Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jedna zpráva = 10 %, aneb když společnost zvýší celoroční výhled

Jedna zpráva = 10 %, aneb když společnost zvýší celoroční výhled

19.8.2014 18:03
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Společnost TJX dnes zveřejnila svá hospodářská čísla za druhé čtvrtletí fiskálního roku. Období končící 2. srpnem prodejce oblečení zakončil s upraveným ziskem na akcii 75c, ačkoliv tržní odhady počítaly s hodnotou 73c. Akcie TJX dnes kupci vzali útokem a ty tak aktuálně připisují téměř 10 %.

1111

Samotný výsledek hospodaření by pochopitelně na několikaprocentní růst nestačil. Přece jen výsledek víceméně dorovnal konsensuální očekávání. Příčiny nebývalého zájmu lze proto spíše hledat v upraveném výhledu hospodaření pro letošní rok. TJX posunula svůj celoroční odhad zisku na akcii do rozmezí 3,10 – 3,18 USD z původně avizovaných 3,05 – 3,17 USD. Přiměla jí k tomu výkonnost v rámci prvního pololetí. Společnost totiž meziročně navýšila své tržby o 6 % na 13,4 mld. USD, když zaznamenala růst ve všech svých divizích. Dopomohl také pokračující plán odkupu v celkovém rozsahu zhruba 14 mil. akcií, který by měl pokračovat ve zbytku letošního roku.

Od tradičně silnějšího druhého pololetí si tedy TJX slibuje potvrzení růstového trendu tržeb. Při zachování tempa prvního pololetí (y/y +6%) by se tržby vyšplhaly k úrovni 29 mld., což by při udržení současné čisté ziskové marži a s ohledem na snížení objemu akcií v rámci odkupu indikovalo zisk na akcii na úrovni 3,05 USD. Je proto patrné, že TJX počítá s dalším navýšením tempa růstu tržeb či zlepšením hodnoty svých marží.

I proto je třeba vnímat rizika spojená s případným tlakem konkurenčních společností. Někteří retaileři registrují nárůst svých zásob, což v druhém pololetí může vést k výprodejním akcím a celková poptávka po zboží TJX by mohla klesnout. Celkově by tak mohl vzrůst tlak na hrubou marži, který by se následně (pokud by nedošlo ke snížení provozních nákladů) promítnul do nižšího hospodářského výsledku.

Společnosti však do karet hraje rostoucí spotřeba amerických domácností (trh v USA tvoří 65 % tržeb společnosti), která by měla nadále vykazovat solidní čísla s ohledem na lepší výkonnost největší světové ekonomiky.


Čtěte více:

Family Dollar – příběh akcií, kterým k růstu stačí vyčkávací mód; za necelý měsíc + 30 %
18.8.2014 16:43
Akcie Family Dollar za srpnový měsíc nepředvedly takřka nic. Stačila v...
Americká inflace na dvou procentech - červenec přinesl minimální změny
19.8.2014 14:51
Index cen spotřebitelů v USA se za červenec zvýšil o 0,1 procenta, ted...
Technická analýza: Hodnota 21,00 USDCZK opět překonána
19.8.2014 16:35
Měnový pár se pohybuje vysoko nad úrovní týdenního pivotu na hodnotě 2...

Váš názor
 • V paví telce
  19.8.2014 18:38

  dneska srší všichni optimismem a prezentují svou naději v další růst (i Shiller...;-) Jen ten bitcoin nám padá - ale vadí to někomu? ;-)
  Kalka.
  • Re: V paví telce
   19.8.2014 19:28

   a mě zase zaujaly, včerejší i dnešní příběhy z rodu "dolarových" family a jejich bojů o zákazníky s následnými historickými high....
   AMN
   •  
    19.8.2014 19:56

    Jj, Icahn vypadal dneska pěkně naštvaně... ;-)
    Kalka.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data