Pár dní po volebním vítězství Donalda Trumpa jsem došel k závěru, že by se mu skutečně mohlo podařit stimulovat ekonomický růst. Své projekce růstu amerického hospodářství v letošním roce jsem proto zvýšil z 2,5 % na 3 %. Od té doby pozorně sleduji zejména to, zda dochází k růstu podnikatelského a spotřebitelského optimismu.
Za pozornost stojí, že MMF před několika dny také zvýšil očekávaný růst amerického produktu v letošním a příštím roce. Fond tvrdí, že tempo růstu by mohlo být až o půl procentního bodu výše, než se dříve domníval. Hlavní příčinou by mělo být snížení daní a vyšší investice do infrastruktury. Podle MMF by tak letošní produkt rostl o 2,3 % a příští rok by ekonomická aktivita posílila o 2,5 %. Podobně své projekce zvedla i Světová banka.
Rostoucí optimismus znamená, že se lepší i výhled týkající se ziskovosti korporátního sektoru a růstu tržeb. Zisky i tržby se zotavují z recese, do které korporátní sektor po létě roku 2014 stáhl energetický sektor. Tato zisková recese skončila na počátku minulého roku, když došlo k obratu na trhu s ropou. Nyní bychom měli věnovat pozornost zejména tomu, že očekávané zisky a tržby společností z indexu S&P 500 od jara minulého roku rychle rostou a dostávají se na nová maxima.
Dobrým vedoucím indikátorem pro tržby obchodovaných společností je PMI výrobního sektoru. Tento index se během prosince minulého roku dostal na hodnotu 54,7, což je nejvýše od prosince 2014. Pozitivní je i vývoj maloobchodních tržeb, které rostly v prosinci meziměsíčně o 0,6 %.
Optimistické signály vysílají i krátkodobé vedoucí indikátory. Economic Surprise Index se v lednu dostal na hodnotu 40,7, která se blíží nejvyšší hodnotě z minulého roku. Index cen komodit CRB prochází oživením a v polovině ledna si za posledních 12 měsíců připisoval 23,8 %. Můj vlastní index, který nazývám Boom-Bust Barometer, roste téměř vertikálně a dostává se do rekordních maxim. To samé platí o týdenních indikátorech od YRI a ECRI – viz následující graf:
Meziroční změny tržeb ve výrobním a obchodním sektoru (vyznačeno modře) a tržeb společností z indexu S&P 500 popisuje druhý obrázek:

Zdroj: Blog Eda Yardeniho