Aktualizováno Průmyslová výroba v eurozóně se v říjnu zvýšila o 0,1 procenta po 0,5procentním růstu o měsíc předtím. Konsensus byl formálně nastaven na 0,2 procenta, ale národní statistiky naznačovaly horší výsledek - lehký pokles. V tomto ohledu tedy považujeme data za mírně pozitivní, a to i když vezmeme v potaz revizi září.

Podporou pro průmysl byla v říjnu výroba zboží dlouhodobé i běžné spotřeby. V prvním případě produkce stoupla o 0,9 procenta, v druhém o 1,8 procenta. Výroba meziproduktů se zvýšila o 0,3 procenta. Na druhé straně ovšem stojí pokles výroby energie o 1,9 procenta. Výroba kapitálového zboží se snížila o 0,2 procenta.
Regionálně zaostal za očekáváním výkon německého průmyslu, který podle dat Eurostatu stagnoval. Zklamala Francie i Itálie, jejichž průmyslová výroba se sesunula dolů o 0,9, respektive 0,1 procenta. O 0,9 procenta klesl průmysl v Nizozemsku a o 0,5 procenta ve Španělsku. V tomto světle vypadá výsledný růst průmyslu v celé eurozóně dobře. Pokud tedy hovoříme o pozitivním výsledku, týká se hlavně malých států, kde se výroba nečekaně silně zvedla: V Irsku to bylo o 9 procent, v Řecku o 2,5 procenta, ve Slovinsku o 2,4 a Portugalsku o 2,2 procenta. Pozitivní příspěvek malých členských států dokázal těsně převážit nad negativním vývojem výroby v těch velkých.
Meziročně je průmysl v eurozóně o 0,7 procenta výš, což znamená zrychlení z 0,2 procenta v září. Neskutečně silný výkon dál předvádí Irsko, kde průmysl na meziroční bázi zrychluje na 38,8 procenta. Ve velkých zemích situace rozhodně tak růžová není - proti mírnému růstu v Německu a solidním výkonům Španělska stojí pokles průmyslu v Itálii, Francii a Nizozemsku.
Průmyslová výroba má i přes relativně dobrý říjnový výkon stále tendenci zpomalovat. Přidává tak evidenci slabé reálné ekonomiky a potažmo absence inflačních tlaků, které jsou argumentem pro volnější měnovou politiku. Na druhou stranu je nadějí pro průmysl výrazné oslabení eura spolu s levnějšími energiemi, které by se mohlo během příštího roku začít projevovat.