Ropa za poslední týden klesla. V případě severomořského Brentu se cena dostává na 65,3 dolaru, u WTI na 59,40 dolaru za barel. Zprávy z poptávkové strany nadšení nevyvolají, ale hlavní slovo má dolar.
Z asijských ekonomik jsme dostali další náznaky slabší dynamiky. V centru pozornosti je pochopitelně klíčový dovozce - Čína - a její zpomalování. Přibývající data, která svědčí o této skutečnosti, zvyšují šanci na zvýraznění měnového stimulu, což stačí ke zlepšení nálady akciím, ale ropě příliš ne. O trochu lepší data chodí z USA, ale zatím to stále není nějaké rázné zakončení pesimismu, který vyvolal první kvartál. Situace v eurozóně se vyvíjí celkově v souladu s odhady, i když poslední německé výkony jsou trochu zklamání.
Zprávy o těžbě a zásobách v USA vyzněly pro cenu naopak docela příznivě. Těžba podle týdenních čísel klesla a tentokrát nešlo o pokles úplně symbolický. Navíc poslední údaje hovoří o výraznějším poklesu zásob benzínu a ropných destilátů. Klesly i zásoby samotné ropy a tempo poklesu překonalo očekávání. Jenže informace o zásobách nakonec ropu na dlouho podpořit nedokázala. Úroveň zásob je stále o dost výš než loni a ukazuje tak na převis nabídky. Navíc jsme se dozvěděli, že Saúdská Arábie těžila v březnu rekordní objem za skoro deset let.
Hlavní silou, která táhla ceny ropy dolů, byl podle nás nakonec dolar. Tomu se minulý týden všeobecně dařilo a zisky byly natolik výrazné, že tradičně posunuly ceny ropy dolů. Posun kurzu zdražuje komodity v nedolarových oblastech, což mají nominální ceny obvykle tendenci kompenzovat. Navíc se koncem týdne zřejmě zapojilo do hry vybírání zisků před víkendem prodlouženým o jeden sváteční den.
Ceny u českých čerpacích stanic se prakticky nezměnily v případě nafty, která se podle údajů CCS prodává za 32,62 korun, zatímco benzín lehce zdražil na 32,75 korun za litr. Z Rotterdamu za poslední dny dostáváme zprávy o růstu cen benzínu, který v našem případě ještě zvýrazní silnější dolar. Dohromady to vypadá na další přiblížení maloobchodních cen hranici 33 korun v nejbližším zhruba týdnu.