Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Volba cizího právního řádu bez objektivní vazby k zahraničí

Volba cizího právního řádu bez objektivní vazby k zahraničí

16.02.2015 5:30
Autor: Mgr. Lucie Kačerová, KŠB

Pro posouzení otázek týkajících se volby práva v občanskoprávních a obchodněprávních smluvních vztazích jsou v Evropské unii stěžejní dva právní instrumenty, a to tzv. Římská úmluva o právu rozhodném pro smluvní závazkové vztahy ze dne 19. 6. 1980, která se uplatní pro smluvní závazkové vztahy uzavřené do 17. 12. 2009, a tzv. Nařízení Řím I o právu rozhodném pro smluvní závazkové vztahy, které se uplatní pro smlouvy uzavřené po výše uvedeném datu.

Tyto právní instrumenty lze aplikovat v případě kolize dvou či více právních řádů vyvolané tím, že ve smluvním vztahu existuje relevantní mezinárodní prvek, tj. prvek se vztahem k zahraniční, který je pro daný smluvní vztah dostatečně významný. Mezinárodní prvek může být v rámci smluvního vztahu přítomen objektivně, tj. nezávisle na vůli smluvních stran. Typicky se jedná o případy, kdy má jedna ze smluvních stran sídlo v jiném členském státě nebo kdy se místo plnění dle smlouvy nachází v zahraničí. Mezinárodní prvek však může být ve smluvním vztahu dán i subjektivně, tj. jeho přítomnost je založena pouze a jenom na vůli stran. Typicky se jedná o případy volby cizího práva v jinak čistě vnitrostátním smluvním vztahu.

Otázkou je, zda se dostatečně významný mezinárodní prvek, který vyvolává kolizi právních řádů relevantní z pohledu Římské úmluvy a Nařízení Řím I, považuje nejen objektivní mezinárodní prvek, ale též subjektivní mezinárodní prvek. Jinými slovy, je dostatečně významným mezinárodním prvkem vyvolávajícím kolizi právních řádů pouhá volba cizího práva ve smluvním vztahu, ve kterém s výjimkou samotné volby cizího práva není přítomen žádný další prvek se vztahem k zahraniční?

České soudy se výkladem nastolené otázky dosud nezabývaly a česká odborná literatura se v odpovědi na tuto otázku neshoduje.

Například profesor Alexander Bělohlávek a profesorka Naděžda Rozehnalová, oba uznávaní experti na mezinárodní právo soukromé, dospívají k závěru, že samotná volba cizího práva v jinak čistě vnitrostátním smluvním vztahu nezpůsobuje kolizi právních řádů, a tudíž na takovéto případy nelze aplikovat Římskou úmluvu či Nařízení Řím I.

Opačný názor zastává Petr Bříza, autor nového zákona o mezinárodním právu soukromém, dle kterého se shora uvedené právní instrumenty aplikují i na smluvní vztahy, v nichž je mezinárodní prvek přítomen pouze v důsledku volby cizího práva smluvními stranami. V této souvislosti poukazuje zejména na jeden ze základních principů předmětných dvou kolizních instrumentů, a to princip respektování volby rozhodného práva smluvními stranami, a na ustanovení čl. 3 odst. 3 těchto právních instrumentů, které respektuje volbu cizího práva v čistě vnitrostátním smluvním vztahu, ovšem s omezením, že tato volba nevylučuje aplikaci kogentních ustanovení právního řádu, který by se aplikoval v situaci, kdy by smluvní strany nezvolily cizí rozhodné právo.

Z výše uvedeného je zřejmé, že posouzení dané otázky není jednoznačné. Uvažujte-li o tom, že se váš čistě vnitrostátní smluvní vztah bude řídit cizím právem, je třeba alespoň do doby, než se k výkladu této otázky vyjádří soudy, mít tento možný výkladový problém na paměti.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.05.2025
10:02Víkendář: Kdyby Fed přestal pomáhat jiným centrálním bankám…
10.05.2025
10:06Víkendář: První měkké přistání v historii USA a nejhorší makroekonomická politika prezidenta v historii
09.05.2025
22:01Zámořské indexy uzavřely týden bez větších změn  
17:24Ziskové žně
17:16Trump jako zastánce otevřených trhů? Wall Street ani tak neudržela úvodní zisky  
16:06Hartnett: Růst amerických akcií končí, dejte přednost dluhopisům
14:24Německé banky se připravují na boom v obranném sektoru
13:48Komerční banka, a.s.: Zápis z Valné hromady KB konané dne 24.4.2025
12:31Perly týdne: Asijská krize naruby
12:03Trhy mají snížení cel za hotovou věc. Amerika před jednáním s Čínou odkryla karty  
10:58Ohnsman: Muskovi dochází nápady na záchranu Tesly. Jaké jsou její akciové alternativy?
10:09Trumpova obchodní dohoda: Britské vozy v USA za nižší clo, americké automobilky protestují
10:04Růst maloobchodních tržeb v Česku: Internetové prodeje a pohonné hmoty na vzestupu
9:16Rozbřesk: NBP sice srazila sazby o 50 bps, ale na další agresivní redukce to nevypadá
9:07Čínský vývoz v dubnu rostl více, než se čekalo, vývoz do USA ale klesl
8:51Nový papež, obchodní dohody a úleva pro emisní normy. Evropské futures jsou v zeleném  
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data