Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rubl a zájmy českých firem

Rubl a zájmy českých firem

02.01.2015 13:00
Autor: Jaroslav Hanák, Svaz průmyslu a dopravy

Z tuzemského průmyslu přicházejí v poslední době poměrně příznivé zprávy. Například míra využití výrobních kapacit se v prosinci 2014 zvedla na téměř 84 procent a očekávané zvýšení zhraniční i domácí poptávky a plánované vyšší investice v příštím roce dávají za pravdu mírně optimistické náladě. Jsem také optimista, jako i většina podnikatelů, jinak bychom snad do byznysu ani nemohli vstoupit. Přesto je nutné nezapomínat na řadu rizik, byť to zní trochu jako klišé. A k těm největším rizikům patří situace kolem Ruska, sankcí EU, odvetných sankcí a v neposlední řadě překotný vývoj rublu.

Mnozí čeští přímí exportéři již nyní pociťují zhoršenou platební schopnost ruských firem a v některých oblastech a oborech i sníženou poptávku po evropském zboží kvůli výraznému poklesu kurzu rublu. I pro naše exportéry je rublové vlnobití určitým problémem, nelze se pojistit, naše zboží je pro Rusko dražší a zhoršuje to platební schopnost ruských subjektů, keré mají prostředky a transakce v zahraničních měnách.

V okamžiku, kdy se objevily první náznaky chystaných sakcí proti Rusku, byl to právě Svaz průmyslu a dopravy ČR, který inicioval vytvoření vládního krizového štábu, který by monitoroval názory firem a reálné dopady na české exportéry a investory. Zdaleka nejde jen o ta necelá čtyři procenta vývozu do Ruska z celkového exportního koláče a o okamžité negativní dodpady na jednotlivé firmy, nýbrž zejména o to, jak udržet české pozice na ruském trhu a současně nevybočovat z řady zemí Evropské unie.

A v okamžiku turbulencí rublu je pro nás základní prioritou to, aby se i v ČR vytvořil či využil expertní tým, který má situaci minimálně monitorovat a navrhovat řešení. Potěšila mě proto zpráva, že česká vláda podpoří české firmy působící v Rusku. Politická sitauce se totiž dále vyhrocuje, ruská ekonomika se v příštím roce propadne podle některých odhadů o čtyři procenta a míra inflace dosáhne dvouciferných čísel. Známá jsou čísla, že ztráty za rok 2014 způsobené poklesem cen ropy Rusko odhaduje na 90 až 100 miliard dolarů a dopad sankcí vyčísluje asi na polovinu této sumy. Přesto přese všechno zůstává ruský trh pro české firmy perspektivní. Proto musíme jednat.

Mrzí mě, že jiné země jako Německo či Rakousko už zorganizovaly setkání smíšených mezivládních komisí, zatímco setkání nějaké česko-ruské komise ještě neproběhlo. Mezivládní komise a její svolání je nesmírně důležité, mimo jiné se od ruských partnerů dozvíme, jak oni vidí situaci a jaká navrhují řešení. Ať se to někomu líbí nebo ne, musíme do Ruska jezdit. Nejde ale jen o politickou podporu, aktivní musejí být i profesní sdružení, jakým je Svaz průmyslu a dopravy ČR. Jsme schopni zorganizovat mise do těch oblastí, kde je průmysl, kde je rozběhnutá spolupráce, kde je poptávka, tedy například Ural a Sibiř. Ale nejde jen o Rusko, ale také o Kazachstán a Bělorusko.

Mám za to, že nejistota z vývoje v Rusku, neukotvený slabý kurz tamní měny, sankce, slabá ekonomika, nízká cena ropy v USD, vyšší inflace, to není prostředí příliš atraktivní pro investory, zejména pro ty, kteří investují dlouhodobě. Proto jakékoliv signály od českých firem o možnostech prodejů či utlumení aktivit nejsou tím, co bychom chtěli slyšet. Naštěstí řada z těch, kteří působí přímo v Rusku situaci zatím ještě tak dramaticky nehodnotí. Pozorně však sledují vývoj a bezpochyby hodnotí situaci jako krizovou. České firmy ale nechtějí ztratit ruské trhy. I tamní firmy mají zájem na pokračování spolupráce. Cesta spolupráce například formou společného podniku v Rusku je teď zřejmě hlavní možností, jak si nějakým způsobem trhy udržet a dopady nejsou tak negativní jako u pouhého exportu z Evropy. Nebylo by proto moudré opouštět dobrou příležitost.


Čtěte více:

Rozbřesk - co možné nepříznivé dopady klesající ceny ropy?
31.12.2014 9:10
Nejžhavějším komoditním tématem již takřka uplynulého roku je dramatic...
Souhrn včerejšího vývoje na světových burzách
31.12.2014 8:42
ČRPražská burza v poslední obchodní seanci letošního roku mírně rostla...

Váš názor
 •  
  04.01.2015 9:10

  http://youtu.be/HNIuZofwglg
  jářku
  •  
   04.01.2015 11:18

   http://makeameme.org/media/created/What-if-I-9ij00z.jpg
   Chlopmeister
  •  
   04.01.2015 10:48

   Ty se z těch konspirací a výmyslů jednou posereš
   Jesse
   •  
    04.01.2015 11:02

    Už se stalo. Jářku má nasráno v hlavě.
    bandera demokrat
 •  
  04.01.2015 8:36

  https://www.youtube.com/watch?v=jnZKtRejmSA#t=964
  jářku
 •  
  03.01.2015 19:58

  http://www.czechfreepress.cz/jaroslav-martinek/otevreny-dopis-politikum-ceske-republiky.html
  jářku
  •  
   03.01.2015 21:12

   czechfreepress.cz? To je nejaky bulvarni konspiracni platek hulicu marihuany?
   Mezernik
 •  
  03.01.2015 18:39

  Určitě bych nepomáhal firmám, které podnikají v Rusku. Je to riziko podnikání. Nám, kteří podnikáme v Česku taky nikdo nepomůže když např. Kalousek změní zákony, nebo ČNB oslabí korunu a doplácí na to daleko více firem než firmy podnikající v Rusku. Připadá mi to, že je třeba pomoci Kellerovi a jeho PPF, která utrpěla v Rusku velké ztráty a ještě další utrpí - viz http://ceskapozice.lidovky.cz/desivy-sen-o-rublu-a-nebyl-to-jen-sen-dbh-/tema.aspx?c=A141221_193440_pozice-tema_lube Pokud ropa půjde na 40 USD, bude vše levnější, ČNB opět oslabí korunu aby odvrátila deflaci a budeme trpět opět všichni. Předpokládám že dolar půjde vůči koruně dále nahoru, takže jediná pomoc- ale jen částečná, koupit dolary.
  Ringo
 •  
  02.01.2015 13:41

  Nejvyšší čas opět oslabit naší korunu a zase pomoci našim exportérům...
  guverner
  •  
   02.01.2015 14:08

   My s dolarovým kontem to vítáme. Hezký a bohatý rok 2015.
   Jesse
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
J D Wetherspoon PLC