Index cen výrobců v eurozóně se za říjen snížil o 0,4 procenta, což je nepatrně výraznější pokles, než se čekalo. Jak se dalo čekat, hlavním faktorem tlačím index dolů byly ceny energií. Ty se za říjen snížily o 0,9 procenta. Vedle toho ale přispěly také o 0,6 procenta nižší ceny zboží běžné spotřeby. Meziprodukty zlevnily o 0,1 procenta. Na opačné straně stojí růst cen kapitálového zboží a zboží dlouhodobé spotřeby, ten byl však pouze 0,1procentní.

V meziročním srovnání došlo k poklesu cen o 1,3 procenta. Deflace ve výrobních cenách tím o trochu polevila a to v souladu s konsensem. Také zde hrají klíčovou roli ceny energií, meziročně nižší o necelá 4 procenta.
Regionální pohled odhaluje silný pokles cen na Slovensku, v zemích Beneluxu nebo v Estonsku. Německo hlásí meziroční snížení cen o procento, Francie o 1,4 procenta, Itálie o 1,6 procenta. Žádný člen eurozóny v říjnu nedosáhl meziročního růstu výrobních cen.
Ve statistice výrobních cen se odráží nižší náklady v podobě primárních vstupů a tlak na vyšší konkurenceschopnost výroby. Jde o faktor, který táhne dolů také spotřebitelskou inflaci, která se tak při absenci poptávkových inflačních tlaků bude těžko zvedat ze své nízké úrovně. Naproti tomu ale levnější energie nebo další suroviny přinášejí výhody pro ekonomiku. Pozitivní náladový šok zvlášť ze strany ropy by měl být znát na výkonu ekonomiky v příštím roce, přestože tento efekt brzdí slábnoucí euro. Pro finanční trhy jsou dnešní data neutrální.