Všichni důchodci dostanou letos jednorázový příspěvek 600 korun. Už před pondělním jednání vlády se na tom domluvili předsedové koaličních stran. Dnes to ČTK sdělil ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Státní pokladnu to podle něj bude stát 1,7 miliardy korun. V příštím roce se tak penze budou valorizovat podle zákona, tedy o inflaci, dodal Babiš.
Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka předtím v tiskové zprávě uvedl, že jednorázový příplatek 600 korun pro všechny důchodce navrhne sociální demokracie, pokud se koalice nedohodne na zvýšení penzí na příští rok v průměru o 200 korun. Příplatek by podle představ ČSSD měli důchodci obdržet v prosinci letošního roku. Podle současného zákona vzrostou penze v příštím roce průměrně přibližně o 100 korun.
Penze na příští rok by v průměru vzrostly o 200 korun, pokud by vláda schválila zákon o zvýšení důchodů od ledna 2016 o 1,8 procenta, což navrhla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Projednávání této předlohy kabinet v pondělí kvůli neshodám přerušil. Už v pondělí zmínili možnost jednorázového příplatku šéf lidovců Pavel Bělobrádek i Marksová. O věci měla podle dosavadních informací ještě jednat koaliční rada.
Sociální demokraté podle Sobotkovy tiskové zprávy preferují valorizaci penzí v roce 2016 tak, jak ji navrhla Marksová. "V případě, že ANO a KDU-ČSL přijetí zákona o vyšší valorizaci penzí ve výši 200 korun ve vládě zablokují, navrhuje ČSSD, aby byla důchodcům jako alternativa poskytnuta jednorázová kompenzace v rámci výplaty důchodu už v prosinci roku 2015. Tato kompenzace by měla být vyplacena všem důchodcům v podobě paušální částky alespoň okolo 600 korun," dodal dnes premiér. Příslušný návrh zákona pro jednání koalice podle něj připraví Marksová.
Důchody se zvyšují každý rok od 1. ledna. Letos rostly o 1,8 procenta, tedy v průměru o 200 korun. Vláda tak přidala víc, než jí nařizoval zákon. Zdůvodnila to tím, že chce penzistům dorovnat nižší valorizaci z předchozích let. Stejně navrhuje ministerstvo práce postupovat i letos.
Letos by měli důchodci mít k dispozici zhruba 113,8 procenta částky, kterou měli v roce 1989. Příští rok by to bez vyššího přidání bylo 112,5 procenta, uvedlo ministerstvo práce.
Pokud by důchody rostly podle zákona, výdaje na zvýšení by příští rok podle ministerstva činily asi 3,5 miliardy korun. Kdyby se přidávalo víc, tedy o 1,8 procenta, bylo by to asi 6,9 miliardy korun. V roce 2017 by do valorizací pak podle propočtů putovalo 10,6 miliardy a v roce 2018 asi 11,2 miliardy.
Zdroj: ČTK