Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přehled aktuálních sankcí EU vůči Rusku

Přehled aktuálních sankcí EU vůči Rusku

28.8.2014 5:30

Dotčeny sankčními opatřeními jsou čtyři oblasti: (a) cenné papíry, (b) zboží dvojího užití, (c) zbraně a vojenský materiál, (d) technologie pro průzkum a těžbu ropy.

V případě cenných papírů se zakazuje v zásadě jakékoliv obchodování včetně podpory a zprostředkování obchodování, jde-li o cenné papíry pěti ruských finančních institucí (Sberbank, VTB Bank, Gazprombank, Vneshekonombank (VEB) a Rosselkhozbank). Přitom zákaz se vztahuje i na dceřiné společnosti uvedených institucí či právnické osoby, které jednají podle jejích pokynů.  

Zákaz dopadá na prodej tzv. zboží dvojího užití, kterým je – jednoduše řečeno – zboží vč. softwaru a technologií, které lze použít jak pro civilní, tak i vojenské účely. U takového zboží bude nezbytné posoudit jednak jeho dualitu, tj. zda vůbec může být využito pro vojenské účely, a pak také skutečné určení vč. koncového uživatele.

Jako poměrně zásadní se může ukázat omezení prodeje, dodávek, převodu či vývozu technologií pro průzkum a těžbu ropy v Rusku. Regulované technologie jsou blíže vymezeny v příslušném nařízení Rady Evropské unie. Pro jejich prodej, dodávky, převod či vývoz jsou pak nutná příslušná povolení, přičemž správní orgán povolení neudělí, má-li být technologie určena pro tzv. zakázané projekty.

Poslední regulovanou oblastí jsou zbraně a vojenský materiál. Zde platí jak zákaz prodeje, dodávek, převodu či vývozu, tak i jakékoliv technické či finanční podpory.

V souvislosti se zavedenými sankčními omezeními jistě vznikají související otázky. Například, zda se regulace vztahuje i na smlouvy o smlouvách budoucích, resp. jak k takovým smlouvám přistupovat. Anebo zda lze obchodovat s pohledávkami uvedených ruských finančních institucí. Dále lze poukázat na skutečnost, že český dodavatel v mnoha případech nemůže zjistit či si ověřit skutečné použití do Ruska dodávaného zboží a jeho koncového uživatele; zejména pokud si toto zboží formálně kupuje společnost z EU, ale zasíláno je pak napřímo do Ruska.  

Vedle uvedené regulace na úrovni Evropské unie samozřejmě nadále zůstává použitelná příslušná česká právní úprava, dopadající na dané oblasti. Ta se uplatní zejména pro příslušná povolovací řízení či v případě ukládání postihů za porušení zavedených zákazů a omezení. Pokud jde o postihy fyzických či právnických osob, v případě porušení zavedených zákazů a omezení jim může být uložena pokuta až do výše 4 miliony Kč. I z tohoto důvodu je tedy vhodné každou činnost v uvedených oblastech řádně zvážit a posoudit, zda je vůbec povolena.  

Pro úplnost pak dodáváme, že Ruská federace přistoupila k odvetným krokům a rozhodla o zákazu dovozu zboží, pocházejícího ze Spojených států amerických, zemí Evropské unie, Kanady, Austrálie a Norska, a to po dobu jednoho roku (tj. do srpna 2015). Zákaz se v tuto chvíli vztahuje na potraviny, uvedené v seznamu k příslušnému rozhodnutí Vlády Ruské federace. Tento seznam byl již jednou novelizován a nelze vyloučit jeho další úpravy. Situaci ohledně sankčních opatření nadále sledujeme a o dalším vývoji budeme čtenáře informovat.  

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data