Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
El-Erian: Řekové dělají chyby, už by měli mít plán na život mimo eurozónu

El-Erian: Řekové dělají chyby, už by měli mít plán na život mimo eurozónu

1.4.2015 15:00
Autor: Redakce, Patria Online

Nově zvolená řecká vláda má na své straně hodně ekonomické logiky, i přesto se jí ale stále více vzdaluje cíl zvýšení ekonomické dynamiky, tvorby pracovních míst a zvýšení finanční stability. Řecko i jeho evropští partneři tak čelí riziku ztráty kontroly nad tím, na čem se shodnou – udržení země v eurozóně. Nová vláda vedená stranou Syriza provede změny ve třech základních oblastech. Na nich se shodne i řada ekonomů a jedná se o následující: Snížení míry fiskálního utahování, strukturální reformy prováděné tak, aby se zvýšila dynamika hospodářství, a snížení tíživého dluhu, který podkopává celou ekonomiku a snižuje stimulační efekt nových investic. Nová vláda ale nemá potřebné zkušenosti a její kroky přinášejí problémy.

Řecká vláda se rozhodla, že bude se svými partnery a zejména s Německem vyjednávat konfrontačním způsobem a většinou veřejně. Oblasti, které měly zůstat předmětem technokratické práce, byly zpolitizovány. Dosažení dohody je tak komplikováno nacionalistickými a politickými názory a zájmy. Atény mají v eurozóně jen málo spojenců, ostatní země periferie se od nich distancují. Netouží potom, aby jejich těžce vydřené úspěchy byly smazány tím, že si Řecko vyjedná měkčí podmínky od svých věřitelů. K tomu se přidává hrozba spojená s tím, že by populistické strany napříč Evropou získaly na větší popularitě.

Řecko také nemá žádný důvěryhodný plán B. Nechce se vzdát členství v eurozóně, není schopno zajistit alternativní zdroje financí, bez nich ale není schopno dlouho přežít. A řečtí politici se namísto klíčových věcí zaměřují na pár kontroverzních mikroekonomických oblastí. Čím déle bude tato situace převládat, tím více bude růst pravděpodobnost ztráty kontroly nad celým vývojem. Výběry vkladů z řeckých bank už nyní utahují smyčku nad tamním bankovním systémem, který je i tak ve velkých problémech.

Je načase, aby řecká vláda změnila svou strategii. Musí změnit rétoriku a klást důraz na technickou stránku věci. Pak musí začít posilovat důvěru implementací strukturálních reforem. Tím se sníží pravděpodobnost toho, že Syriza bude nakonec čelit chaotickému odchodu Řecka z eurozóny. Už nyní je toto riziko vyšší než nulové a vláda by tak měla mít v záloze pečlivě formulovaný plán B, který se týká života mimo eurozónu.

Autorem je Mohamed El-Erian, který působí jako poradce společnosti Allianz.


Zdroj: FT


Čtěte více:

Krátkodobé tipy - ikona doby Apple ale i bankovní gigant jsou v kurzu!
1.4.2015 11:00
Rádi bychom Vám prezentovali další ze série analytických prací našeho ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data