Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Volba cizího právního řádu bez objektivní vazby k zahraničí

Volba cizího právního řádu bez objektivní vazby k zahraničí

16.02.2015 5:30
Autor: Mgr. Lucie Kačerová, KŠB

Pro posouzení otázek týkajících se volby práva v občanskoprávních a obchodněprávních smluvních vztazích jsou v Evropské unii stěžejní dva právní instrumenty, a to tzv. Římská úmluva o právu rozhodném pro smluvní závazkové vztahy ze dne 19. 6. 1980, která se uplatní pro smluvní závazkové vztahy uzavřené do 17. 12. 2009, a tzv. Nařízení Řím I o právu rozhodném pro smluvní závazkové vztahy, které se uplatní pro smlouvy uzavřené po výše uvedeném datu.

Tyto právní instrumenty lze aplikovat v případě kolize dvou či více právních řádů vyvolané tím, že ve smluvním vztahu existuje relevantní mezinárodní prvek, tj. prvek se vztahem k zahraniční, který je pro daný smluvní vztah dostatečně významný. Mezinárodní prvek může být v rámci smluvního vztahu přítomen objektivně, tj. nezávisle na vůli smluvních stran. Typicky se jedná o případy, kdy má jedna ze smluvních stran sídlo v jiném členském státě nebo kdy se místo plnění dle smlouvy nachází v zahraničí. Mezinárodní prvek však může být ve smluvním vztahu dán i subjektivně, tj. jeho přítomnost je založena pouze a jenom na vůli stran. Typicky se jedná o případy volby cizího práva v jinak čistě vnitrostátním smluvním vztahu.

Otázkou je, zda se dostatečně významný mezinárodní prvek, který vyvolává kolizi právních řádů relevantní z pohledu Římské úmluvy a Nařízení Řím I, považuje nejen objektivní mezinárodní prvek, ale též subjektivní mezinárodní prvek. Jinými slovy, je dostatečně významným mezinárodním prvkem vyvolávajícím kolizi právních řádů pouhá volba cizího práva ve smluvním vztahu, ve kterém s výjimkou samotné volby cizího práva není přítomen žádný další prvek se vztahem k zahraniční?

České soudy se výkladem nastolené otázky dosud nezabývaly a česká odborná literatura se v odpovědi na tuto otázku neshoduje.

Například profesor Alexander Bělohlávek a profesorka Naděžda Rozehnalová, oba uznávaní experti na mezinárodní právo soukromé, dospívají k závěru, že samotná volba cizího práva v jinak čistě vnitrostátním smluvním vztahu nezpůsobuje kolizi právních řádů, a tudíž na takovéto případy nelze aplikovat Římskou úmluvu či Nařízení Řím I.

Opačný názor zastává Petr Bříza, autor nového zákona o mezinárodním právu soukromém, dle kterého se shora uvedené právní instrumenty aplikují i na smluvní vztahy, v nichž je mezinárodní prvek přítomen pouze v důsledku volby cizího práva smluvními stranami. V této souvislosti poukazuje zejména na jeden ze základních principů předmětných dvou kolizních instrumentů, a to princip respektování volby rozhodného práva smluvními stranami, a na ustanovení čl. 3 odst. 3 těchto právních instrumentů, které respektuje volbu cizího práva v čistě vnitrostátním smluvním vztahu, ovšem s omezením, že tato volba nevylučuje aplikaci kogentních ustanovení právního řádu, který by se aplikoval v situaci, kdy by smluvní strany nezvolily cizí rozhodné právo.

Z výše uvedeného je zřejmé, že posouzení dané otázky není jednoznačné. Uvažujte-li o tom, že se váš čistě vnitrostátní smluvní vztah bude řídit cizím právem, je třeba alespoň do doby, než se k výkladu této otázky vyjádří soudy, mít tento možný výkladový problém na paměti.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.09.2024
15:09Analytici: Záplavy ve střední Evropě mohou způsobit ztráty až za miliardy eur
14:09Tradiční souboj v americkém Kongresu: Dva týdny, než vláda bude bez peněz
13:19Intel (až +8 %) roste na dohodě s Amazonem i armádní zakázce za miliardy. Evropu rozhořčil odkladem továren
12:10Microsoft na vlně AI oznamuje zpětný odkup akcií v hodnotě 60 miliard USD a zvyšuje dividendu o 10 %
11:05Evropské akcie stoupají. Dnešní data mohou ovlivnit očekávání před Fedem  
9:07Rozbřesk: Evropský automotive pod tlakem asijské konkurence a emisních cílů, sázky na 50bodové snížení sazeb Fedu dále vzrostly
8:57Futures předpovídají trhům v Evropě úspěšný úvod, rostou sázky na ostřejší pokles sazeb Fedu  
6:36NVIDIA a prodávání lopaty během zlaté horečky
16.09.2024
17:45Může trh vynášet zároveň hodně i málo?
17:26Propad technologií dnes kontrastuje s růstem dalších sektorů  
16:25Snaha UniCredit převzít Commerzbank se nelíbí vedení, vládě ani konkurenci
15:24Evercore: Snížení o 50 bazických bodů by bylo lepší
14:29Antimonopolní úřad povolil Čuprově firmě Growth Expert nákup skupiny lékáren Pilulka
14:07Kofolu zasáhla ničivá povodeň, akcie firmy dnes ztrácí
13:18Týdenní výhled: Fed zahájí cyklus uvolňování politiky a trhy si od něj slibují hodně  
12:54Než otevře Wall Street: Intel, Trump Media, Colgate-Palmolive  
12:13Optimismus ztrácí na síle, Evropa začíná nový týden opatrně  
11:44Němečtí ekonomové se obávají negativních dopadů voleb v Sasku a Durynsku
11:39Argentinský prezident slíbil, že rozpočet na příští rok bude bez deficitu
11:03ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    11:00DE - Index očekávání ZEW
    14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
    15:15USA - Průmyslová výroba, m/m