Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Volba cizího právního řádu bez objektivní vazby k zahraničí

Volba cizího právního řádu bez objektivní vazby k zahraničí

16.02.2015 5:30
Autor: Mgr. Lucie Kačerová, KŠB

Pro posouzení otázek týkajících se volby práva v občanskoprávních a obchodněprávních smluvních vztazích jsou v Evropské unii stěžejní dva právní instrumenty, a to tzv. Římská úmluva o právu rozhodném pro smluvní závazkové vztahy ze dne 19. 6. 1980, která se uplatní pro smluvní závazkové vztahy uzavřené do 17. 12. 2009, a tzv. Nařízení Řím I o právu rozhodném pro smluvní závazkové vztahy, které se uplatní pro smlouvy uzavřené po výše uvedeném datu.

Tyto právní instrumenty lze aplikovat v případě kolize dvou či více právních řádů vyvolané tím, že ve smluvním vztahu existuje relevantní mezinárodní prvek, tj. prvek se vztahem k zahraniční, který je pro daný smluvní vztah dostatečně významný. Mezinárodní prvek může být v rámci smluvního vztahu přítomen objektivně, tj. nezávisle na vůli smluvních stran. Typicky se jedná o případy, kdy má jedna ze smluvních stran sídlo v jiném členském státě nebo kdy se místo plnění dle smlouvy nachází v zahraničí. Mezinárodní prvek však může být ve smluvním vztahu dán i subjektivně, tj. jeho přítomnost je založena pouze a jenom na vůli stran. Typicky se jedná o případy volby cizího práva v jinak čistě vnitrostátním smluvním vztahu.

Otázkou je, zda se dostatečně významný mezinárodní prvek, který vyvolává kolizi právních řádů relevantní z pohledu Římské úmluvy a Nařízení Řím I, považuje nejen objektivní mezinárodní prvek, ale též subjektivní mezinárodní prvek. Jinými slovy, je dostatečně významným mezinárodním prvkem vyvolávajícím kolizi právních řádů pouhá volba cizího práva ve smluvním vztahu, ve kterém s výjimkou samotné volby cizího práva není přítomen žádný další prvek se vztahem k zahraniční?

České soudy se výkladem nastolené otázky dosud nezabývaly a česká odborná literatura se v odpovědi na tuto otázku neshoduje.

Například profesor Alexander Bělohlávek a profesorka Naděžda Rozehnalová, oba uznávaní experti na mezinárodní právo soukromé, dospívají k závěru, že samotná volba cizího práva v jinak čistě vnitrostátním smluvním vztahu nezpůsobuje kolizi právních řádů, a tudíž na takovéto případy nelze aplikovat Římskou úmluvu či Nařízení Řím I.

Opačný názor zastává Petr Bříza, autor nového zákona o mezinárodním právu soukromém, dle kterého se shora uvedené právní instrumenty aplikují i na smluvní vztahy, v nichž je mezinárodní prvek přítomen pouze v důsledku volby cizího práva smluvními stranami. V této souvislosti poukazuje zejména na jeden ze základních principů předmětných dvou kolizních instrumentů, a to princip respektování volby rozhodného práva smluvními stranami, a na ustanovení čl. 3 odst. 3 těchto právních instrumentů, které respektuje volbu cizího práva v čistě vnitrostátním smluvním vztahu, ovšem s omezením, že tato volba nevylučuje aplikaci kogentních ustanovení právního řádu, který by se aplikoval v situaci, kdy by smluvní strany nezvolily cizí rozhodné právo.

Z výše uvedeného je zřejmé, že posouzení dané otázky není jednoznačné. Uvažujte-li o tom, že se váš čistě vnitrostátní smluvní vztah bude řídit cizím právem, je třeba alespoň do doby, než se k výkladu této otázky vyjádří soudy, mít tento možný výkladový problém na paměti.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.11.2023
12:00OECD zhoršila výhled růstu globální ekonomiky na letošní rok na 2,9 procenta
11:50Japonská automobilka Toyota zaznamenala v říjnu rekordní prodej i výrobu
11:35Komentář analytika: Crowdstrike vykázala rekordní provozní marži na pozadí rostoucí poptávky po kybernetické bezpečnosti  
9:59Sázky na Fed přihrávají další zisky dluhopisům, znovu se chytají i akcie  
9:11Rozbřesk: Rozpočtový chaos v Německu, aneb další negativní riziko na obzoru
8:59Akcie v Evropě zahájí vlažně. ČNB posoudí odolnost českých bank, skonal Charlie Munger. Od 15:00 online konference k investování v prostředí pádu úrokových sazeb a DIP  
8:22Už dnes od 15:00 online konference Kam pro výnosy při padajících sazbách + extra téma Dlouhodobý investiční produkt
28.11.2023
22:05Amazon představil nového chatbota, ale ani to mu nepomohlo k růstu v dnešní seanci  
17:33Další zisky pro dluhopisy a euro. Kondice akcií se zlepšuje  
17:15Řada sektorů na americkém trhu je relativně levná. Je tu ale jeden detail…
15:28WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Mimořádná valná hromada
14:26Řecko předčasně splatí členům eurozóny přes pět miliard eur
13:40Než otevře Wall Street: Affirm, Shopify, Boeing
13:20Akcie zůstávají naladěny lehce negativně, zatímco eurodolar drží zisky  
13:10Turbulence v OpenAI jsou projevem tenzí kolem samotné umělé inteligence
12:02Šéf německé centrální banky varoval před unáhleným snižováním úroků
11:10Setkání s analytikem a makléřem Patria Finance již DNES od 16:00 v Liberci
11:04Kdysi krizí zmítaná periferie Evropy se stává miláčkem dluhopisového trhu
10:14Britské nízkonákladové aerolinky easyJet se vrátily k celoročnímu zisku
9:28Direct Financing s.r.o.: Vnitřní informace

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    Dollar Tree Inc (10/23 Q3, Bef-mkt)
    Foot Locker Inc (10/23 Q3, Bef-mkt)
    Okta Inc (10/23 Q3, Aft-mkt)
    Prosus NV (06/23 Q1, Bef-mkt)
    Salesforce Inc (10/23 Q3, Aft-mkt)
    Snowflake Inc (10/23 Q3, Aft-mkt)
    Synopsys Inc (10/23 Q4, Aft-mkt)
    14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
    14:30USA - HDP, q/q a