Nově zvolená řecká vláda má na své straně hodně ekonomické logiky, i přesto se jí ale stále více vzdaluje cíl zvýšení ekonomické dynamiky, tvorby pracovních míst a zvýšení finanční stability. Řecko i jeho evropští partneři tak čelí riziku ztráty kontroly nad tím, na čem se shodnou – udržení země v eurozóně. Nová vláda vedená stranou Syriza provede změny ve třech základních oblastech. Na nich se shodne i řada ekonomů a jedná se o následující: Snížení míry fiskálního utahování, strukturální reformy prováděné tak, aby se zvýšila dynamika hospodářství, a snížení tíživého dluhu, který podkopává celou ekonomiku a snižuje stimulační efekt nových investic. Nová vláda ale nemá potřebné zkušenosti a její kroky přinášejí problémy.
Řecká vláda se rozhodla, že bude se svými partnery a zejména s Německem vyjednávat konfrontačním způsobem a většinou veřejně. Oblasti, které měly zůstat předmětem technokratické práce, byly zpolitizovány. Dosažení dohody je tak komplikováno nacionalistickými a politickými názory a zájmy. Atény mají v eurozóně jen málo spojenců, ostatní země periferie se od nich distancují. Netouží potom, aby jejich těžce vydřené úspěchy byly smazány tím, že si Řecko vyjedná měkčí podmínky od svých věřitelů. K tomu se přidává hrozba spojená s tím, že by populistické strany napříč Evropou získaly na větší popularitě.
Řecko také nemá žádný důvěryhodný plán B. Nechce se vzdát členství v eurozóně, není schopno zajistit alternativní zdroje financí, bez nich ale není schopno dlouho přežít. A řečtí politici se namísto klíčových věcí zaměřují na pár kontroverzních mikroekonomických oblastí. Čím déle bude tato situace převládat, tím více bude růst pravděpodobnost ztráty kontroly nad celým vývojem. Výběry vkladů z řeckých bank už nyní utahují smyčku nad tamním bankovním systémem, který je i tak ve velkých problémech.
Je načase, aby řecká vláda změnila svou strategii. Musí změnit rétoriku a klást důraz na technickou stránku věci. Pak musí začít posilovat důvěru implementací strukturálních reforem. Tím se sníží pravděpodobnost toho, že Syriza bude nakonec čelit chaotickému odchodu Řecka z eurozóny. Už nyní je toto riziko vyšší než nulové a vláda by tak měla mít v záloze pečlivě formulovaný plán B, který se týká života mimo eurozónu.
Autorem je Mohamed El-Erian, který působí jako poradce společnosti .
Zdroj: FT