Aktualizováno Index spotřebitelské důvěry, který sestavuje Michiganská universita, v dubnu podle prvního dohadu mírně klesá na 89,7 bodu (-1,3 b. m/m), trh čekal růst na 92 b. Pohyb jižním směrem mají svědomí především méně optimistická budoucí očekávání, hodnocení současné situace se zhoršilo pouze nevýrazně. Inflační očekávání zůstávají přikována k historickým minimům (k velké nelibosti Fedu).
Příslušný subindex měřící aktuální spotřební sentiment v dubnu ubral dvě desetiny procenta na 105,4 bodu. Ukazatel mapující budoucí očekávání se zhoršil výrazněji, m/m odepsal 1,9 bodu na 79,6 b. Mediánový odhad inflace pro příštích 12M zůstává druhý měsíc v řadě na úrovni 2,7 %, dlouhodobý výhled (5-10 roků) však po měsíční přestávce opět sestupuje na své dosavadní dno ohraničené hodnotou 2,5 % (-0,2 p.b. m/m). Nízko ukotvené inflační expektace přidělávají vrásky Fedu, který nyní vyčkává na každé nové údaje z ekonomiky a čeká na jasný signál, který by umožnil posunout sazby výše. Včerejší spotřebitelská inflace, včetně jádrové, však zklamala, což v kombinaci s nízkými očekáváními snižuje pravděpodobnost brzkého/dubnového úrokového hiku.
Zpráva Michiganské university uvádí jako dvě hlavní příčiny slabších celkových dubnových čísel: i) obavy ze zpomalení tempa růstu mezd a ii) rostoucí nejistotu ohledně blížících se prezidentských voleb. Mírně se také zvýšil počet respondentů, kteří mají obavy ze ztráty zaměstnání. To je však v kontrastu s posledními daty z trhu práce, která byla mimořádně dobrá (více ZDE). Silně většinovým názorem je pak víra v další růst cen energií (64 % dotázaných čeká vyšší ceny). Nákupní plány zůstávají optimistické, domácnosti i nadále počítají s pořízením dražších statků (auto, dům, vybavení domácnosti). Pokračující primárky potom zneklidňují téměř pětinu respondentů, což se promítá do zhoršené percepce budoucích vyhlídek americké ekonomiky.
Duben je čtvrtým měsícem v řadě, kdy index spotřebitelské důvěry klesá, nutno však podotknout, že pouze nepatrně. Od začátku letošního roku je celkový index nižší jen o 2,3 bodu, 3M klouzavý průměr pak zůstává těsně nad úrovní 90 bodů, konkrétně na hodnotě 90,8 b. Dnešní čísla z Michiganu jdou proti posledním výsledkům konkurenčního ukazatele z dílny Conference Board, který v březnu posílil. Vysvětlením protichůdného pohybu může být lehce odlišná metodika dotazování při hodnocení současných podmínek. Zatímco index Michiganské university spoléhá především na vývoj mezd a jejich budoucí očekávanou dynamiku, Conference Board se dotazuje primárně na trh páce a vyhlídky spojené s nalezením nového zaměstnání. V kontextu mírného růstu mezd, který ve své dynamice zaostává za tvorbou nových pozic, pak dává výše popsaný rozdíl celkem dobrý smysl. Dolar bezprostředně po zveřejnění dat odevzdal přibližně 0,2 % na 1,1309 EURUSD a tohoto kurzu se drží i nadále.