Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Proč investovat do komodit? Diverzifikujte portfolio!

Proč investovat do komodit? Diverzifikujte portfolio!

18.06.2015 17:07
Autor: Kristýna Zahradníková, Patria Online

Komodity jsou volatilní třídou aktiv, o tom není pochyb. I přesto mají investorům co nabídnout. Faktem je, že investor s akciovým fondem, který sleduje americký index S&P 500 má přibližně 10 procent investic uloženo v komoditních společnostech jako jsou producenti ropy a plynu nebo těžaři kovů a minerálů. Investor do britského indexu FTSE 100 by se měl zajímat o vývoj na trhu s ropou vzhledem k tomu, že velké společnosti jako je BP a Shell naprosto dominují britskému akciovému trhu, na indexu FTSE 100 tak mají komoditní společnosti více než 20procentní podíl. Kdo si možná myslel, že investora do akcií nemusí komodity vůbec zajímat, ten se dosti zmýlil.

Rostoucí počet finančních poradců navrhuje, aby investoři alokovali část svého portfolia právě přímo do komodit. Tato rada se může jevit jako kontroverzní, ale pro ty, kteří se chtějí posunout za hranici „obyčejného“ portfolia složeného z akcií a dluhopisů jsou komodity poměrně zřejmou volbou ke zvážení.

Druhy komodit
Komodit, se kterými se dá obchodovat je velké množství, od aluminia až po zinek. Není pochyb o tom, že pro světovou ekonomiku jsou těmi nejdůležitějšími komoditami surová ropa a přírodní plyn. Investoři do energií si ale mohou zvolit i propan, etanol nebo topný olej. Další skupinou jsou komodity zemědělské, kde lze vybírat ze široké škály produktů, mezi nimiž nechybí káva, kakao, cukr, bavlna, sójové boby a mnoho dalších. Obchodovat lze i s nejméně půl tuctem průmyslových kovů, ale i s kovy drahými, mezi které se řadí i favorit všech spekulantů zlato.

Nahoru a dolů dílem mnoha faktorů
Společným rysem napříč rozmanitým spektrem komodit je jejich volatilita. Z komodit se nevyplácí dividendy, ani negenerují zisky jako podnikové akcie, nevytváří ani příslib výplaty úroků jako dluhopisy. Bez těchto pomyslných záchytných opor je jejich cena vydána na pospas divokým výkyvům v reakci na měnící se poptávku a nabídku.

Vezměme si kupříkladu ropu, jejíž cena za barel se během několika měsíců v loňském roce propadla o 50 procent a to v reakci na změnu politiky organizace OPEC. Investor do komodit rozhodně nesmí opomenout sledovat ani vývoj politické situace ve světě. Koneckonců velká část produkce komodit se nachází v oblastech náchylných ke konfliktům, jako například Blízký východ, na rozvojových trzích i v zemích s rozličným politickým režimem. Světová geopolitická situace však není zdaleka to jediné, co musí komoditní investor sledovat. Jsou zde další důležité faktory, mezi něž patří změny ve struktuře světového obchodu, výkyvy měnových kurzů, které jsou v poslední době velmi aktuálním tématem, ekonomické recese, války a v neposlední řadě i počasí. Poslední faktor je zásadní hlavně z pohledu zemědělských komodit, dlouhé období sucha či záplavy mohou totiž zničit celoroční úrodu. Kterýkoliv z těchto faktorů může ceny komodit poslat strmě vzhůru stejně tak, jako zařídit jejich volný pád.

Tato třída aktiv řízená primárně poptávkou a nabídkou značně utrpěla finanční krizí v roce 2008 a od té doby se ještě stále nepropracovala zpět na úroveň tehdejších maxim. Vyšší ceny komodit bylo během více než dekády možné ospravedlnit čínskou industrializací, která vedla k nenasytné poptávce po nových materiálech. Nyní se mnoho bank uchyluje k prodeji komoditních divizí a to jednak z regulatorních důvodů, ale také proto, že komodity již pro ně nejsou tak ziskové, jako bývaly.

I přes veškerou volatilitu jsou to právě komodity v portfoliu, které by investorům mohly v noci zařídit klidný spánek. A to z jednoho prostého důvodu. Faktory, které způsobují výkyvy na komoditách, jsou často nezávislé na faktorech, které hýbou akciovými a dluhopisovými trhy. Komodity by tak mohly být zajímavým polštářem v portfoliu v dobách, kdy akcie i dluhopisy klesají. Finanční poradci doporučují do komodit alokovat i 5 až 10 procent portfolia investic.

Přístup k obchodování s komoditami
Futures

Koupit si tanker plný ropy nebo sklad nacpaný k prasknutí například kávovými zrny je nemyslitelné a neproveditelné pro všechny vyjma profesionálních obchodníků. Přístup na komoditní trhy je však dnes pro individuálního investora snazší a cesta vede přes trhy s derivátovými kontrakty futures. I v dnešní době si tento způsob obchodování zachovává nádech pikantnosti. Páka, která je nedílnou součástí těchto derivátových kontraktů, neznamená nic jiného než, že investor může vydělat velké peníze na relativně malých výkyvech cen komodit. Na druhou stranu, jak snadno lze peníze vydělat, tak snadno o ně můžete i přijít. Špatné sázky se mohou velmi rychle prodražit, až po vás makléři budou požadovat značné sumy na pokrytí případných ztrát. To je ovšem riziko, které je s pákovým obchodováním neodmyslitelně spjato.

Komoditní fondy
Konzervativnější a rizikově averznější investoři si dnes mohou vybírat i z rostoucího množství komoditních fondů včetně těch burzovně obchodovaných (ETF), které se dají koupit a prodat stejně snadno jako akcie. Databáze ETF.com nabízí 149 takových fondů a to pouze v USA. Takové fondy se soustřeďují buďto na jednu komoditu anebo sledují vývoj ceny širšího koše komodit. Výkonnost takových fondů se může výrazně lišit od hlavní ceny za určitou komoditu a to hlavně z dlouhodobého hlediska. Obzvláště pokud tento fond investuje do futures kontraktů namísto fyzické komodity.

Ačkoliv uplynula desetiletí od doby, kdy centrální banky a vlády používaly zlato ke krytí papírových měn, udržuje si tento drahý kov na komoditním trhu jedinečnou pozici. Lidé jsou jednoduše ke zlatu historicky přitahováni. Zlato zůstává tou pravou investicí v době finanční krize, investoři, kteří tuší, že inflace je za dveřmi budou vždy zvažovat zlato jako formu zajištění před poklesem reálné hodnoty jiných aktiv. Dva největší burzovně obchodované fondy na světě jsou zlaté fondy. Navíc žádná jiná investice nevyvolá tak vášnivou debatu. Cena zlata je ovšem stejně kluzká, jako ceny jiných komodit. Stejně tak, jako i jiné komodity, je zlato spíše než dlouhodobou investicí spekulativním obchodem.

Zdroj: FT


Čtěte více:

Tři signály, že Grexit je za rohem
17.06.2015 15:00
Nekonečná politická vyjednávání Atén s mezinárodními věřiteli se táhno...
IPO Recap - 2 firmy, které chtějí lidstvu dát lék na Alzheimera a Parkinsona
17.06.2015 16:25
V minulém 24. týdnu se na burzovní vlny vydalo hned několik bárek s ce...
Project Syndicate: Náročná volbá MMF ohledně Řecka
18.06.2015 10:30
Hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu Olivier Blanchard nedávno p...
Řecká krize: Klíčová data na cestě k možnému Grexitu
18.06.2015 14:30
Příští čtyři týdny budou rozhodující. Pět měsíců jednání mezi Řeckem a...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.10.2022
17:36Globální akciová rally pokračuje; OPEC zvažuje razantní škrt produkce  
17:05Raketový start Wall Street navazuje na optimismus v Evropě  
17:04Mimořádný jev: IPO u ledu, odkupy na maximech
17:02Pilulka vstoupila na maďarský trh. Dynamika letošního růstu zákazníků odpovídá letům předchozím
15:57ECB musí pokračovat v přísném zvyšování sazeb až ke 2 procentům, říká Villeroy. V příštím roce může zmírnit
15:12Možná holubičí otočka Fedu není zárukou ochrany zisků firem, varuje akciový medvěd Wilson
15:02Europoslanci schválili sjednocení nabíjecích portů pro telefony. Akcie evropských výrobců polovodičů stouply
14:43Meziroční růst výrobních cen v eurozóně v srpnu dosáhl rekordních 43,3 procenta
14:19Státy EU se shodly na rozdělení 20 miliard eur na podporu nezávislosti na Rusku
13:21Volkswagen zvažuje po IPO Porsche uvedení dalších značek na burzu
13:09ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
12:54Fed skončí se zvedáním sazeb a akcie porostou, domnívá se investiční ředitel Jim Paulsen
12:08G7 zavede cenový strop na ruskou ropu a produkty ve třech fázích
11:30Apple meziročně zdvojnásobil vývoz iPhonů vyrobených v Indii. Čínská produkce ji přesto dalece převyšuje
11:16Dopoledne ve znamení silného růstu. Pesimismus polevuje, znovu se sází na mírnější Fed  
11:08Cílem je nyní zachovat hodnotu investic
9:01Rozbřesk: O taktických jaderných zbraních, eskalačním žebříku a výprodeji rizikových aktiv
8:55START Day živě: HARDWARIO zahajuje úpis akcií a novinky od emitentů na trhu START
8:55Komerční banka navrhuje mimořádnou dividendu 55,50 Kč. Futures jsou zelené  
6:01FX strategie: Očekávaná americká makrodata nedají Fedu šanci povolit. ČNB bude nadále bránit kurz české koruny  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Biogen Inc (09/22 Q3)
16:00USA - Nově otevřená prac. místa
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m