Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Yamaha – překvapivě výkonný akciový sysel

Yamaha – překvapivě výkonný akciový sysel

25.08.2015 17:45

Mohlo by se zdát, že psát v současném prostředí o fundamentu jednotlivých akcií je ztráta času. Vše plošně padá, na nějaké konkrétní vybírání titulů většina investorů nemá ani pomyšlení. Stejně jako pokaždé předtím se ale současné propady změní v nákupní příležitosti, jde jen o to, kdy. Ještě nedávno byly valuace na trhu hodně našponované a řada firem měla sice silné rozvahy, silný tok hotovosti, dobrý výhled a další „klady a pozitiva“, cena ale už nebyla na atraktivních úrovních. To se nyní v řadě případů mění.

Minulý týden jsme se zde dívali na dvě „motorkářské“ akcie – Harley Davidson a Polaris (ten je za posledních 10 dní dole o cca 10 %). Rozhodoval jsem se, zda v tomto motorkářském tématu ještě pokračovat Yamahou. Pro Yamahu jsem se nakonec rozhodl, ale z úplně jiného kouta trhu. Jak ukazuje následující obrázek, Yamaha Motor už několik měsíců znatelně trpí, zatímco Yamaha Corp. dostává zabrat až v posledních dnech a předtím se chovala jako raketa.

y1

Zdroj: FT

Yamaha Corp. Vyrábí hudební nástroje a vybavení. Firma nevykazuje žádný raketový růst tržeb, ani zisků. Dokonce ani návratnosti na úrovni ROE a ROI nejsou na nějak výjimečných úrovních (i když náklad kapitálu je podle nich pokryt):

y2

Zdroj: FT

Fiskální roky 2014 a 2015 byly pro Yamahu z hlediska toku hotovosti žněmi, což mírně naznačují i výše znázorněné zisky, ale celý obrázek vykresluje právě až tok hotovosti. Velice pravděpodobně se tyto výsledky podepisují i na výjimečném chování akcie popsaném v prvním grafu.

Na provozní úrovni firma v posledních dvou letech vydělala více než 30 miliard jenů. CapEx přitom dosáhl 11 – 12,5 miliard jenů a po CapEx tak Yamaha vydělala cca 20 miliard jenů. V roce 2014 velkou část toho odčerpaly ostatní investice, ale i tak zbylo ještě asi 10 miliard jenů. Z nich Yamaha vyplatila jen 2,4 miliard na dividendách, splatila trochu dluhu a o celých 8 miliard jenů zvýšila zásobu hotovosti v rozvaze. Ve fiskálním roce 2015 firma razantně zvýšila dividendu na 6,3 miliard jenů, i přesto jí ale hotovost v rozvaze vzrostla o celých 18 miliard jenů.

y3

Zdroj: FT

Pokud se má paměť neplete, většího sysla jsme tu ještě neměli. Výše popsaný finanční model a provozní výsledky dostaly firmu do bodu, kdy má v rozvaze téměř 80 miliard jenů a v podstatě žádný dluh. V dokonalém světě by tak bylo zaděláno na masivní vracení peněz akcionářům. Je pravda, že v takovém dokonalém světě by to nikoho nepřekvapilo, protože všichni by mimo prosté ziskovosti studovali i tok hotovosti. Ale v reálu by asi zvýšení toku hotovosti k akcionářům v takovémto případě přece jen vyvolalo určité pozitivní překvapení.

Máme tu tedy případ zralý na pozitivní překvapení, nebo sysla, u kterého spíš převažují obavy z toho, kde hotovost propálí? S vracením hotovosti mají problémy i některé americké firmy (někdy to platí v opačném směru) a o japonských to v řadě případů platí dvojnásob. Není žádným tajemstvím, že japonská podnikatelsko – korporátní kultura je poněkud specifická a nakládání s hotovostí do ní zapadá. Popasovat se s tím, jaký druh sysla Yamaha je, tak není jednoduché. Nic to ale nemění na tom, že je překvapivě výkonný a jeho zásoby jsou enormní.

Jak je to s valuací? Pokud by byl rok 2015 směrodatný z hlediska krátkodobé schopnosti generovat cash flow, měly by firma být schopná generovat cca 20 miliard jenů volného toku hotovosti na vlastní jmění. S minimálními výnosy JPN vládních dluhopisů a betou na hodnotě 1,24 se zde požadovaná návratnost pohybuje kolem 7,32 % (používám rizikovou prémii ve výši 5,5 %, která reflektuje „standard“ a ne současné tržní vlnobití). Pro ospravedlnění současné kapitalizace by pak stačilo, aby zmíněné CF dlouhodobě rostlo o 3,7 %.

Při zveřejnění posledních výsledků firma uvedla, že tržby a zisky letošního roku by měly být o lepší, než v roce minulém (provozní zisk o cca 16 %). Je otázka, jak do toho zasáhne současný vývoj v Číně. V posledním grafu je shrnutí tržeb za hudební nástroje minulého roku a očekávaný vývoj v roce letošním. Prezentuji ho zde i proto, že podle mne dobře ukazuje obecný obrázek toho, jak moc jsou japonské firmy závislé na zahraniční poptávce a jaký je v tomto ohledu význam jednotlivých regionů. Yamaha nyní čeká, že prodeje v Japonsku v roce 2016 klesnou, tržby ale potáhne vzhůru poptávka v Severní Americe a v Číně (Evropa a zbytek světa zhruba stagnují). V Severní Americe hovoříme o jevu cyklickém, v Číně bychom měli hovořit o jevu strukturálním, ale těch otazníků je v této oblasti dlouhá řada:

y4

Zdroj: Yamaha


Čtěte více:

Prodeje nových domů v USA opět rostou, zvyšují se také ceny nemovitostí
25.08.2015 16:14
Počet prodaných nových domů (předstihový indikátor pro prodeje staršíc...
Důvěra amerických spotřebitelů nejvýš od ledna, ale ještě před šokem z akcií
25.08.2015 16:28
Nálada amerických spotřebitelů v srpnu pozitivně překvapila. Index ses...
Zeman slíbil významné investiční dohody s Čínou
25.08.2015 16:31
Evropská unie musí chránit své hranice před běženci, řekl dnes v proje...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.05.2021
22:02Wall Street zpět v červených číslech. Plug Power +8%  
17:46Hezký výhled
17:38Obchodování je smíšené, ale technologie si odpoledne připisují zisky  
17:12Ceny realit v Česku letí vzhůru nejprudčeji za 10 let. Od roku 2010 jsou zhruba dvojnásobné
16:38Zastavte investice do ropy, plynu a uhlí, vyzývá Mezinárodní energetická agentura
16:21AT&T zkombinuje mediální aktiva s Discovery a sníží dividendu  
16:12Walmart zvýšil čtvrtletní provozní zisk o 32 procent, zlepšil i celoroční výhled
14:59Největší světový trh s uhlíkem se žene nahoru jako nikdy předtím. A ještě prý má kam
13:27Slimmon: V technologiích je stále příliš mnoho peněz. Ty se musí hnout
13:26EU vydala dluhopisy na podporu zaměstnanosti, trh ale není v dobré kondici
12:29Ekonomika EU v prvním čtvrtletí klesla o 0,4 procenta, je zpět v recesi
11:33Evropa jako sázka na cyklus, eurodolar míří vzhůru  
10:57Gundlach: Bitcoin, funny money a zdanění bohatství
10:34Výsledky Vodafone za fiskální rok zklamaly, zisk i tržby klesly
9:14Rozbřesk: Plán obnovy může do ekonomiky poslat v nejbližších letech až 200 mld. CZK
8:47Japonská ekonomika v prvním kvartále propadla anualizovaně o 5,1 procenta
8:47Dolar slábne, evropské akcie mohou ráno otevřít v plusu  
8:37Dvě velké francouzské televizní stanice TF1 a M6 se dohodly na fúzi
8:26Ekonomika Ruska v letošním prvním čtvrtletí klesla meziročně o jedno procento
5:53Potravinové komodity: Sílí poptávka, frikce na straně nabídky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Engie SA (03/21 Q1)
Home Depot Inc/The (04/21 Q1, Bef-mkt)
Imperial Brands PLC (Bef-mkt)
Macy's Inc (04/21 Q1, Bef-mkt)
Take-Two Interactive Software Inc (03/21 Q4, Aft-mkt)
Vodafone Group PLC (03/21 Q4, Bef-mkt)
1:50JP - HDP, q/q
11:00EMU - HDP, q/q
13:00Walmart Inc (04/21 Q1)
14:30USA - Počet nově zahájených staveb