Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - Američané jsou zpět v Iráku; v Turecku překvapila prezidentská volba a česká koruna je apatická

Rozbřesk - Američané jsou zpět v Iráku; v Turecku překvapila prezidentská volba a česká koruna je apatická

11.08.2014 9:10
Autor: Finanční trhy ČSOB, ČSOB

USA dostály svým slibům a o víkendu vojensky zakročily proti islámským radikálům z hnutí ISIS, přičemž se podařilo zpomalit postup ozbrojenců na hlavní město Kurdské autonomní oblasti Erbil. Kromě toho se USA patrně podařilo narušit pozice ozbrojenců ISISu v horách v okolí Sindžáru, kam před nimi již dříve uprchli příslušníci komunity jezídů.

Ačkoliv vojenská pomoc USA může ve výsledku pomoci snížit napětí v zemi, tak další potenciálně rizikové události se patrně odehrávají i v hlavním městě. Současný ministerský předseda Nurí al-Málíkí totiž odmítá vzdát se (již třetí) kandidatury na post předsedy vlády. Blok šíitských stran je přitom možná blízko k nominaci nového kandidáta na tento post. Nicméně napětí v Bagdádu podle všeho roste, neboť speciální jednotky věrné současnému premiéru Málíkímu se začínají podle policie rozmisťovat na strategická místa ve městě. Málíkí sám se chystá podat ústavní stížnost na prezidenta Masúma, který podle něho prodloužil termín pro jmenování kandidáta na nového premiéra, což má podle Málíkího jasný politický podtext.

Připomeňme přitom, že vláda současného premiéra, který při jmenování na důležitá místa ve státní správě protěžoval šíity, je mnohými vnímána jako jedna z příčin růstu sektářského násilí v zemi.

V Turecku mezitím nedošlo k překvapení při prezidentské volbě (historicky první přímé) a novým lídrem země se stal současný premiér Erdogan. Výsledek voleb je sice z jeho pohledu o něco horší než očekávaný, avšak i tak si zajistil prezidentské křeslo v prvním kole volby. Ačkoliv jeho vítězství je některými investory vnímáno z dlouhodobějšího pohledu jako potenciálně rizikové (kvůli patrnému odklonu od čistě sekulárního státu), tak bezprostředně je chápáno spíše jako potvrzení stabilního kurzu země a projevuje se pozitivně na kurzu turecké liry. Ta se v minulých týdnech v souvislosti s všeobecným nárůstem geopolitického napětí rovněž ocitla pod tlakem.

Ačkoliv nadcházející týden je z hlediska makroekonomických událostí zajímavý (zejména díky zveřejnění prvních odhadů růstu HDP za druhé čtvrtletí v řadě zemí), tak je patrné, že geopolitická rizika neutichají a budou i nadále hrát důležitou roli.

Česká koruna v pátek nezareagovala nijak výrazně na zveřejnění záznamu z posledního zasedání bankovní rady. Zápis mnoho nových informací nepřinesl. Většina členů bankovní rady se shoduje, že intervence proti koruně budou pokračovat minimálně do roku 2016. Současná protiinflační rizika ale nejsou tak výrazná, aby ospravedlňovala další oslabení intervenčního kurzu.

V pátek také trochu přibrzdil svojí spanilou jízdu americký dolar. Po silnějším francouzském průmyslu se euro odrazilo od 1,335 EUR/USD. I když dolar zůstává v býčím trendu, bariéry v okolí 1,330 mu mohou začít dělat potíže a silný nástup uplynulých týdnů zpomalovat. V tomto týdnu pozornost pravděpodobně přitáhne slabý výsledek evropského HDP za druhý kvartál. Trhy ho nicméně již vesměs očekávají a euro by tak nemuselo reagovat výrazně negativně.

Upozornění:

Tento článek vytvořila společnost Československá obchodní banka, a.s., Patria Online a.s. nenese odpovědnost za jeho obsah.

Informace obsažené v tomto dokumentu poskytuje Československá obchodní banka, a. s. (dále jen „ČSOB“) v dobré víře a na základě pramenů, které považuje za správné, důvěryhodné a odpovídající skutečnosti. Přesto ani ČSOB ani žádný z jejích zaměstnanců či zmocněnců nepřebírá žádnou právní odpovědnost ani záruku vůči klientovi za jakoukoliv informaci, která je obsažena v tomto dokumentu, a zároveň ČSOB nečiní žádné prohlášení ohledně přesnosti a úplnosti těchto informací. ČSOB také nepřebírá jakoukoliv odpovědnost za případnou ztrátu nebo škodu, kterou může klient utrpět. ČSOB jako aktivní účastník obchodování na finančních trzích upozorňuje adresáty tohoto dokumentu, že obchoduje s investičními nástroji, ke kterým se vztahují informace obsažené v tomto dokumentu. Bez předchozího souhlasu ČSOB nelze tento dokument ani jeho části kopírovat nebo dále šířit. Tento dokument má pouze informační charakter a jeho text není právně závazný, nepředstavuje nabídku podle § 1732 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „občanský zákoník“), ani veřejnou nabídku podle § 1780 občanského zákoníku.

Podmínky užívání www stránek Patria Online a Investiční disclaimer.

 


Váš názor
  • Neříkejte
    11.08.2014 9:50

    A čímpak Vás ta prezidentská volba v Turecku překvapila. I tady už platí, že každý klik se počítá??
    Tom
Aktuální komentáře
29.09.2022
9:13Rozbřesk: ČNB dnes ponechá sazby beze změny, jak bude reagovat koruna?
8:59Akcie Porsche AG v burzovním debutu stouply až na 84 EUR
8:57ČNB dnes bude jednat o sazbách, Tabák navýšil tržby a Velká Británie bojuje se slabou librou  
8:39Philip Morris ČR zvýšil v pololetí tržby o desetinu na 9,8 miliardy Kč
8:31Švédská pobřežní hlídka objevila již čtvrtý únik plynu v plynovodech Nord Stream. Rusko případ vyšetřuje jako mezinárodní terorismus
6:26Do jednotlivých akcií bych nyní nešel, přiznává El-Erian. Makroekonomickým vlivům se nelze vyhnout
28.09.2022
22:00Wall Street přerušila šestidenní propad a rostla nejrychleji v tomto měsíci  
16:52Co říkají reálné výnosy o možné našponovanosti akciového trhu?
15:01Bloomberg: Apple upouští od zvýšení výroby iPhonů, poptávka po nich slábne
11:30Riziko recese stoupá. Goldmani i BlackRock se otáčí k akciím zády, doporučují investiční dluhopisy
9:33Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu ekonomik a varovala před inflací
8:51Poškození plynovodů Nord Stream bylo asi úmyslné, prohlásila švédská premiérka
7:09Probíhají strukturální změny, které ještě nejsou plně odraženy v cenách akcií, tvrdí investor Jensen
27.09.2022
22:01Wall Street uzavírá smíšeně. S&P 500 ukázal nová minima  
17:38Děravý Nord Stream, příprava na akci BoE a klesající ceny domů  
17:32Poloměkké, nebo polotvrdé přistání?
16:54Wall Street se snaží o obrat, rostoucí ropa pomáhá energetikám  
16:54Spotřebitelská důvěra v USA v září opět vzrostla, přispěl k tomu levnější benzin
16:22Podíl Londýna na primárních nabídkách akcií v Evropě klesl nejníže za 12 let
15:40Cílené útoky na plynovody Nord Stream 1 i Nord Stream 2? Úniky na více místech, potvrzeny silné podmořské výbuchy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Bed Bath & Beyond Inc (08/22 Q2, Bef-mkt)
CarMax Inc (08/22 Q2, Bef-mkt)
Micron Technology Inc (08/22 Q4, Aft-mkt)
8:00H & M Hennes & Mauritz AB (08/22 Q3)
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:15NIKE Inc (08/22 Q1)