Nekonečná politická vyjednávání Atén s mezinárodními věřiteli se táhnou již půl roku, de facto od předčasných voleb, které do čela země vynesly premiéra Tsiprase. Již mnohokrát jsme byli ujišťováni, že kompromis je na dosah a krize bude brzo ukončena. Realita je ovšem jiná, pozice obou stran se čím dál více rozcházejí, dostáváme protichůdná stanoviska a vyjednáváním začíná vládnout zmar a chaos. Co tedy v takovéto situaci sledovat a na jaké zprávy si dát pozor?
Odpověď je nasnadě, sledujte trhy! Pokud by se Grexit skutečně blížil, finanční trhy budou reagovat jako první. Vyplatí se proto upozornit na některé ukazatele/události, které by mohly příchod Grexitu úspěšně signalizovat.
1) ECB rozšíří program kvantitativního uvolňování
Evropská centrální banka bude zcela jistě, v případě Grexitu, patřit mezi instituce, které budou disponovat nejkvalitnějšími a nejaktuálnějšími informacemi. Již nyní celý řecký bankovní sektor přežívá jen díky programu krizové likvidity ELA, který ECB financuje (prostřednictvím řecké centrální banky). Jestliže tedy dojde k vystoupení Atén z eurozóny, bude se ECB snažit tlumit tento negativní šok a zabránit šíření nákazy napříč finančním systémem a celou měnovou unií. ECB může za tímto účelem (bez předchozího aviza) navýšit objem nákupu státních dluhopisů a vystresované trhy „zaplavit“ dodatečnou likviditou, která by měla nervózní investory (alespoň částečně) uklidnit.
2) Zamrznutí mezibankovního trhu
Pokud Řecko skutečně EMU opustí, resp. bude se blížit datum Grexitu, na mezibankovním trhu zavládne chaos a finanční domy výrazně omezí vzájemné úvěrování. Jedná se o klasický scénář zamrznutí trhu, kdy je půjčování spojeno s extrémním rizikem, a tudíž téměř žádné neprobíhá. Celosvětově používaná referenční sazba pro mezibankovní operace - Libor pravděpodobně vystřelí vzhůru, stejně jako při poslední krizi v roce 2008.
3) Začnou se rojit krizové scénáře
Pokud Atény budou směřovat k ukončení členství v Evropské měnové unii, bude zapotřebí připravit harmonogram změn směřujících k opětovnému zavedení drachmy. A protože nikdo nechce, aby země v takovou chvíli upadla do chaosu (nebo do sféry vlivu Kremlu) je zapotřebí mít připravený krizový scénář včetně časového harmonogramu zavedení nové měny. V momentě, kdy se začnou objevovat (technicky propracované) scénáře a „plány B“ možného vystoupení Řecka z EMU, je třeba zbystřit pozornost, protože se již pravděpodobně nejedná o rétorická cvičení, ale přípravy na opuštění eura.
Pokud bychom hodnotili pravděpodobnost Grexitu podle tohoto bodu, tak jsme vystoupení Řecka z EMU již hodně blízko. Například řecká centrální banka dnes prohlásila, že „neschopnost dosáhnout dohody by znamenala začátek bolestivé cesty, která by vedla nejdříve k platební neschopnosti Řecka, nakonec k odchodu země z eurozóny a velmi pravděpodobně z Evropské unie.“ Dosažení dohody s našimi partnery je historický imperativ, který si nemůžeme dovolit ignorovat, uvedla také měnová autorita.
Průvodním jevem případného Grexitu bude samozřejmě výprodej na burze v Aténách, růst výnosů řeckých státních dluhopisů, pravděpodobný pokles kurzu eurodolaru, aj. Tyto pohyby však s různou intenzitou pozorujeme už nyní, a proto by mohl příchod Grexitu lépe zachytit seznam tří výše zmiňovaných „indikátorů“.
Zdroj: MarketWatch