Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pohled na Erste Bank a Raiffeisen Bank

Pohled na Erste Bank a Raiffeisen Bank

11.11.2014 19:02

Erste patří mezi ty populárnější tituly na domácím trhu a nepochybuji o tom, že řada investorů má o ní mnohem větší přehled než já. Protože se ale nyní na tuto banku dívám trochu detailněji, dovolím si zde poukázat na některé aspekty, které mohou stát mimo střední proud diskusí o ní. Erste dovedla během posledních pěti let investory potrápit, to samé ale platí o její kolegyni Raiffeisen Bank, či Commerzbank s DB. Platí to i o letošním roce, kdy si relativně dobře z této čtyřky vede pouze Commerzbank (do té doby největší propadák):

ft

Zdroj: FT

V této sérii je klíčem našeho pohledu na firmy tok hotovosti. Důvod je jednoduchý – hotovost je králem, na trhu ale králem pozoruhodně ignorovaným. Používat tradiční výkaz cash flow u bank je ošemetné, některé položky jsou zavádějící, pokud je bereme v tradičním slova smyslu (např. pohyb pracovního kapitálu). Ale základ zůstává – provoz, CapEx, celkové investice, CF po investicích z kterého se mohou platit dividendy, atd. Pohled na CF Erste ukazuje hlavně obrovskou volatilitu jak na úrovni provozního toku hotovosti, tak na úrovni toku hotovosti po investicích. Banka byla v posledních pěti letech po investicích schopna vydělat více než 4 miliardy eur (2011), nebo také prodělat více než 4 miliardy eur (2009). Jinak se její CF na této úrovni pohybuje v řádech kladných stovek milionů eur:

ft2

Zdroj: FT

Firmy se obecně snaží vyhlazovat tok dividend, něco takového zde ale nevidíme ani zdaleka. Nejvyšší dividenda byla vyplacena v onom roce hojnosti 2011, hned rok poté ale klesla na 141 milionů eur, aby v roce 2013 opět vzrostla až na 299 milionů eur. Ještě jsem neviděl, že by někdo odhadoval hodnotu akcií banky na základě diskontovaného cash flow. Erste je dobrou demonstrací toho, proč tomu tak je. Určit nějaký rozumný standard volného toku hotovosti, či dokonce jeho projekce, je cvičením v marnosti. Neměli bychom si ale nalhávat, že pokud místo toho použijeme různé násobky (například u bank populární PBV), problému se vyhneme. Nevyhneme, pouze ho ukryjeme pod řadu implicitních předpokladů obsažených v použitém násobku. Je to takový přístup „co nevidím, netrápí mě“.

Podívejme se na to, jak moc jsou výsledky Erste standardem. Pro porovnání nám poslouží zmíněná Raiffeisen Bank. I zde nalezneme vysokou volatilitu – CF po CapEx jde od cca 7 miliard eur v roce 2011 k záporným 4 miliardám v letech 2012 a 2009. Jeden klíčový rozdíl tu ale vidíme: RB se velmi snaží o ono vyhlazování dividend, respektive o jejich růst (a zabránění poklesu). U firem, které čelí dlouhodobým problémům s tokem hotovosti, může jít o zdraví poškozující strategii předstírání něčeho, na co nemá. V opačném extrému je rozumné vyhlazování dividend reflexí dlouhodobého výhledu společnosti a toho, na co naopak skutečně má. Čemu je RB blíže nevím, ale pro zajímavost: Pokud u RB sečteme CF po CapEx v posledních pěti letech, jsme zhruba na jedné miliardě eur. Mezitím banka vyplatila asi 2 miliardy eur dividend. U Erste je tento poměr 3,7 miliard eur CF ku 1,4 miliardám eur dividend. Rozdíl v dividendové strategii je tedy veliký i pod povrchem. Výkaz CF u RB vypadá následovně:

ft3

Zdroj: FT

Jak je to s implikovanými růsty obou bank? Jak jsem řekl, pracovat zde s nějakým standardním volným cash flow je příliš odvážné, použijme tedy dividendy. Erste je podle dat z FT rizikovější než RB, její beta dosahuje obecně dost vysoké úrovně 1,85 (beta RB je na 1,45). Požadovaná návratnost Erste by se tak mohla pohybovat pod 12 %, u RB pod 10 %. Vezmeme-li za základ odhadu dividendu minulého roku, současná kapitalizace bank implikuje, že u EB by tato dividenda měla dlouhodobě růst asi o 9 % a u RB ročně klesat o 0,5 %!

Tento dost velký rozdíl v implikovaných očekáváních může souviset i s uvedenými čísly týkajícími se toho, jak moc banky pokrývaly své dividendy tokem hotovosti po investicích. Bez detailnějšího pohledu k tomu už více říci nelze a opět zdůrazňuji, že u bank je analýza CF přece jen něco jiného než u nefinančních firem. I přesto snad je podobné zamyšlení ku pomoci a ukazuje, že zatímco cenový vývoj RB a EB je často dost podobný, jde o dost rozdílná aktiva.Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.04.2021
15:32Netflix před výsledky nervózně přešlapuje  
14:57United Airlines klesly v prvním kvartálu do větší ztráty, než se čekalo  
14:39Největší americká farmaceutická firma bez updatu k vakcíně. Akcie Johnson & Johnson brzdí slabší výhled  
13:05Franklin Templeton: Inflace a rotace. Témata pro svět vystupující z pandemie
11:30Ceny v průmyslu v březnu meziročně stouply nejvíce od května 2019
11:00Keating: Propast mezi ekonomikou a trhy
11:00USA zvažují snížit obsah nikotinu v cigaretách, akcie tabákových firem klesají
10:06Euro navýšilo zisky, akcie bez inspirace lehce klesají  
9:03Rozbřesk: Registrace aut prudce rostou, automotive však čekají velké změny
9:01Rosatom pokládá vyloučení z tendru za netržní. Uškodí prý českému průmyslu
8:53Evropské trhy otevřou v úterý nejednoznačně, Avast potěšil výsledky a zvedá výhled pro tržby  
8:30Avast ve čtvrtletí zvedl výnosy o desetinu, zlepšuje výhled na celý rok
6:09JPMorgan vsadila miliardy dolarů na převrat v evropském fotbalu
19.04.2021
22:05Wall Street zahájila týden poklesem, Altria -6 %  
17:46Rotace od defenzivy a „inflační očekávání“ akciového trhu
17:42Britcoin? Británie uvažuje o vlastní digitální měně, chce hodnotit její výhody
17:34Bez nového impulsu akcie ustupují z dobytých pozic  
16:44Avast by mohl zítra reportovat vyšší EBITDA a nižší marži  
16:04Za poklesem na kryptu stojí regulace, přílišná euforie i výpadek proudu
15:24ABN zaplatí 480 milionů eur kvůli obviněním z praní špinavých peněz

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (03/21 Q1, Bef-mkt)
CSX Corp (03/21 Q1, Aft-mkt)
Edwards Lifesciences Corp (03/21 Q1, Aft-mkt)
Harley-Davidson Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
Intuitive Surgical Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Lockheed Martin Corp (03/21 Q1, Bef-mkt)
Netflix Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Procter & Gamble Co/The (03/21 Q3, Bef-mkt)
9:00CZ - PPI, y/y
12:45Johnson & Johnson (03/21 Q1)
13:00Philip Morris International Inc (03/21 Q1)
18:00ASM International NV (03/21 Q1)