se počítá??
    Tom
Aktuální komentáře
24.02.2021
17:56Tři rotační témata
17:18Euro za 26 a další strmý nárůst výnosů  
17:01Evropská komise navrhla snížit velkoobchodní roamingové tarify
16:47Investiční tip Repsol: Integrovaný těžař s nízkými náklady  
15:29Těžký měsíc střídají volatilní dny. Update k doporučení Global Clean Energy  
15:11Česká zbrojovka vydává dluhopisy za až čtyři miliardy korun na akvizici Coltu
14:41Bloomberg: Přeprava nákladů zůstává letos jediným světlým bodem pro letectví
14:01Vodafone umístí Vantage Towers na trh ve Frankfurtu do konce března
13:16Biden podepíše dekret, který by mohl zmírnit nedostatek čipů
12:31UBS: Další globální akciová rotace na obzoru?
12:19ČEB, a.s. - Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
11:13Fed, vakcína i data jsou plus, evropské akcie se však zvedají pomalu  
11:12Vláda požádá o delší nouzový stav. Babiš: Protiepidemická opatření se musejí zpřísnit
10:33Hongkong zvýšil daň z obchodování s akciemi a vyvolal výprodeje
10:29AstraZeneca prý ve čtvrtletí nedodá EU ani polovinu z vakcín, které přislíbila. Akcie mírně klesají
9:20Důvěra mezi podnikateli se v únoru zlepšila, spotřebitelé zůstávají skeptičtí
9:19Rozbřesk: Výrobní inflace v ČR prozatím nepropuká
9:01MakroMixér Jana Bureše a Roberta Břešťana II: Zvedne ČNB první ve vyspělém světě sazby? Hostem viceguvernér Marek Mora
8:40Trhy v Evropě dnes začnou vlažněji. Investoři si budou překládat slova z Fedu  
8:20Zisk amerických bank loni klesl o více jak třetinu, tvořily obrovské rezervy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Hertz Global Holdings Inc (12/20 Q4)
Lowe's Cos Inc (01/21 Q4, Bef-mkt)
Metro Bank PLC (09/20 Q3, Bef-mkt)
NVIDIA Corp (01/21 Q4, Aft-mkt)
Peugeot SA (12/20 Q4)
ViacomCBS Inc (12/20 Q4, Bef-mkt)
8:00Puma SE (12/20 Q4)
9:00Iberdrola SA (12/20 Q4)
16:00USA - Prodeje nových domů
22:00Booking Holdings Inc (12/20 Q4)