Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přehled aktuálních sankcí EU vůči Rusku

Přehled aktuálních sankcí EU vůči Rusku

28.08.2014 5:30

Dotčeny sankčními opatřeními jsou čtyři oblasti: (a) cenné papíry, (b) zboží dvojího užití, (c) zbraně a vojenský materiál, (d) technologie pro průzkum a těžbu ropy.

V případě cenných papírů se zakazuje v zásadě jakékoliv obchodování včetně podpory a zprostředkování obchodování, jde-li o cenné papíry pěti ruských finančních institucí (Sberbank, VTB Bank, Gazprombank, Vneshekonombank (VEB) a Rosselkhozbank). Přitom zákaz se vztahuje i na dceřiné společnosti uvedených institucí či právnické osoby, které jednají podle jejích pokynů.  

Zákaz dopadá na prodej tzv. zboží dvojího užití, kterým je – jednoduše řečeno – zboží vč. softwaru a technologií, které lze použít jak pro civilní, tak i vojenské účely. U takového zboží bude nezbytné posoudit jednak jeho dualitu, tj. zda vůbec může být využito pro vojenské účely, a pak také skutečné určení vč. koncového uživatele.

Jako poměrně zásadní se může ukázat omezení prodeje, dodávek, převodu či vývozu technologií pro průzkum a těžbu ropy v Rusku. Regulované technologie jsou blíže vymezeny v příslušném nařízení Rady Evropské unie. Pro jejich prodej, dodávky, převod či vývoz jsou pak nutná příslušná povolení, přičemž správní orgán povolení neudělí, má-li být technologie určena pro tzv. zakázané projekty.

Poslední regulovanou oblastí jsou zbraně a vojenský materiál. Zde platí jak zákaz prodeje, dodávek, převodu či vývozu, tak i jakékoliv technické či finanční podpory.

V souvislosti se zavedenými sankčními omezeními jistě vznikají související otázky. Například, zda se regulace vztahuje i na smlouvy o smlouvách budoucích, resp. jak k takovým smlouvám přistupovat. Anebo zda lze obchodovat s pohledávkami uvedených ruských finančních institucí. Dále lze poukázat na skutečnost, že český dodavatel v mnoha případech nemůže zjistit či si ověřit skutečné použití do Ruska dodávaného zboží a jeho koncového uživatele; zejména pokud si toto zboží formálně kupuje společnost z EU, ale zasíláno je pak napřímo do Ruska.  

Vedle uvedené regulace na úrovni Evropské unie samozřejmě nadále zůstává použitelná příslušná česká právní úprava, dopadající na dané oblasti. Ta se uplatní zejména pro příslušná povolovací řízení či v případě ukládání postihů za porušení zavedených zákazů a omezení. Pokud jde o postihy fyzických či právnických osob, v případě porušení zavedených zákazů a omezení jim může být uložena pokuta až do výše 4 miliony Kč. I z tohoto důvodu je tedy vhodné každou činnost v uvedených oblastech řádně zvážit a posoudit, zda je vůbec povolena.  

Pro úplnost pak dodáváme, že Ruská federace přistoupila k odvetným krokům a rozhodla o zákazu dovozu zboží, pocházejícího ze Spojených států amerických, zemí Evropské unie, Kanady, Austrálie a Norska, a to po dobu jednoho roku (tj. do srpna 2015). Zákaz se v tuto chvíli vztahuje na potraviny, uvedené v seznamu k příslušnému rozhodnutí Vlády Ruské federace. Tento seznam byl již jednou novelizován a nelze vyloučit jeho další úpravy. Situaci ohledně sankčních opatření nadále sledujeme a o dalším vývoji budeme čtenáře informovat.  

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.04.2021
16:59Jak by se mohl Fed rychleji zazelenat
11:09NYT: Stvořeni k lenošení? Medvědi pomáhají zjistit, proč lidé šetří energii
11:03Vážná roztržka Česka s Ruskem: účast tajných služeb na výbuchu v roce 2014 ve Vrběticích dopadne nejen do jaderného tendru
9:30Víkendář: Směrem k plné elektromobilitě, nebo motorové „mozaice“?
17.04.2021
17:08Víkendář: Robert Mundell očima Paula Krugmana
16.04.2021
22:09Rekordy na Wall Street, MS -2,76 %  
18:07Evropa sází na cyklus, důvěra amerického spotřebitele slábne  
18:02Dolarová dominance – alternativní pohled
17:08Pražská burza slaví 150 let. Překonala války i zákaz během komunismu
16:57Švýcarsko a Vietnam s měnou podle USA již nemanipulují, budou ale pod dohledem
16:13Turecká centrální banka zakázala platby kryptoměnami
16:03Emise spadající pod obchodování s evropskými povolenkami klesly o 13,3 procent
15:57Brexit podle studie zasáhl londýnskou City mnohem více, než se čekalo  
15:42Levkovich: Riziko korekce, smysl stále dává rotace k hodnotě
14:20Morgan Stanley propálila v kolapsu Archegos 911 milionů. Investory neobměkčily ani rekordní tržby
12:49SAB Finance vyplatí na dividendách za loňský rok 100 milionů korun
12:20Perly týdne: Akciová přestávka, gamblerství a „nová ropa“
11:44Zeptejte se analytika! Oblíbený webinář s Braňem Sotákem ve středu 28. dubna. Registrace jsou otevřené!
11:28Březnová inflace se v EU vyšplhala na 1,7 procent meziročně
11:20Vyšší ceny a nižší náklady zajistily Daimleru rekordní zisk

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data