Cena ropy Brent se pohybuje na svých čtyřletých minimech (aktuálně na 79 USD/barel) a do centra pozornosti investorů se dostává zasedání zemí OPEC, které se uskuteční příští čtvrtek 27. listopadu ve Vídni. Na něm bude OPEC vyjednávat o velikosti své produkce tak, aby došlo ke stabilizaci cen ropy na světovém trhu. Očekává se, že OPEC sníží svoji (oficiální) kvótu pro těžbu černého zlata.
Otázkou však zůstává, zdali budou těžební limity jednotlivé země kartelu dodržovat. Státy s napnutým rozpočtem mohou žádat o oficiální výjimku produkovat více ropy, než stanoví kvóta, nebo zkrátka limity OPEC nedodržovat a těžit více. Snaha OPEC o stabilizaci/zvýšení cen ropy tak může být méně účinná, jestliže členové kartelu nebudou dodržovat dohodnuté těžební limity. Následující graf ukazuje, jak se liší oficiální kvóty OPEC (žlutá) od reálné produkce (modrá) a jaká se spotová cena ropy Brent (zelená).

Do ceny ropy promlouvají výrazně nová břidličná naleziště, zejména ta v USA, která snižují váhu OPEC při cenotvorbě na ropě. Těžba „břidličné“ ropy je však nákladnější a podle Mezinárodní energetické agentury potřebuje 82 % amerických těžařů z břidlic cenu alespoň na úrovni 60 dolarů za barel, aby byla jejich produkce rentabilní.
Spojené státy díky břidlicové revoluci importují méně ropy ze zemí sdružených v OPEC a některé země kartelu, například Saudská Arábie, Irán a Irák, proto snižují své prodejní ceny, aby si uchovaly vysoký tržní podíl (nejen) na americkém trhu.
Pokud se podíváme na aktuální indikace ohledně budoucí ceny ropy v podobě futures kontraktů, vidíme mírný růst cen až k úrovni 83,6 USD/barel pro kontrakt s dodáním v lednu 2016.
Zdroj: Bloomberg